16-01-2025 18:58:03 | Ադրբեջան | Իրավունք
Ցանկանում եմ դիմել միջազգային հանրությանը, մարդկանց, որոնք անտարբեր չեն այն ամենի նկատմամբ, ինչ կատարվում է մեր տարածաշրջանում և երկարատև ու իրական խաղաղություն են ուզում:
Ես՝ Ռուբեն Վարդանյանս, 2023 թ. սեպտեմբերի 27-ից արդեն ավելի քան 470 օր գտնվում եմ Ադրբեջանի Հանրապետության պետական անվտանգության ծառայության մեկուսարանում: Այդ օրերից 340-ը ես անցկացրել եմ մենախցում, 23-ը՝ պատժախցում: Դատավարությունից առաջ ցանկանում եմ հետևյալ հայտարարությունը փոխանցել: Եթե դուք կարդում եք սա, նշանակում է, ես սպառել եմ այստեղ կատարվողի մասին ճշմարտությունը ձեզ հասցնելու բոլոր այլ միջոցները:
Հունվարի 17-ին, ժամը 15:00-ին նշանակված է իմ գործով դատական նիստը: Ինձ ասվել է, որ ինձ առաջադրված է 42 մեղադրանք, որոնցից մի քանիսով նախատեսվում է ընդհուպ մինչև ցմահ ազատազրկում:
Բայց մինչև հիմա ինձ հնարավորություն չի տրվել ծանոթանալու պաշտոնական մեղադրական եզրակացությանը: Ինձ և իմ փաստաբանին ընդամենը թույլ են տվել թերթել 422 հատորանոց քրեական գործը ադրբեջաներենով, որին ես չեմ տիրապետում, և դրա համար հատկացվել է բավականին կարճ ժամանակահատված՝ 2024թ. դեկտեմբերի 9-ից մինչև 2025 թ. հունվարի 8-ը:
Հոդվածների ցանկը, որոնցով ինձ մեղադրանքներ են առաջադրված, ռուսերենով ես ստացել եմ միայն 2025թ. հունվարի 8-ին:
Միևնույն ժամանակ ճնշում է գործադրվել իմ, իմ փաստաբանի և թարգմանչի վրա, որպեսզի ստիպեն մեզ ստորագրել փաստաթղթեր հետին թվով, այդ թվում՝ չկայացած հարցաքննությունների կեղծ արձանագրություններ:
Պաշտոնապես հայտարարում եմ հետևյալը. Իմ ձերբակալման առաջին օրվանից ի վեր ես ոչ մի ցուցմունք չեմ տվել, բացառությամբ առաջին հարցաքննության, որի ժամանակ ուղղակի ասել եմ իմ անուն-ազգանունը: Եվս մեկ անգամ ընդգծում եմ. իմ ստորագրությամբ բոլոր արձանագրությունները կեղծ են: Այդ փաստաթղթերն իրականում գոյություն չունեն: Իմ փաստաբանին և թարգմանչին ստիպել են իրենց ստորագրությունները դնել այդ փաստաթղթերի տակ:
Ես նորից եմ հայտարարում ու պնդում իմ բացարձակ անմեղության, իմ հայրենակիցների անմեղության մասին և պահանջում եմ անհապաղ դադարեցնել մեր նկատմամբ այս քաղաքականացված գործը:
Չնայած մեր անմեղությանը և գործի քաղաքական դրդապատճառներին՝ շատ հավանական է, որ մեղադրողները կանտեսեն իմ հայտարարությունը և կսկսեն դատավարությունը: Այս պարագայում ես խնդրում և պահանջում եմ ձեզնից աջակցել իմ հետևյալ պահանջներին՝
Ինձ ու իմ փաստաբանին հնարավորություն տալ լիարժեք պատրաստվել պաշտպանության: Մասնավորապես, մեզ ժամանակ և հնարավորություն տալ ուշադիր ծանոթանալ գործի նյութերին ռուսերենով:
Վերացնել թույլ տրված խախտումներն ու կեղծիքները: Մասնավորապես, ճանաչել անընդունելի բոլոր կեղծ փաստաթղթերն ու հարցաքննությունների արձանագրությունները, որոնք երբեք չեն անցկացվել, քանի որ ես ոչ մի ցուցմունք չեմ տվել իմ ձերբակալման օրվանից ի վեր:
Իմ և մյուս բոլոր մեղադրյալների նկատմամբ դատավարությունն անցկացնել հրապարակային:Ես պնդում եմ, որ լինի առավելագույնս բաց դատաքննություն՝ միջազգային լրատվամիջոցների և հումանիտար կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Միավորել իմ գործը մյուս մեղադրյալների գործերի հետ: Իմ՝ 422 հատորանոց գործի ավելի քան 400 հատորները ընդհանուր գործի էպիզոդներ են: Դրանից միայն 6-ն է վերաբերում իմ նկատմամբ առաջադրված կեղծ մեղադրանքներին: Իմ գործի առանձնացումը արհեստական և անհիմն որոշում է:
Ո՛չ չարություն, ո՛չ ատելություն ես չեմ զգում: Հակառակը, ես անկեղծորեն կարեկցում եմ բոլոր նրանց, ովքեր օրենք, բարոյական սկզբունքներ ու Ղուրանի պատվիրաններ են խախտում:
Ես վստահ եմ, որ իրական խաղաղությունը հնարավոր կլինի միայն այն ժամանակ, երբ հակամարտությունում ներգրավված երկրների առաջնորդները, իրենց հասարակությունների հավանությամբ, կկարողանան միասին ծաղիկներ խոնարհել այս պատերազմում բոլոր ընկածների շիրիմներին:
Ես խոստանում եմ անել ամեն հնարավորը, որ դա տեղի ունենա իմ կենդանության օրոք: Ինչպես ասել է մեծն Մահաթմա Գանդին, աշխարհն ինքնաոչնչացումից փրկելու միակ ճանապարհը առանց բռնության, ճշմարտության և սիրո սկզբունքներով ապրելն է: Մենք կարող ենք հասնել իրական խաղաղության բոլոր մարդկանց նկատմամբ կարեկցանքի միջոցով՝ անկախ նրանց մաշկի գույնից, ազգությունից կամ դավանանքից:
Շնորհակալ եմ բոլորին աջակցության համար: Բոլորին սիրում եմ և երախտապարտ եմ ՝ իմ նկատմամբ բարի վերաբերմունքի համար:

Statement by Ruben Vardanyan,
I would like to address the global community, to those who care about what is happening in our region, those opposed to religious persecution worldwide and those who wish for a lasting and genuine peace.
I, Ruben Vardanyan, have been detained at the Detention Center of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan since September 27, 2023 – more than 470 days in total, including 340 days in solitary confinement and 23 days in a punishment cell. I would like to make an official statement before the start of the trial. If you are reading these words, it means that I have exhausted all other means to convey the truth about what is happening here.
A court hearing of my case is scheduled for January 17 at 3:00 PM. I have been informed that I am facing 42 charges, some of which carry sentences up to life imprisonment. However, I have not been granted the opportunity to fully review the official indictment. My lawyer and I were merely allowed to skim through 422 volumes of the case files, all written solely in the Azerbaijani language, which I do not understand, within a very short timeframe – from December 9, 2024, to January 8, 2025. I only received the list of charges in Russian on January 8, 2025.
Moreover, pressure has been exerted on me, my lawyer, and my interpreter to force us to backdate and sign documents, including falsified protocols and records of interrogations that never took place.
I officially declare: I have given no testimony since the day of my arrest, except during the first interrogation, where I only stated my name and surname. Let me reiterate: all protocols bearing my signature are falsifications. These documents do not exist in reality. My lawyer and interpreter were coerced into signing these documents.
I once again reiterate and state my complete innocence and the innocence of my Armenian compatriots also being held as political prisoners and demand an immediate end to this politically motivated case against us.
Despite our innocence and the political motivation of this trial, it is most likely that the prosecutor will ignore my plea and pursue a trial against us, in which case I demand and ask for your support in ensuring that I am afforded the following:
1. Allow me and my lawyer adequate time and opportunity to prepare for my defense. In particular, provide us with the opportunity to thoroughly review the case materials in a language I understand.
2. Eliminate all procedural violations and falsifications. Specifically, deem inadmissible all falsified documents and records of interrogations that never took place, as I have not provided any testimony since the day of my arrest.
3. Make my trial, and those of the Armenian political prisoners, public. I insist on the most open trial possible, with the participation of international journalists and representatives of humanitarian organizations.
4. Consolidate my case with the cases of the others accused. More than 400 of the 422 volumes in my case concern episodes from the general case of which only 6 are specifically related to false accusations against me. Separating my case into a separate proceeding is an artificial and unfounded decision.
I bear no anger or hatred. On the contrary, I genuinely empathize with all those who violate laws, moral principles, and the teachings of the Quran and other holy texts.
I am convinced that true peace will only be possible when the leaders of the countries involved in the conflict, with the support of their societies, can come together to lay flowers on the graves of all those who perished in this war.
I promise to do everything possible to ensure this happens during my lifetime. As the great Mahatma Gandhi said, the only way to save the world from self-destruction is to live by the principles of nonviolence, truth, and love. Through compassion for all people, regardless of their skin color, nationality, or religion, we can achieve true peace.
Thank you all for your support! I love and thank you all for your kindness toward me. Know that I am standing strong and believe that the truth will prevail.