Փաշինյանի աշխատակազմի ղեկավարն արձագանքում է Լոս Անջելես կատարած իր անօգուտ այցի վերաբերյալ իմ քննադատությանը․ Հարութ Սասունյան
• 07-03-2026 12:59:08   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն իր ֆեյսբուքյան էջում արձագանքել է իմ քննադատությանը՝ նրա և նախկին դեսպան Լիլիթ Մակունցի Լոս Անջելես կատարած վիճահարույց այցի վերաբերյալ։
Ահա իմ պատասխանը նրա անհիմն մեկնաբանություններին․
1. Ես խորապես զգացված եմ, որ Հարությունյանը, լինելով Փաշինյանի գրասենյակի «քարտուղար», իր թանկարժեք ժամանակը նվիրել է իմ հոդվածին պատասխանելուն։ Ենթադրում եմ, որ նա ուրիշ անելիք չունի։ Քանի որ երկիրը այնքան լավ է կառավարվում, որ իմ հոդվածը դարձել է նրա օրակարգի գլխավոր հարցը…
2. Իմ լուրջ քննադատություններին՝ կապված այդ անճարակ զույգի Լոս Անջելեսում ունեցած ձախողված արկածախնդրությունների հետ, Հարությունյանը պատասխանել է անձնական վիրավորանքներով, ինչը ցույց է տալիս նրանց աղետալի ուղևորության համար որևէ հիմնավորման բացակայությունը։
3. Հարությունյանն ինձ անվանել է «ամերիկյան լրատվական դաշտի ժամկետանց սյունակագիր»։
ա) Ուրախ եմ, որ Հարությունյանը տեղյակ է՝ ես լրագրող եմ, ինչն ապացուցում է, որ նա լիովին անիրազեկ չէ։
բ) Եթե ես իսկապես «ժամկետանց» լրագրող լինեի, ինչո՞ւ էր Հարությունյանն իր ժամանակը վատնում անարժան սյունակագրին պատասխանելու վրա։ Ինչո՞ւ են աշխարհի տասնյակ թերթեր և կայքեր վերատպում իմ շաբաթական վերլուծությունները։ Բացի այդ, նա պետք է իմանա, որ Փաշինյանը համաձայն չէ իր գնահատականին՝ իմ լրագրողական կարողությունների վերաբերյալ։ 2019 թվականի ապրիլի 17-ին վարչապետն իր  ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ իմ թերթը՝ «Կալիֆորնիա կուրիերը», «Սփյուռքի ամենահեղինակավոր թերթերից մեկն է»։
գ) Հարությունյանը զուր էր պարծենում, թե Լոս Անջելես կատարած մեկ ուղևորությամբ նա ջախջախել է Փաշինյանի իշխանության դեմ հնչող կեղծիքները։ Նա սխալվում է, քանի որ Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս գրեթե այլևս չեն մնացել Փաշինյանի կողմնակիցներ։
դ) Եթե Փաշինյանը Լոս Անջելեսում լայն աջակցություն ուներ, ապա ինչո՞ւ էին Հարությունյանն ու Մակունցն իրենց այցը գաղտնի պահում համայնքից՝ սահմանափակվելով միայն հատուկ ընտրված փոքրաթիվ խմբի հետ հանդիպմամբ։
ե) Հարությունյանը հայտարարել է, որ Լոս Անջելես կատարած իրենց ուղևորության ծախսերը չեն վճարվել Հայաստանի կառավարության կողմից։ Նա ասաց, որ իրենք արձակուրդում են եղել։ Ես կասկածում եմ այս հայտարարությանը, քանի որ Լոս Անջելես նրանց թռիչքների և հյուրանոցում մեկ շաբաթ մնալու արժեքը, հավանաբար, մի քանի անգամ գերազանցում է նրանց ամսական աշխատավարձը։ Երկրորդ, նրանց հայտարարած ծրագիրը՝ ցրելու Փաշինյանի իշխանության մասին «սխալ տեղեկատվությունը», ավելի շատ նման է քաղաքական գործունեության, քան արձակուրդի։ Կասկածում եմ, որ նրանք գնացել են Դիսնեյլենդ կամ այցելել են այլ զբոսավայրեր։
զ) Եթե կառավարությունը չի վճարել նրանց ուղևորության ծախսերը, ապա նրանք թերևս գտել էին մի օլիգարխի, որը կվճարեր իրենց համար։ Այդ դեպքում դրա մասին պետք է հայտարարվեր Հայաստանի կառավարությանը՝ որպես նվեր։
է) Հարությունյանը հայտարարեց, որ ինքն ու Մակունցը չեն տեղեկացրել Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսին իրենց այցի մասին: Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի տեղական ներկայացուցիչը տեղյակ չլինել, որ վարչապետի երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաները քաղաքում են: Հիմա արդեն պարզ է, թե նա ինչու ներկա չի եղել նրանց հանրային հանդիպումներից որևէ մեկին...
ը) Հարությունյանը պատճառաբանեց, որ ինձ չեն հրավիրել, քանի որ «կհարամեի» նրանց հանդիպումները։ Եթե Փաշինյանն այդքան ժողովրդականություն է վայելում Լոս Անջելեսում, ապա ինչի՞ց էին նրանք վախենում։ Փաշինյանի կողմնակիցներից մեկը հաստատեց, որ նրանք գաղտնի են պահել իրենց այցը, քանի որ վախենում էին, որ իրենց հանրային հանդիպումները կխանգարվեին։
թ) Հարությունյանը սխալմամբ ոչ հայկական է անվանել իրենց հետ հարցազրույց անցկացրած հայկական հեռուստաընկերություններին՝ ARTN-ին, AMGA-ին, AABC-ին և USArmenia-ին։
ժ) Հարությունյանն իր ֆեյսբուքյան քննադատությունն ավարտեց դատարկ նախազգուշացմամբ. «Մենք որոշել ենք համակարգված ջախջախել նրա [Սասունյանի] ու նրա նմանների ստի մենաշնորհը ամերիկահայ հանրության համար»։ Այսպիսով, Հարությունյանը հրահրեց իր կույր հետևորդների փոքրիկ շրջանակին Երևանում իմ մասին գրել նողկալի մեկնաբանություններ՝ առանց իմ մասին որևէ բան իմանալու։
Իրավիճակն էլ ավելի սրվեց, երբ Գլենդելում Փաշինյանի կողմնակիցների հետ ճաշկերույթի ժամանակ հյուրերից մեկը հարցրեց Հարությունյանին՝ հայկական ազգային գաղափարախոսության նկատմամբ իշխանության  մոտեցման մասին՝ նշելով. «Դուք ոչ միայն տարածքային զիջումներ եք անում, այլև հրաժարվում եք հայկական գաղափարախոսությունից»։ Հարությունյանն անամոթաբար հայտարարեց լսարանին. «Հայկական ազգայնականությունը շատ վտանգավոր բան է։ Ձեր մտածողությունը շատ վտանգավոր է»։
Դժբախտաբար, Հարությունյանը շփոթում է ազգայնականությունը ազգայնամոլության հետ։ Ոչ մի վատ բան չկա նրանում, որ մարդիկ հպարտանում են իրենց ժողովրդով, պատմությամբ և մշակույթով։ Փաշինյանը ժողովրդին արմատախիլ է արել իր հազարամյակների պատմությունից։ Վարչապետը վարվում է այնպես, կարծես հայ ժողովուրդը գոյություն է ունեցել միայն այն պահից, երբ նա 2018 թվականին եկել է իշխանության։ Ահա թե ինչու է նա դեմ Հայաստանի պատմությանը, կրոնին, մշակույթին և ազգային սրբազան խորհրդանիշներին։ Հայ ժողովրդի նկատմամբ իր կարճատես հայացքի պատճառով Հայաստանը ոչ միայն կտրվում է իր անցյալից, այլև կորցնում է փառահեղ ապագայի իր տեսլականը։
Հայ մեծ բանաստեղծ Պարույր Սևակը գրել է ուշագրավ բանաստեղծություն՝ նկարագրելով, թե ովքեր ենք մենք՝ հայերս։ Ես առաջարկում եմ, որ Հարությունյանը կարդա այս գլուխգործոցը՝ իր հայկական ինքնությունը վերականգնելու համար։ Ահա մի հատված այդ բանաստեղծությունից.

Pashinyan’s Chief of Staff Responds To My Criticism of his Useless Trip to L.A. By Harut Sassounian
Arayik Harutyunyan, Prime Minister Nikol Pashinyan’s Chief of Staff, responded on Facebook to my criticism of his and former Ambassador Lilit Makunts’ controversial trip to Los Angeles.
Here is my reply to his baseless comments:
1)  I am deeply touched that Harutyunyan devoted his valuable time as a clerk for Pashinyan to respond to my column. I guess he has nothing better to do. Since the country is so well managed, my column must have been the most important item on his agenda!
2)  Rather than responding to my serious criticisms of the bungling duo’s misadventures in Los Angeles, Harutyunyan resorted to name-calling which shows a lack of justification for their disastrous trip.
3)  Harutyunyan called me “an over-the-hill columnist in the U.S. media field”:
a)  I am glad Harutyunyan knows that I am a journalist which proves that he is not completely clueless.
b)  If I were truly an “over-the-hill” journalist, why did Harutyunyan waste his time to reply to a worthless columnist? Why is my weekly analysis reprinted by dozens of newspapers and websites around the world? Furthermore, he should know that Pashinyan disagrees with his assessment of my journalistic skills. On April 17, 2019, the Prime Minister wrote on Facebook that my newspaper, The California Courier, is “one of the most prestigious newspapers of the Diaspora.”
c)  Harutyunyan vainly boasted that with one trip to Los Angeles, he destroyed the lies against the Pashinyan regime. He is wrong because there are hardly any Pashinyan supporters left in and out of Armenia.
d)  If Pashinyan had such a large number of supporters in Los Angeles, why did Harutyunyan and Makunts keep their visit a secret from the community, meeting with just a small group of hand-picked supporters?
e)  Harutyunyan claimed that the expenses of their trip to Los Angeles were not paid by the Armenian government. He said that they were on vacation. I view this claim with suspicion because the cost of their flights to Los Angeles and a week-long stay at a hotel probably exceeds several times their monthly salaries. Secondly, their announced plan -- to dispel “misinformation” about the Pashinyan regime -- sounds more like a political activity than a vacation. I doubt they went to Disneyland or visited other tourism sites.
f)  If the government did not pay their trip expenses, they may have found an oligarch to pay for them, in which case, it should have been reported to the Armenian government as a gift.
g)  Harutyunyan claimed that he and Makunts did not inform the Consul General of Armenia of their visit. How can Armenia’s local representative be left in the dark that two of the Prime Minister’s highest officials are in town? Now we know why she was not present at any of their public meetings!
h)  Harutyunyan gave the excuse that I was not invited because I would have ruined their meetings. If Pashinyan was so popular in Los Angeles, what are they afraid of? One of Pashinyan’s supporters confirmed that they kept their visit a secret because they were scared that their public meetings would have been disrupted.
i)  Harutyunyan incorrectly described as non-Armenian the Armenian TV stations that interviewed them: ARTN, AMGA, AABC, and USArmenia.
j)  Harutyunyan ended his diatribe on Facebook with an empty warning: “we have decided to systematically destroy the monopoly of lies to the American-Armenian community by him [Sassounian] and those like him.” Harutyunyan thus provoked his small circle of blind followers in Yerevan to write vile comments about me, without knowing anything about me.
To make matters worse, at a luncheon with Pashinyan supporters in Glendale, one of the guests questioned Harutyunyan about the regime’s approach to the Armenian national ideology, saying, “You are making not only territorial concessions, but also giving up on Armenian ideology.” Harutyunyan shamelessly told the audience, “Armenian nationalism is a very dangerous thing. Your thinking is very dangerous.”
Unfortunately, Harutyunyan is confusing nationalism with chauvinism. There is nothing wrong with people being proud of their nation, history and culture. Pashinyan has deracinated the nation of its several millennia-long history. The Prime Minister is acting as if the Armenian nation came into existence only after he assumed power in 2018. That is why he is against Armenia’s history, religion, culture, and sacred national symbols. With his myopic view of the Armenian nation, Armenia is not only cut off from its past, but also loses its vision for a glorious future.
The well-known Armenian poet Baruyr Sevag wrote a very memorable poem describing who we are as Armenians. I suggest that Harutyunyan read this masterpiece, to restore his Armenian identity. Here is an excerpt from that poem: