Դատավարություն՝ ընդդեմ արցախահայության ազգային ինքնորոշման իրավունքի
Անցած շաբաթ Բաքվի դատական նիստերի դահլիճից հեռարձակվող կադրերն, ասես, վերաթարմացրին հասարակության հիշողությունը և գերիների, պահվող անձանց, Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության պատանդառության թեմայի շուրջ բուռն դիսկուրս ծավալելու առիթ տվեցին։ Մինչդեռ տարիուկես հայ գերիները հալածվում են ադրբեջանական «արդարադատության» կողմից։ Ակնհայտ է, որ տասնյակ հոդվածներ, որոնք «կարվել» են նրանց վրա, իրականում պատիժ են՝ արցախահայության ինքնորոշման իրավունքն իրացնելու համար։ Եվ ընդհանրապես, ամբողջ գործընթացը սեփական հանցանքները պարտակելու և  ցեղասպան գործողությունները քողարկելու Ադրբեջանի անփառունակ փորձերն են։ Կեղծ մեղադրանքներն ու շինծու գործընթացը շարունակվելու են ցուցադրվել ու ճնշման միջոց հանդիսանալ այնքան ժամանակ, քանի դեռ  ՀՀ իշխանությունները մնում են անհաղորդ Ադրբեջանի ապօրինությունների հանդեպ։
Միջազգային պրակտիկայում առայսօր էլ հայտնի օրինակներով՝ կողմերի միջև ցանկացած երկխոսություն սկսվում է գերիների ազատման խնդրով և շարունակություն ունենում հարցը լուծվելուց հետո։ Մեր պարագայում փաստը, կարծես, չի էլ արժևորվում։ Եվ զարմանալի չէ, երբ մասնավոր նախաձեռնություններին միջազգային կառույցները տարակուսանքով են արձագանքում՝ ակնարկելով Հայաստանի պետական մարմինների իներտությունը։
«Մենք կանք» քաղաղացիական նախաձեռնությունը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող շինծու դատական պրոցեսը գերիների, պահվող անձանց ու Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների նկատմամբ, որն իրականում հոգեբանական ահաբեկչություն է ՀՀ նկատմամբ՝ ուղղված նաև լրացուցիչ ճնշումներ գործադրելուն, հայ ժողովրդին նսեմացնելուն։
Մենք մեր զորակցությունն ենք հայտնում գերիների ազատ արձակմանն ուղղված պայքարի բոլոր արտահայտումներին և պահանջում՝
—ՀՀ իշխանություններից՝ անել հնարավորն ու անհնարինը գերեվարված մեր հայրենակիցների համար և օր առաջ նրանց փրկել Բաքվի դժոխային զնդաններից։
—ԵԱՀԿ առավելապես՝ ՄԽ անդամ երկրներից՝ հարգել տարիների ձեր իսկ աշատանքը բանակցային ողջ գործընթացում, որը միտված էր արցախյան հիմնախնդիրը կարգավորելուն, ինչպես նաև, մարդու անհատական ու հավաքական իրավունքների համատեքստում, ձայն բարձրացնել Ադրբեջանի ցցուն անօրինականությունների վերաբերյալ։

Кадры из зала суда в Баку стали поводом для новых дискуссий на тему пленных, задержанных лиц, среди которых - представители руководства Арцаха. Между тем, армянские военнопленные уже полтора года подвергаются травле со стороны азербайджанского «правосудия». Очевидно, что десятки обвинений, выдвинутых против них, на самом деле являются наказанием за реализацию права армян Арцаха на самоопределение. А весь процесс в целом - это бесславная попытка Азербайджана замаскировать свои собственные преступления и геноцидальные действия. Ложные обвинения и сфабрикованный судебный процесс будут оставаться средством давления до тех пор, пока власти Армении продолжают оставаться равнодушными к беззакониям Азербайджана.
В международной практике любые переговоры между сторонами начинаются с вопроса освобождения пленных и продолжаются после его решения. В нашем случае эта тема, похоже, не удостоилась должного внимания. И неудивительно, что международные организации с удивлением реагируют на различные частные инициативы, намекая на инертность государственных органов Армении в данном вопросе.
Гражданская инициатива «Мы есть» осуждает «судебный фарс», устроенный властями Азербайджана в отношении заключенных, задержанных лиц и военно-политических лидеров Арцаха. Это судилище на самом деле - психологический террор против Республики Армения, направленный на оказание дополнительного давления на страну и унижение армянского народа.
Мы присоединяемся ко всем голосам за освобождение наших соотечественников и требуем:
• от властей Армении - сделать все возможное и невозможное для спасения наших соотечественников из ада бакинских тюрем как можно скорее;
• от стран-участниц Минской Группы ОБСЕ, особенно стран-сопредседателей МГ ОБСЕ - уважать результаты своей же многолетней работы по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, а также - в контексте защиты индивидуальных и коллективных прав - выступить против грубых нарушений международного права со стороны Азербайджана.