2006 Թ.-Ի ԱՌԱՋԻՆ ԵՌԱՄՍՅԱԿՈՒՄ ԿԱՎԱՏՈՒԹՅԱՄԲ ԵՎ ՄԱՐԴԿԱՆՑ<br /> ԱՌԵՎՏՐԻ ՓԱՍՏԵՐՈՎ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՀԱՐՈՒՑՎԵԼ Է 5 ՔՐԵԱԿԱՆ ԳՈՐԾ<br />
2006 Թ.-Ի ԱՌԱՋԻՆ ԵՌԱՄՍՅԱԿՈՒՄ ԿԱՎԱՏՈՒԹՅԱՄԲ ԵՎ ՄԱՐԴԿԱՆՑ
ԱՌԵՎՏՐԻ ՓԱՍՏԵՐՈՎ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՀԱՐՈՒՑՎԵԼ Է 5 ՔՐԵԱԿԱՆ ԳՈՐԾ
• 14-06-2006 17:15:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Միայն 2006թ. առաջին եռամսյակում կավատությամբ եւ մարդկանց առեւտրի փաստերով Հայաստանում հարուցվել է 5 քրեական գործ, որոնց նյութերի համաձայն սեռական շահագործման են ենթարկվել 57 անձինք, որոնցից 53-ը ՀՀ-ի եւ 4-ը Ուկրաինայի քաղաքացիներ են: Այս մասին լրագրողների հետ հունիսի 14-ի հանդիպմանը տեղեկացրեց ՀՀ Ոստիկանության Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության պետի տեղակալ, Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության եւ թրաֆիկինգի դեմ պայքարի վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Կարեն Բաբակեխյանը: Նշված անձանցից 10-ը սեռական շահագործման են ենթարկվել ՀՀ-ում, իսկ 47-ը արտերկրում (45-ը` Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, 2-ը` Թուրքիայում): Ըստ Կ.Բաբակեխյանի, մոտ 2 ամիս առաջ ՌԴ իրավապահ մարմինների հետ համատեղ գործողությունների շնորհիվ ՀՀ իրավապահները կանխել են Մոսկվայով 4 հայ կանանց Արաբական Միացյալ Էմիրություններ տեղափոխելու փորձը: Նշվեց, որ թրաֆիկինգի փաստերով հետախուզվում են Արաբական Միացյալ Էմիրությունում գտնվող 13 ՀՀ քաղաքացիներ: Կ.Բաբակեխյանը հայտնեց, որ հայկական կողմը մտադիր է դիմել ԱՄԷ-ի իրավապահ մարմիններին` հետախուզվողներին Հայաստան վերադարձնելու նպատակով: Կ.Բաբակեխյանը բնակչությանը կոչ արեց զգոն լինել եւ աշխատանքային թրաֆիկինգի զոհ չդառնալ: Նման գործունեություն իրականացնող գործակալությունները իրենց զոհերի փաստաթղթերի ձեւակերպումը հիմնականում իրականացնում են արտերկրում, ինչը կեղծիքների հնարավորություն է տալիս: Ոստիկանությունը դիմել է կառավարությանը` սահմանել աշխատանքի տեղավորման սունկի պես օրի-օրի ավելացող գործակալությունների, ինչպես նաեւ գիշերային զվարճանքի հաստատությունների լիցենզավորման կարգը: Ոստիկանությունը առաջարկել է նաեւ գիշերային զվարճանքի հաստատությունները դուրս բերել Երեւանի տարածքից, ինչպես արվեց խաղատների պարագայում: Ի պատասխան թղթակիցներից մեկի հարցի Կ.Բաբակեխյանը նշեց, որ Երեւանում մարզերից եկած մարմնավաճառների թիվը շուրջ 1000 է, մարմնավաճառների 3-4 տոկոսը 15-17 տարեկան անչափահասներ են: Ըստ նրա, արտագնա մարմնավաճառությամբ զբաղվող անչափահաս մարմնավաճառների թիվը հնարավոր չէ ճշտել, քանի որ նրանց անձնագրային տվյալները կեղծված են:

5 CRIMINAL CASES ON PANDERING AND TRAFFICKING INSTITUTED IN<br /> FIRST QUARTER OF 2006 IN ARMENIA<br />
5 CRIMINAL CASES ON PANDERING AND TRAFFICKING INSTITUTED IN
FIRST QUARTER OF 2006 IN ARMENIA
• 14-06-2006 17:15:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, JUNE 14, NOYAN TAPAN. Only in the first quarter of 2006, 5 criminal cases on facts of pandering and trafficking were instituted in Armenia, according to the materials of which 57 persons were exposed to sexual exploitation, 53 of which were RA citizens and 4 citizens of the Ukraine. Police Colonel Karen Babakekhian, Deputy Head of the Chief Department on Struggle Against Organized Crime of RA Police, Head of the Department on Illegal Circulation of Drugs and Struggle Against Trafficking, informed about this at the June 14 meeting with journalists. 10 of the above-mentioned persons were exposed to sexual exploitation in RA and 47 abroad (45 in the United Arab Emirates, 2 in Turkey). According to K.Babakekhian, thanks to joint actions with RF law-enforcement bodies 2 months ago RA law-enforcers prevented the attempt of moving 4 Armenian women to the United Arab Emirates from Moscow. It was mentioned that 13 RA citizens are being searched in the United Arab Emirates on facts of trafficking. K.Babakekhian mentioned that the Armenian side is going to apply to the law-enforcement bodies of the United Arab Emirates for the purpose of returning those searched to Armenia. K.Babakekhian called on the population to be careful and not to become a victim of labor trafficking. Agencies engaged in such actions mainly register the documents of their victims abroad, which gives them a possibility to deceit these people. The Police has applied to the government for the latter to set the order of licensing the agencies of employment increasing day by day, as well the order of licensing night entertainment establishments. The Police also proposed that the night entertainment establishments be moved from the territory of Yerevan, as this was done with the gambling-houses. In response to a question of one of the journalists, K.Babakekhian said that the number of prostitutes who have come to Yerevan from regions is about 1000, 3-4% of prostitutes is under-aged girls of 15-17 years old. According to him, it is impossible to clarify the number of under-aged prostitutes working abroad as their passport data are forged.