Ինչո՞ւ է Փաշինյանը դարձել Ադրբեջանի և Թուրքիայի սիրելին․ Հարութ Սասունյան
Օրեցօր Թուրքիան և Ադրբեջանը սեղմում են օղակը Հայաստանի պարանոցի շուրջ՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփի օրհնությամբ։ Նրա ինքնահռչակ TRIPP-ը (Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման) դրա լավագույն ապացույցն է։ Թրամփը չի հոգում ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ էլ նրա շահերի մասին։ Նա մտածում է միայն իր անձնական շահերի մասին՝ հուսահատորեն փնտրելով անարժան Նոբելյան խաղաղության մրցանակ։ TRIPP-ը պարզապես այլ անուն է Թուրանի ճանապարհի համար, որը Թուրքիան և Ադրբեջանը կապում է Կենտրոնական Ասիայի թյուրքական հանրապետությունների հետ՝ վաղեմի պանթյուրքական երազանք, որը լուրջ սպառնալիք է Հայաստանի գոյության համար։
Որքան էլ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պնդի, թե ինքը խաղաղություն է բերել Հայաստան՝ ինչպես պնդում է, որ ժողովրդավարություն է հաստատել, իրականությունը մնում է այն, որ ոչ միայն խաղաղություն չկա, այլև նույնիսկ անարժեք «Խաղաղության պայմանագիրը» ստորագրված չէ։
Մտահոգիչ է, որ Հայաստանի ղեկավարը դարձել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի սիրելին։ Այս երկու երկրները՝ Եվրոպայի և Միացյալ Նահանգների հետ միասին, անում են ամեն ինչ, որպեսզի այս հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից հետո Փաշինյանը մնա իշխանության ղեկին։ Վերջին բանը, որ նրանք ցանկանում են՝ նրան փոխարինող հայ ազգայնականի գալն է, որը կջնջի վերջին ութ տարիների ընթացքում նրանց բոլոր ձեռքբերումները։ Ահա թե ինչու ենք մշտապես լսում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանից և նրա մերձավորներից, որ նրանք խնդիր չունեն Փաշինյանի հետ, սակայն խիստ մտահոգված են «արմատական» Սփյուռքով։
Այս տխուր իրավիճակի վերջին ապացույցը YouTube-ում տեղադրված թուրքերեն 8.5 րոպեանոց տեսանյութն է՝ «Նրանք թուրքերեն են դասավանդում [Հայաստանի] դպրոցներում» վերնագրով։ Տեսանյութը, որը պատրաստել է թուրք բլոգեր Էրենջան Ալգյունը, վերջին 11 օրվա ընթացքում դիտվել է 86,562 անգամ և ունի 638 մեկնաբանություն։
Ալգյունը, որն ունի մոտ 200 հազար հետևորդ, հայտարարել է. «Ինչո՞ւ է Հայաստանը բարեկամանում Թուրքիայի հետ։ Դպրոցներում թուրքերեն են դասավանդում։ Մի՞գուցե Հայաստանն աստիճանաբար ազատվում է Թուրքիայի նկատմամբ իր թշնամանքից։ Եկեք այս հարցին նայենք Փաշինյանի հայտարարությունների միջոցով։ Անցած ամռանը նա ասաց. «Մեր միակ տարբերակը Թուրքիայի հետ հաշտվելն է։ Պատերազմե՞լ Թուրքիայի նման երկրի հետ։ Նրանք չգիտեն՝ ինչի մասին են խոսում»։ Բացի այդ՝ «Թուրքիան և Հայաստանը միմյանց համար սպառնալիք չեն։
Մեր առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը խոչընդոտ չէ Թուրանի ճանապարհի համար։ Եթե ջրուղի կա, բոլորս այդ ջրից կարող ենք միասին խմել», հայտարարել է նա։ Այս հայտարարություններից կարճ ժամանակ անց Թրամփը միջամտեց՝ վերանվանելով հայտնի Զանգեզուրի միջանցքը Թրամփի միջանցք և տրամադրելով ԱՄՆ-ին 100-ամյա վարձակալության իրավունք տարածաշրջանում… Ինչպե՞ս են Փաշինյանի խաղաղասիրական խոսքերը ազդում հասարակության վրա, և ինչպե՞ս է Հայաստանը առաջ տանում այս գործընթացը»։
Իրոք, Հայաստանի կրթության նախարարը հայտարարել է, որ Հայաստանում շուրջ 400 ավագ դպրոց հետաքրքրություն է ցուցաբերել ադրբեջաներեն և թուրքերեն լեզուների ուսուցման նկատմամբ: Սակայն նախարարն ընդունել է, որ այս լեզուների որակյալ ուսուցիչների պակաս կա: Հաջորդ քայլը կարող է լինել հարյուրավոր ադրբեջանցի և թուրք ուսուցիչների տեղափոխումը Հայաստան, ինչը կարող է բարենպաստ միջավայր ստեղծել ապագա լրտեսների համար: Ես ավելի քիչ կմտահոգվեի, եթե այս լեզուները դասավանդվեին համալսարաններում, այլ ոչ թե ավագ դպրոցներում:
Ալգյունը շարունակեց. «Հայաստանի քաղաքական առանցքն սկսել է փոխվել, և այն ընտրել է համագործակցության ուղի թուրքերի հետ… Հայաստանում «թուրք», «Թուրքիա» և «թուրքական» բառերը դեռևս հուզականություն առաջացնող բառեր են: Թուրքերենի առկայությունը որպես ընտրովի առարկա Հայաստանում դեռևս չի նշանակում, որ երկու հասարակությունները մոտենում են միմյանց: Սակայն դա նշան է, որ երկու երկրները դադարել են անտեսել միմյանց, և Փաշինյանի հայտարարությունները հաստատում են սա»:
Մեկնաբանելով TRIPP-ը, որը ադրբեջանցիները և թուրքերը անվանում են միջանցք, Ալգյուն նշեց. «Զանգեզուրը ոչ միայն տրանսպորտային ուղի է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, այլև ռազմավարական գիծ է, որը կապում է Թուրքիան և Կենտրոնական Ասիան: Երբ Զանգեզուրի միջանցքը բացվի, մինչ այդ անջատված թվացող թյուրքական պետություններն առաջին անգամ կկապվեն անխափան ցամաքային ճանապարհով: Սա պարզապես խորհրդանշական միավորում չէ: Այս ճանապարհով կարող են անցկացվել բնական գազի և նավթի խողովակաշարեր: Կտեղադրվեն օպտիկամանրաթելային ինտերնետային մալուխներ: Կստեղծվի ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցություն:
Պատկերացրեք, որ մեկը դուրս է գալիս Ստամբուլից ավտոբուսով և ճանապարհորդում Իգդիրով, Նախիջևանով, Զանգեզուրով, Ղարաբաղով, Գյանջայով և Բաքվով՝ մինչև Կասպից ծովի ափ: Այնտեղից նա կարող է նավով հասնել Ղազախստան, ապա ավտոբուսով՝ Բիշքեկ, կամ գուցե Ուրումչի [Չինաստան]…. Սա պարզապես ճանապարհ չէ։ Սա քաղաքակրթությունների վերամիավորման նման մի բան է: Այս տեսլականը կոչվում է նաև Թուրանի ճանապարհ, բայց քանի որ այդ եզրույթն անհանգստացնում է որոշ [հայ] շրջանակների, դիվանագիտորեն օգտագործվում է «միջին միջանցք» եզրույթը: Իսկ ի՞նչ դեր է ունենալու Հայաստանն այս գործընթացում։ Իրականությունն այն է, որ Հայաստանը կարող է օգտվել այս միջանցքից։ Եթե նա գործի խելամտորեն, նրա տնտեսությունը կարող է վերակենդանանալ այս ճանապարհի միջոցով, քանի որ այստեղով անցնող յուրաքանչյուր բեռնատար փաստացի կանցնի Հայաստանի սահմաններով։ Կբացվեն նոր եկամտի աղբյուրներ՝ լոգիստիկ եկամուտներ, ծառայությունների ոլորտի շահույթ և մաքսային վճարներ, և նույնիսկ հնարավոր է ներգրավել նոր արտասահմանյան ներդրումներ»։
Այնուամենայնիվ, Ալգյունը խոստովանեց. «Անցյալի բեռն այնքան ծանր է, որ նրանք [հայերը] չեն կարող հաղթահարել որոշ զգացմունքներ: Այսօր Հայաստանի քաղաքական հռետորաբանությունը դեռևս կենտրոնանում է ցեղասպանության, Ղարաբաղի կորստի և Թուրքիայի՝ որպես թշնամու գաղափարի շուրջ: Բնական է, որ այս հռետորաբանությամբ մեծացած հասարակության համար միասնության ուղուն աջակցելը հեշտ չի թվում: Տեսնենք՝ ժամանակը ինչ ցույց կտա: Սպասենք և տեսնենք»:
Ալգյունը եզրափակելով ընդգծեց, որ Թրամփի ճանապարհը «օգտակար կլինի մեր երկրի [Թուրքիայի] և Ադրբեջանի համար։ Իմ կարծիքով, այն ոչ միայն տրանսպորտային նշանակություն կունենա, այլև կհանգեցնի աշխարհաքաղաքական ընդլայնման։ Սա ձեռք է բերում ռազմավարական նշանակություն՝ թե՛ տնտեսական, թե՛ ռազմական առումով։ Եվ չպետք է մոռանալ, որ Ադրբեջանն այն վայրն է, որտեղ Թուրքիայի զինված ուժերն ակտիվորեն ներկայություն ունեն։ Եթե այս միջանցքը բացվի, Թուրքիայի զինված ուժերի ազդեցությունը արևելքում էլ ավելի կուժեղանա։ Հետևաբար, Թուրքիան այս սցենարում առնացքային դեր է խաղում։ Պետք է պարզապես իմանալ, թե ինչպես ճիշտ խաղարկել մեր քարտերը»։

• 13-02-2026 14:06:01   | Армения  |  Политика
С каждым днем Турция и Азербайджан, при благословении президента США Дональда Трампа, все сильнее затягивают удавку вокруг шеи Армении. Провозглашённый Трампом проект TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity — «Маршрут Трампа для международного мира и процветания») является лучшим тому подтверждением. Трампа не волнуют ни Армения, ни её интересы. Его заботят лишь собственные эгоистичные выгоды: он отчаянно стремится получить незаслуженную Нобелевскую премию мира. TRIPP — это ещё одно название дороги Турана, связывающей Турцию и Азербайджан с тюркскими республиками Центральной Азии — давней пантюркистской мечты, представляющей серьёзную угрозу самому существованию Армении.
Как бы часто премьер-министр Армении Никол Пашинян ни утверждал, что он принёс стране мир — так же, как он заявляет о принесённой им демократии, — факты остаются фактами: мира не только нет, нет даже подписанного, пусть и никчёмного, «мирного договора».
Тревожно, что лидер Армении стал любимцем Азербайджана и Турции. Обе эти страны, вместе с Европой и Соединёнными Штатами, делают всё возможное, чтобы после июньских парламентских выборов Пашинян остался у власти. Меньше всего они хотят, чтобы его сменил армянский националист, который сведёт на нет все их достижения за последние восемь лет. Именно поэтому мы постоянно слышим от президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и его приближённых, что у них нет проблем с Пашиняном, но они крайне обеспокоены «радикальной» диаспорой.
Последним свидетельством такого печального положения дел стало 8,5-минутное видео на YouTube на турецком языке под названием: «В школах [Армении] преподают турецкий». Видео, подготовленное турецким блогером Эренджаном Алгуном, за последние десять дней набрало 85 000 просмотров и более 600 комментариев.
Алгун, у которого почти 200 000 подписчиков, заявил: «Почему Армения становится дружественной по отношению к Турции? Турецкий язык преподают в школах! Может ли Армения постепенно избавляться от своей враждебности к Турции? Давайте рассмотрим этот вопрос через заявления Пашиняна. Прошлым летом он сказал: “Наш единственный вариант — примириться с Турцией. Воевать с такой страной, как Турция? Они не знают, о чём говорят”. Кроме того: “Турция и Армения не представляют угрозы друг для друга. Наш предложенный проект ‘Перекрёсток мира’ не является препятствием для пути Турана. Если есть водный путь, мы все можем вместе пить эту воду”, — заявил он. Вскоре после этих заявлений вмешался Трамп, переименовав знаменитый Зангезурский коридор в Коридор Трампа и предоставив США 100-летнюю аренду в регионе… Насколько эффективны миролюбивые слова Пашиняна в обществе и как Армения продвигает этот процесс?».
Действительно, министр образования Армении объявил, что 400 средних школ в стране выразили заинтересованность в изучении азербайджанского и турецкого языков. Однако министр признал, что существует нехватка квалифицированных преподавателей этих языков. Следующим шагом может стать привлечение сотен азербайджанских и турецких учителей в Армению, что создаст благоприятную почву для будущих шпионов. Я бы меньше беспокоился, если бы эти языки преподавались в университетах, а не в школах.
Алгун продолжил: «Политическая ось Армении начала смещаться, и она выбрала путь сотрудничества с турками… В Армении слова “турок”, “Турция” и “турецкий” всё ещё эмоционально заряжены. Наличие турецкого языка в качестве факультативного предмета в Армении ещё не означает полного сближения двух обществ. Однако это признак того, что две страны перестали игнорировать друг друга, и заявления Пашиняна это подтверждают».
Комментируя TRIPP — называемый азербайджанцами и турками коридором, — Алгун сказал: «Зангезур — это не только транспортный маршрут между Азербайджаном и Арменией. Это также стратегическая линия, соединяющая Турцию и Центральную Азию. Когда откроется Зангезурский коридор, кажущиеся разобщёнными тюркские государства впервые будут соединены непрерывным сухопутным маршрутом.
Это не просто символическое объединение. Вдоль этого маршрута можно проложить газо- и нефтепроводы. Будут установлены оптоволоконные интернет-кабели. Будет налажено прямое железнодорожное сообщение. Представьте: кто-то выезжает из Стамбула на автобусе и едет через Игдыр, Нахичевань, Зангезур, Карабах, Гянджу и Баку до самого побережья Каспийского моря. Оттуда можно сесть на корабль до Казахстана, затем на автобус до Бишкека или, возможно, до Урумчи [Китай]… Это больше, чем просто маршрут. Это нечто вроде воссоединения цивилизаций. Это видение также называется дорогой Турана, но поскольку этот термин беспокоит некоторые [армянские] круги, в дипломатии используется термин “средний коридор”. Итак, какую роль сыграет Армения в этом процессе? Правда в том, что Армения может извлечь выгоду из этого коридора. Если она будет действовать разумно, её экономика оживится благодаря этому маршруту, потому что каждый грузовик, проходящий здесь, фактически будет пересекать армянские границы. Откроются новые источники дохода — логистика, сфера услуг, таможенные поступления, а также приток новых иностранных инвестиций».
Однако Алгун признал: «Бремя прошлого настолько тяжело, что они [армяне] не могут преодолеть определённые эмоции. Сегодня политическая риторика в Армении всё ещё вращается вокруг геноцида, потери Карабаха и восприятия Турции как врага. Естественно, обществу, выросшему на такой риторике, нелегко поддержать путь единства. Посмотрим, что покажет время. Подождём и увидим».
В заключение Алгун подчеркнул, что дорога Трампа «принесёт пользу нашей стране [Турции] и Азербайджану. По моему мнению, она обеспечит не только транспорт, но и геополитическое расширение. Это приобретает стратегическое значение как в экономическом, так и в военном отношении. И не будем забывать, что Азербайджан — это место, где турецкие вооружённые силы активно присутствуют. Если этот коридор откроется, влияние турецких вооружённых сил на востоке ещё больше усилится. Поэтому Турция играет ключевую роль в этом сценарии. Нам лишь нужно знать, как правильно разыграть свои карты».