ԵՐԵՎԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ՏՐԱՆՍՊՈՐՏԻ ՎԻՃԱԿԻ ԲԱՐԵԼԱՎՄԱՆ<br /> ՈՒՂՂՈՒԹՅԱՄԲ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎՈՒՄ Է ԽԻՍՏ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅՈՒՆ<br />
ԵՐԵՎԱՆԻ ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ՏՐԱՆՍՊՈՐՏԻ ՎԻՃԱԿԻ ԲԱՐԵԼԱՎՄԱՆ
ՈՒՂՂՈՒԹՅԱՄԲ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎՈՒՄ Է ԽԻՍՏ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅՈՒՆ
• 11-06-2007 17:25:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մինչեւ 2011թ.-ը կմշակվի Երեւանի հասարակական տրանսպորտի նոր երթուղային ցանց: Ինչպես հունիսի 11-ի ասուլիսում հայտնեց «Երեւանտրանս» ՓԲԸ-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարեն Եդիգարյանը, 2011թ.-ին ավարտվում են միկրոավտոբուսային երթուղիները սպասարկող ընկերությունների եւ քաղաքապետարանի միջեւ կնքված պայմանագրերի ժամկետները: Ըստ նրա, դրանից հետո երթուղիներում շահագործվող միկրոավտոբուսների քանակը մոտ 1000-ով կկրճատվի, իսկ միջին տեղատարողությամբ ավտոբուսներինը մոտ 700-ով կավելանա: Կ.Եդիգարյանը նշեց նաեւ, որ 2008-2010թթ.-ին տարեկան կներկրվի 20-ական տրոլեյբուս: Ըստ այդմ էլ կավելացվի տրոլեյբուսների երթուղիների թիվը: Նա հայտնեց, որ Երեւանի քաղաքապետարանը ՀՀ Ոստիկանության եւ ՀՀ Հարկային պետական տեսչության հետ համատեղ իրականացնում է մայրաքաղաքի հասարակական տրանսպորտի վիճակի բարելավման ուղղությամբ խիստ վերահսկողություն: Հունվար-մայիս ամիսներին հասարակական տրանսպորտի կանգառներում գրանցվել է տրանսպորտային այլ միջոցների կայանման 596 դեպք, որոնց վարորդների նկատմամբ կիրառվել է 20 հազարական դրամի չափով վարչական տուգանք: Նշվեց, որ ապրիլի 1-ից վարչական տուգանքներ են կիրառվում երթուղային միկրոավտոբուսների վարորդների ծխելու, բջջային հեռոխոսներից օգտվելու եւ մեքենաներում հնչող բարձր երաժշտության համար. առաջին անգամ վարորդը տուգանվում է 25 հազար, երկրորդ անգամ` 50 հազար դրամով, իսկ երրորդ անգամ` հեռացվում է աշխատանքից: Կ.Եդիգարյանի խոսքերով, արդեն արձանագրվել է նման խախտումների 150 դեպք:

В НАПРАВЛЕНИИ УЛУЧШЕНИЯ СОСТОЯНИЯ ОБЩЕСТВЕННОГО ТРАНСПОРТА<br /> ЕРЕВАНА ОСУЩЕСТВЛЯЕТСЯ СТРОГИЙ КОНТРОЛЬ<br />
В НАПРАВЛЕНИИ УЛУЧШЕНИЯ СОСТОЯНИЯ ОБЩЕСТВЕННОГО ТРАНСПОРТА
ЕРЕВАНА ОСУЩЕСТВЛЯЕТСЯ СТРОГИЙ КОНТРОЛЬ
• 11-06-2007 17:25:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 11 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. До 2011 года будет разработана новая сеть маршрутов общественного транспорта. Как сообщил на пресс-конференции 11 июня временно исполняющий обязанности директора ЗАО "Еревантранс" Карен Едигарян, в 2011 году истекает срок договоров между мэрией и компаниями, обслуживающими маршруты микроавтобусов. По его словам, количество эксплуатируемых микроавтобусов сократится на 100, а автобусы средней вместимости увеличатся на 700. К.Едигарян отметил также, что в 2008-2010 гг. в республику будет ежегодно будет ввозиться по 20 троллейбусов, и, соответственно, будет увеличиваться количество троллейбусных маршрутов. Он сообщил, что мэрия Еревана осуществляет совместно с Полицией РА и Государственной налоговой службой строгий контроль в направлении улучшения ситуации с общественным транспортом в столице. В январе-мае на остановках общественного транспорта зарегистрировано 596 случаев парковки других транспортных средств, в отношении водителей которых был применен штраф в размере 20 тысяч драмов. Было отмечено, что с 1 апреля применяются административные штрафы в отношении водителей за курение, использование сотовых телефонов и громкую музыку в автомобилях - в первый раз применяется штраф в размере 25 тысяч драмов, во второй раз - 50 тысяч, а в третий водителю грозит увольнение с работы. По словам К.Едигаряна, уже зарегистрировано 150 подобных случаев нарушений.