Փաշինյանը նոր պատճառ է տալիս առաջիկա ընտրություններում իրեն չաջակցելու համար․ Հարութ Սասունյան
Ութ տարվա անհաջող ղեկավարումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է վնասել Հայաստանի շահերին՝ հատկապես Արցախն Ադրբեջանին հանձնելուց հետո։
Այժմ կներկայացնեմ Փաշինյանի ապօրինի գործողությունների վերջին օրինակը։
Հայերը զարմանքով իմացան, որ վարչապետը հրահանգել էր աշխատանքից ազատել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն դոկտ․ Էդիտա Գզոյանին միայն այն պատճառով, որ նա ցեղասպանության և զանգվածային բռնության մասին գրքեր էր նվիրել ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին։
Փաշինյանը կեղծ մեղադրանք առաջադրեց, թե դոկտ․ Գզոյանը վարում է այլընտրանքային արտաքին քաղաքականություն՝ փոխնախագահին հետևյալ գրքերը նվիրելու պատճառով․
1․ «Անդրկովկասում ադրբեջանցիների ագրեսիան հայերի դեմ (1905–1921թթ.). հաղորդումներ ամերիկյան մամուլում», Արա Քեթիբյանի խմբագրությամբ (2023թ.):
2․ «Հայոց ցեղասպանություն. նախերգանք և հետգրություն. հաղորդումներ ամերիկյան մամուլում։ The New York Times», հատոր 1 (1890-1914թթ․) և հատոր 2 (1915-1922թթ.)», կազմել և խմբագրել են ՀայրՎահան Օհանյանը և Արա Քեթիբյանը (2018թ.):
4․ «Հանցագործության փաստաթղթավորում. Հայոց ցեղասպանությունը բառերով և պատկերներով» (2024թ.):
Ահա, թե ինչպես է մարտի 12-ին Փաշինյանը արդարացրել դոկտ․ Գզոյանի հրաժարականի իր ապօրինի պահանջը. «Երբ որ երկրի վարչապետը ասում ա, որ Ղարաբաղյան շարժում չկա, օտարերկրյա հյուրին Արցախյան հիմնահարց թեմայով գիրք նվիրել՝ ի՞նչ ա դա նշանակում: Էս երկրում քա՞նի հոգի կարա արտաքին քաղաքականություն վարի: Հայաստանի Հանրապետությունում արտաքին քաղաքականություն վարում ա Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, և ով որ, Հայաստանի էն պետական պաշտոնյան, ով որ Կառավարության վարած արտաքին քաղաքականությանը հակասող բան կասի, պետք ա ազատվի աշխատանքից, ըտեղ ի՞նչ թեմա կա։ Այսինքն, մենք պետություն ե՞նք, թե՞ սա բան ա, ինքնագործ խմբակ ա, որտեղ մեր ստեղծագործական պոտենցիալն ենք բան անում, փորձարկում։ Սա պետություն ա, հարգելիներս, սա պետություն ա հստակ իր կառավարման տրամաբանությամբ և պետական համակարգով, և ըտեղ չքմեղանալու բացարձակ ոչ մի բան չկա: Կառավարությունն ա որոշում արտաքին քաղաքականությունը, ես Կառավարության ղեկավարն եմ՝ այդ թվում ես եմ, այո .... Իմ ցուցումով, այո, ես խնդրել եմ, որ նա [դոկտ. Գզոյանը] հրաժարականի դիմում գրի, իմ ցուցումով։ Այո, ես դա համարել եմ Կառավարության վարած արտաքին քաղաքականությանը հակառակ գործողություն, ես դա համարել եմ սադրիչ գործողություն և խնդրել եմ, որ դիմում գրի։ Սա պետական անվտանգության հարց է։ Նորից ասում եմ, որ երբ հայտարարում ենք, որ Ղարաբաղյան շարժումը պետք է դադարեցնենք, չի կարող լինի պաշտոնյա, որ շարունակի Ղարաբաղի շարժումը։ Չի կարող լինի»։
Դոկտ․ Գզոյանին հարկադրելով հրաժարական տալ՝ Փաշինյանը մի քանի ապօրինի գործողություններ է կատարել․
1) Նա իրավական լիազորություններ չունի որոշելու, թե ով պետք է լինի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի (ՀՑԹԻ) տնօրենը։ Թանգարանը կառավարվում է հիմնադրամի կողմից։ Միայն հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի 15 անդամներն ունեն տնօրենին նշանակելու կամ ազատելու իրավունք։ Այսպիսով, Փաշինյանը անօրինական կերպով յուրացրել է հոգաբարձուների խորհրդի լիազորությունները։ Ի նշան բողոքի, հոգաբարձուների խորհրդի մի քանի ականավոր անդամներ հրաժարական տվեցին, այդ թվում՝ նախագահ, ֆրանսահայ պատմաբան և ցեղասպանագետ, դոկտ․ Ռայմոնդ Գևորգյանը, Կալիֆորնիայի Բերքլիի համալսարանի պատմության դոցենտ, հայագիտական ծրագրի գործադիր տնօրեն, պրոֆեսոր Ստեփան Աստուրյանը, ՀՀ ԳԱԱ առաջատար գիտաշխատող, դոկտ․ Հարություն Մարությանը և ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, դոկտ․ Հրանուշ Խառատյանը։
2) Դոկտ․ Գզոյանը ոչ մի սխալ բան չէր արել: Որպես Ցեղասպանության թանգարանի տնօրեն՝ նա փոխնախագահ Վենսին նվիրել է մի քանի գրքեր, որոնք առնչվում են Ցեղասպանության թանգարանի առաքելությանը: Ցեղասպանության թանգարանը մի հաստատություն է, որը փաստագրում է հայերի նկատմամբ անցյալում և ներկայում իրականացված զանգվածային բռնություններն ու ցեղասպանությունը:
3) Դոկտ․ Գզոյանին աշխատանքից ազատելուց հետո Փաշինյանը կատարեց երկրորդ ապօրինի գործողությունը։ Առանց որևէ լիազորության՝ նա իր նախկին օգնական Հրաչյա Թաշչյանին նշանակեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար։ Սա ՀՑԹԻ-ի հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի իրավասությունն է։
4) Փաշինյանը սխալ ուղերձ հղեց, որ ակադեմիական հետազոտությունները պետք է ստորադասվեն քաղաքականությանը։ Ամեն անգամ, երբ կառավարության քաղաքականությունը փոխվում է, գիտնականներից ակնկալվում է, որ նրանք կփոփոխեն իրենց հետազոտությունները՝ համապատասխանեցնելով դրանք քաղաքական ղեկավարի քմահաճույքներին։ Ահա թե ինչպես են Թուրքիան և Ադրբեջանը խեղաթյուրում Հայոց ցեղասպանության փաստերը։
5) Փաշինյանը, որը բողոքել էր, որ դոկտ․ Գզոյանը փոխնախագահ Վենսին նվիրել էր Արցախի մասին գիրք, 2019 թվականին Թուրքմենստանում ԱՊՀ գագաթնաժողովի ժամանակ ևս Արցախի մասին գիրք էր նվիրել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Մի՞թե նրան չպետք է ազատել աշխատանքից նույն հիմքով, ինչով նա ազատել էր դոկտ․ Գզոյանին։
Փորձելով հաճոյանալ Էրդողանին և Ալիևին՝ Փաշինյանի հաջորդ հրահանգը կարող է լինել Ցեղասպանության թանգարանի և հուշահամալիրի փակումը։
Աշխարհի տարբեր ծայրերից քսանհինգ ականավոր հայ մտավորականներ, այդ թվում՝ մեկ թուրք գիտնական, ստորագրեցին Հայկական ուսումնասիրությունների և հետազոտությունների ազգային ասոցիացիայի (NAASR) կողմից հրապարակված համատեղ հայտարարությունը, որով դատապարտվում էր Փաշինյանի «մտահոգիչ» գործողությունը: Նրանք գովաբանեցին դոկտ․ Գզոյանի բացառիկ ակադեմիական որակավորումը և կոչ արեցին Հայաստանի կառավարությանը «հարգել ՀՑԹԻ-ի անկախությունը և ապահովել, որ դոկտ․ Գզոյանը կարողանա շարունակել իր աշխատանքն առանց քաղաքական ճնշման կամ միջամտության: [Ցեղասպանության թանգարան] ինստիտուտի ինքնավարության և ղեկավարության պաշտպանությունը կարևոր է նրա վստահելիության պահպանման, գիտական առաքելության ապահովման և միջազգային ակադեմիական համայնքի վստահության պահպանման համար: Կարծում ենք, որ ՀՑԹԻ-ի տնօրենությունը պետք է հիմնված լինի անձի՝ որպես գիտնականի և ղեկավարի որակների, այլ ոչ թե որևէ կոնկրետ վարչակազմի քաղաքական հնարավոր հաշվարկների վրա»: Նրանք վճռականորեն պահանջեցին, որ «դոկտ․ Գզոյանն անհապաղ վերականգնվի պաշտոնում և կարողանա շարունակել իր ղեկավարած ակնառու աշխատանքը»:
Փաշինյանն ամեն օր շարունակում է Հայաստանը տանել դեպի անկում․ սա այն կարևոր հանգամանքն է, որը պետք է հաշվի առնել հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում քվեարկելիս։

Pashinyan Gives a New Reason not to Back Him in Next Parliamentary Elections․ By Harut Sassounian
Armenians were surprised to learn that the Prime Minister had ordered the dismissal of the Director of the Armenian Genocide Museum-Institute, Dr. Edita Gzoyan, just because she had given the visiting Vice President of the United States JD Vance books on genocide and mass violence.
Pashinyan made the false allegation that Dr. Gzoyan was carrying out an alternative foreign policy, just because she gave the Vice President the following books:
1) “Azeri Aggression against Armenians in Transcaucasia (1905-1921), Reports from the U.S. Press,” edited by Ara Ketibian, (2023);
2) “The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath: As Reported in the U.S. Press. The New York Times,” Volume 1 (1890-1914) & Volume II (1915-1922),” compiled and edited by Rev. Vahan Ohanian and Ara Ketibian (2018);
3) “Ravished Armenia: The Story of Aurora Mardiganian” (2020);
4) “Documenting the Crime: The Armenian Genocide in Words and Images” (2024).
Here is how Pashinyan on March 12 justified his illegal demand for Dr. Gzoyan’s resignation: “When the Prime Minister says there is no Karabagh movement, what does it mean to present a foreign guest a book about the Artsakh issue? In this country, how many people can conduct foreign policy? The foreign policy of the Republic of Armenia is conducted by the government of the Republic of Armenia. And any state official who says something contrary to the foreign policy of Armenia should be dismissed. There is no issue there. Are we a state or a self-made group where we are experimenting with our creative potential? This is a state, beloved ones, with its clear governmental logic and state system. And there is absolutely no reason to make any excuses. The government decides foreign policy and I am the leader of the government and I decide, yes. ... Yes, I asked her [Dr. Gzoyan] to submit her resignation. Yes I considered it an action contrary to the government's foreign policy. I viewed it as a provocative act and asked her to submit her resignation. This is a state security issue. I say it again, when we announce that we must cease the Karabagh movement, there cannot be an official who can continue the Karabagh movement. There cannot be!"
By forcing Dr. Gzoyan to resign, Pashinyan committed several illegal acts:
1) He has no legal authority to decide who would be the director of the Armenian Genocide Museum-Institute. The museum is managed by a foundation. Only the 15 members of the foundation’s Board of Trustees have the right to appoint or dismiss the director. Thus, Pashinyan illegally usurped the authority of the Board Trustees. In protest, several distinguished members of the Board of Trustees resigned, including the chairman, Dr. Raymond Kevorkian, a French-Armenian historian and a preeminent genocide scholar; Prof. Stephan Astourian, Executive Director of the Armenian Studies Program and Adjunct Assistant Professor of History at the University of California, Berkeley; Dr. Harutyun Marutyan, a leading researcher at the National Academy of Sciences of Armenia; and Dr. Hranush Kharatyan, a leading scientific researcher at the Institute of Archeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of Armenia.
2) Dr. Gzoyan did nothing wrong. As the Director of the Genocide Museum, she presented several books relevant to the Genocide museum’s mission to Vice President Vance. The Genocide Museum is an establishment that chronicles mass violence and genocide against Armenians in the past and the present.
3) After dismissing Dr. Gzoyan, Pashinyan committed a second illegal act. Without any authority, he appointed his former aide, Hrachya Tashchian, as acting director of AGMI. This is the prerogative of the AGMI foundation’s Board of Trustees.
4) Pashinyan sent the wrong message that academic research should be subordinated to politics. Anytime governmental policies change, scholars would be expected to amend their research to match the political leader’s whims! This is how Turkey and Azerbaijan distort the facts of the Armenian Genocide.
5) Pashinyan, who complained about Dr. Gzoyan giving a book about Artsakh to Vice President Vance, presented a book on Artsakh to Russia’s President Vladimir Putin in 2019 in Turkmenistan during the CIS summit. Shouldn’t he be dismissed for doing what Dr. Gzoyan did?
Trying to appease Erdogan and Aliyev, Pashinyan’s next order may be the shutdown of the Genocide Museum and Memorial.
Twenty five prominent Armenian scholars from around the world, including a Turkish scholar, signed a joint statement issued by the National Association for Armenian Studies and Research (NAASR), condemning Pashinyan’s “troubling” action. They praised Dr. Gzoyan’s exceptional academic credentials and called on the Armenian government “to respect the independence of AGMI and ensure that Dr. Gzoyan is allowed to continue her work without political pressure or intervention. Protecting the [Genocide Museum] Institute’s autonomy and leadership is critical for preserving its credibility, safeguarding its scholarly mission and maintaining the trust of the international academic community. We believe that directorship of the AGMI should be based on the qualities of the individual as a scholar and administrator and not the political expedience of any particular administration.” They firmly demanded that “Dr. Gzoyan be reinstated immediately and allowed to continue the outstanding work she has been leading.”
With each passing day, Pashinyan continues to drag Armenia downhill -- a critical issue to consider when voting in the June 7 parliamentary elections.