• 10-01-2025 11:59:23   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ցավոք, այս աշխարհում կարևորվում են միայն փողն ու ուժը: Մյուս բոլոր հարցերը, որոնք միամիտ մարդիկ արժևորում են, ինչպիսիք են ճշմարտությունը, արդարությունը և մարդու իրավունքները, ինքնակործան խաբկանքներ են: Հարուստ ու հզոր մարդիկ և երկրները կարող են անել գրեթե ամեն ինչ: Նրանց կարող են կանգնեցնել միայն ավելի հզորները։ Թույլերը հզոր գայլերի ողորմության ներքո են։
Այս մտքերը ծագեցին գլխումս, երբ նամակ ստացա Իսպանիայի Վալենսիա քաղաքում ճենապակե արձանիկներ արտադրող աշխարհահռչակ «Լլադրո» (Lladro)՝ ընկերությունից: Շատերն իրենց տներում ունեն «Լլադրո» ընկերության արձանիկների թանկարժեք հավաքածուներ: Մարդիկ դրանք հաճախ նվեր են տալիս:
«Լլադրոյից» ստացածս նամակը գովազդ էր՝ վաճառելու իր վերջերս արտադրած ճենապակյա արձանիկը, որը կոչվում է «Ղարաբաղյան նժույգ»: Նժույգի պատկերին կից նամակում գրված էր. «Ղարաբաղյան նժույգն Ադրբեջանի մշակութային ժառանգության և նրա աննկուն ոգու խորհրդանիշն է: Մեր նկարիչներն այն պատկերել են ճենապակյայով՝ ընդգծելու այս յուրահատուկ ցեղատեսակի շքեղությունն ու գեղեցկությունը: Հետևելով հնագույն ավանդույթին՝ նժույգը ծածկված է ղարաբաղյան գորգի հայտնի նախշերով՝ զարդարված վառ գույներով և ոսկեգույն փայլերով: Բացահայտե՛ք այս նմուշի բոլոր մանրամասները, որը հասանելի է միայն սահմանափակ քանակությամբ»։
Վերոնշյալ կարճ պարբերությունում «Լլադրոն» մի քանի փաստացի սխալներ է թույլ տվել։ Նախ, ղարաբաղյան ձին չի կարող լինել Ադրբեջանի խորհրդանիշը, քանի որ Ղարաբաղը (Արցախը) պատմական Հայաստանի մի մասն է։ Իրավիճակն ավելի վատթարացնելով, «Լլադրոն» կեղծորեն ավելացրել է, որ այս ձին Ադրբեջանի «մշակութային ժառանգության և նրա աննկուն ոգու» խորհրդանիշն է։ Չկա Ադրբեջանի «մշակութային ժառանգություն» հասկացություն, քանի որ երկիրը 100 տարեկանից մի փոքր ավելի է: Ինձ համար անհասկանալի է նաև «Լլադրոյի» ակնարկն Ադրբեջանի «աննկուն ոգու» մասին։ Որտեղի՞ց է գալիս այդ «աննկուն ոգին»։ Ադրբեջանն իր կարճատև պատմության ընթացքում զբաղված է եղել հայ ռազմագերիների բարբարոսական գլխատմամբ, կոտորածներով, էթնիկ զտումներով և ցեղասպանություններով, ավերել է հայկական եկեղեցիներն ու մշակութային հուշարձանները, խեղաթյուրել պատմությունը և իրականացրել սեփական քաղաքացիների մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներ, այդ թվում՝ շինծու մեղադրանքներով լրագրողների և քաղաքական այլախոհների բանտարկումը։
Քանի որ ես շատ քիչ բան գիտեմ ձիերի մասին, համացանցում փնտրեցի «Ղարաբաղյան ձիու» մասին։ Ահա թե ինչ եմ գտել. «Ղարաբաղյան ձիերի ցեղատեսակը կրում է պարսկական ձիերի և այլ ցեղատեսակների ազդեցությունը, ինչպիսիք են ախալթեքեյան, կաբարդական, թուրքմենական և արաբական ձիերը»: Ախալթեքեյան ձին ծագում է Թուրքմենստանից, իսկ կաբարդականը՝ Ռուսաստանի Կաբարդա-Բալկարական Հանրապետությունից: Այդ նախադասության մեջ ես չեմ տեսնում որևէ հղում Ադրբեջանին։
Մեկ այլ ակնհայտ սխալի մեջ «Լլադրոն» իր էլեկտրոնային նամակում բացատրել է, որ «Ղարաբաղյան ձի» նշանակում է «Ոսկե ձի», որը սխալ է։ «Ղարաբաղ» անունը կազմված է երկու բառերից՝ «ղարա», որը թուրքերեն նշանակում է սև, և «բաղ», որը պարսկերեն նշանակում է այգի։ Ուստի Ղարաբաղ նշանակում է Սև այգի։
«Լլադրոն» վաճառում է «Ղարաբաղյան նժույգ» ճենապակե արձանիկը՝ յուրաքանչյուրը 6580 դոլարով։ Այն «սահմանափակ քանակությամբ» արտադրություն է՝ ընդամենը 750 օրինակ։ Արձանիկը կշռում է 9 կգ, նրա չափերն են՝ բարձրությունը՝ 43 սմ, լայնությունը՝ 51 սմ և երկարությունը՝ 20 սմ:
«Ղարաբաղյան նժույգի» արձանիկը գովազդելու համար «Լլադրոն» իր շնորհանդեսն անցկացրել է Բաքվի Շիրվանշահ պալատի թանգարանում, որտեղ Ադրբեջանի ազգային կոնսերվատորիան կենդանի երաժշտական համերգ էր կազմակերպել: Հրավիրված բանախոսը եղել է Յաշար Քուլուզադեն, որն ամենամեծ թվով ղարաբաղյան իսկական ձիերի տերն է:
Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս ներկայացնելու և ղարաբաղյան ձիու տարածմանն ամբողջ աշխարհում նպաստելու համար, նախագահ Ալիևը 2022 թվականին Անգլիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ին նվիրել է ղարաբաղյան ձի և ձիասպորտի թեմայով երկու քանդակ։ Սա արդեն երկրորդ անգամն է, որ թագուհին ղարաբաղյան նժույգ է ստանում Ադրբեջանից։ Առաջինը եղել 1956 թվականին։
Քանի որ «Լլադրոյի» ղեկավարներին հետաքրքրում է միայն շահույթը, ապա հայերը և նրանց աջակիցները պետք է հակազդեն ղարաբաղյան նժույգի օգտագործմանը որպես ադրբեջանական քարոզչության գործիք՝ բոյկոտելով «Լլադրոյի» բոլոր ապրանքների գնումը: Բողոքները պետք է ուղարկվեն «Լլադրոյի» գլխավոր գործադիր տնօրեն Աննա Ռոդրիգես Նոգեյրասին, որի էլեկտրոնային փոստի հասցեն է՝ agonzalez@es.lladro.com։
Ես չգիտեմ, թե ինչ բիզնես պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել Ադրբեջանի ղեկավարների և «Լլադրոյի» միջև։ Ո՞վ քանի տոկոս է ստանալու վաճառքից և ո՞վ է անձամբ օգտվելու ստացված եկամուտից:
Զարմանալի է, որ «Ղարաբաղյան նժույգի» արձանիկները դեռևս սպառված չեն, քանի որ դրանք թողարկվել են մի քանի ամիս առաջ։ Քանի որ Ադրբեջանի ղեկավարները շքեղ նվերներ են ընծայում Ադրբեջան այցելող օտարերկրյա բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, ինչո՞ւ նրանք չեն գնել «Ղարաբաղյան նժույգի» ճենապակյա բոլոր 750 օրինակները և դրանք չեն տվել որպես հուշանվերներ: Համոզված եմ, որ նախագահ Ալիևը, որը միլիարդատեր է, կարող է հեշտությամբ իրեն թույլ տալ գնել բոլոր 750 օրինակները՝ յուրաքանչյուրը 6580 դոլարով՝ 4,9 միլիոն դոլար ընդհանուր արժողությամբ։

• 10-01-2025 11:48:23   | Армения  |  Политика
К сожалению, в этом мире имеют значение только деньги и власть. Все остальные вопросы, которые ценят наивные люди, такие как правда, справедливость и права человека, являются самоубийственными иллюзиями. Богатые и влиятельные люди и страны могут делать практически все, что угодно. Остановить их могут только еще более сильные. Слабые находятся во власти сильных волков.
Эти мысли пришли мне в голову, когда я получил письмо от Lladro, всемирно известного производителя фарфоровых статуэток из Валенсии (Испания). У многих людей дома есть ценные коллекции статуэток Lladro. Люди часто дарят их в качестве подарков.
Письмо, которое я получил от Lladro, было объявлением о продаже недавно изготовленной ими фарфоровой статуэтки под названием «Карабахская конь». В письме, прикрепленном к изображению лошади, говорилось: «Карабахский конь является символом культурного наследия Азербайджана и его неукротимого духа. Наши художники изобразили его в фарфоре, чтобы подчеркнуть великолепие и красоту этой уникальной породы. Следуя древней традиции, конь покрыт знаменитыми узорами карабахского ковра, украшенный яркими цветами и золотыми блестками. Откройте для себя «все детали этого образца, который доступен только в ограниченном количестве».
В приведенном выше коротком абзаце «Lladro» допустил несколько фактических ошибок. Во-первых, карабахский конь не может быть символом Азербайджана, поскольку Карабах (Арцах) является частью исторической Армении. Усугубляя ситуацию, Lladro ложно добавил, что эта лошадь является символом «культурного наследия и неукротимого духа» Азербайджана. В Азербайджане нет понятия "культурное наследие", так как стране чуть больше 100 лет. Я также не понимаю ссылку Lladro на "неукротимый дух" Азербайджана. Откуда берётся этот «неукротимый дух»? На протяжении всей своей короткой истории Азербайджан занимался варварскими обезглавливаниями армянских военнопленных, массовыми убийствами, этническими чистками и геноцидами, разрушал армянские церкви и культурные памятники, искажал историю и совершал массовые нарушения прав человека в отношении собственных граждан, включая тюремное заключение журналистов и политических диссидентов по сфабрикованным обвинениям.
Поскольку я очень мало знаю о лошадях, я поискал в Интернете термин «карабахский конь». Вот что я нашел. «Карабахская порода лошадей сформировалась под влиянием персидских лошадей и других пород, таких как ахалтекинская, кабардинская, туркменская и арабская». Ахалтекинская лошадь происходит из Туркменистана, а кабардинская лошадь происходит из Кабардино-Балкарской Республики России. Я не вижу в этом предложении никакого упоминания Азербайджана.
Еще одна очевидная ошибка: Lladro объяснила в своем электронном письме, что «Карабахский конь» означает «Золотой конь», что неверно. Название «Карабах» состоит из двух слов: «кара», что на турецком означает «черный», и «баг», что на персидском означает «сад». Поэтому Карабах означает Черный сад.
Lladro продает фарфоровую статуэтку «Карабахский конь» по цене 6580 долларов за штуку. Это «ограниченный тираж» — всего 750 экземпляров. Вес статуи составляет 9 кг, ее размеры: высота — 43 см, ширина — 51 см, длина — 20 см.
Для продвижения фигурки «Карабахская конь» компания Lladro провела ее презентацию во Дворце-музее Ширваншахов в Баку, где Азербайджанская национальная консерватория организовала концерт живой музыки. Приглашенным докладчиком был Яшар Кулузаде, владелец наибольшего количества настоящих карабахских коней.
Для представления Карабаха как части Азербайджана и содействия распространению карабахского скакуна по всему миру президент Алиев в 2022 году подарил королеве Англии Елизавете II карабахского скакуна и две скульптуры на конную тематику. Это уже второй раз, когда королева получает в подарок от Азербайджана карабахского скакуна. Первый раз это было в 1956 году.
Поскольку руководство Lladro заинтересовано только в прибыли, армяне и их сторонники должны выступить против использования карабахской лошади в качестве инструмента азербайджанской пропаганды, бойкотируя покупку всей продукции Lladro. Жалобы следует направлять генеральному директору Lladro Анне Родригес Ногейрас по адресу agonzalez@es.lladro.com
Мне не известно, какие деловые соглашения были достигнуты между руководством Азербайджана и Lladro. Кто получит какой процент от продажи и кто лично выиграет от выручки?
Удивительно, что фигурки «Карабахский конь» до сих пор не распроданы, ведь они были выпущены несколько месяцев назад. Если азербайджанские лидеры дарят щедрые подарки иностранным высокопоставленным лицам, посещающим Азербайджан, почему бы им не купить все 750 фарфоровых копий «Карабахского скакуна» и не подарить их в качестве сувениров? Я уверен, что президент Алиев, являющийся миллиардером, может легко позволить себе купить все 750 экземпляров по 6580 долларов за штуку, на общую сумму 4,9 миллиона долларов.