«ՎՏԲ-հայաստան բանկ»` ՀՀ բանկային համակարգում ֆակտորինգային ծառայութիւնների մատուցման ոլորտի առաջատարներից մէկը
• 08-12-2011 10:21:57   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ՎՏԲ-Հայաստան բանկը ֆակտորինգային պրոդուկտի ստեղծման ծրագրի իրականացմանը ձեռնամուխ եղավ 2010թ. դեկտեմբերին, եւ արդեն 2011թ. մարտից ապահովեց ֆակտորինգային ծառայությունների տրամադրումը ՀՀ բանկային շուկայում` դրանով իսկ էլ ավելի նպաստելով իրավաբանական անձանց-հաճախորդների համար նախատեսված ծառայությունների փաթեթի զարգացմանը: Բանկը խոշոր եւ միջին բիզնեսի հաճախորդներին առաջարկում է դասական ֆակտորինգ, համաձայն որի հաճախորդը զիջում է բանկին դեբիտորային պարտքը, որի դիմաց ստանում է ֆինանսավորում: Ֆակտորինգային ֆինանսավրումը ունի մի շարք առավելություններ: Այն թույլ է տալիս ներմուծողներին մեծացնել վաճառքի ծավալները` իր գնորդներին առավել շահավետ պայմաններ առաջարկելու հաշվին` այն է վճարման հետաձգում, ըստ այդմ բանկի կողմից ստանալով ֆինանսավորում առանց գրավի առկայության, ընդ որում ֆինանսավորումը մեծանում է վաճառքների ծավալի հետ համաչափ: Ներկրողը ստանում է նաեւ հնարավորություն օգտվել բանկի դեբիտորական պարտքի հավաքագրման եւ կառավարման մասնագիտացված ծառայություններից: ՎՏԲ -Հայաստան բանկի գլխավոր տնօրեն - Տնօրինության նախագահ` Վ. Օվսյաննիկով, -«Արդեն մեկ տարի է ինչ ՎՏԲ-Հայաստան բանկը իր հաճախորդներին առաջարկում է ֆակտորինգային ծառայություններ: Ֆակտորիգային ծառայությունների հանդեպ պահանջարկը ինչ որ չափով հանդիսանում է հաճախորդների «Ձեռնարկատիրական հասունության» ինքնատիպ ցուցանիշ եւ այժմ նկատվում է ֆակտորինգի հանդեպ պահանջարիկի աճ, քանի որ շատ ընկերություններ դիտարկում են այս պրոդուկտը որպես դեբիտորական պարտքի կառավարման, լիկվիդայնության եւ վարկային ռիսկերի ապահովագրման առավել արդյունավետ տարբերակ: Տվյալ ենթատեքստում մեր բանկը` համագործակցելով խոշոր առեւտրային եւ արդյունաբերական ընկերությունների հետ, յուրաքանչյուր հաճախորդին առաջարկում է ֆակտորինգային համագործակցության անհատական սխեմա»: 2011թ.-ի վերջին ամիսներին նկատվում էր ֆակտորինգային ծառայություններից օգտվող հաճախորդների քանակի ակտիվ աճ, ինչպես նաեւ ֆակտորինգային շրջանառության նշանակալի ավելացում: 2011թ. 3-րդ եռամսյակի տվյալներով ֆակտորինգային ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալները կազմում են 709 մլն ՀՀ դրամ («Առկա» տեղեկատվական գործակալության տվյալներով զբաղեցնում է 2-րդ տեղը ՀՀ բանկային համակարգում դասական ֆակտորինգ տրամադրոդ բանկերի միջեւ): 2012թ. ՎՏԲ - Հայաստան բանկը նախատեսում է հետեւողականորեն ընդլայնել ֆինանսավորման ոլորտների ցանկը եւ մեծացնել ֆակտորինգային գործառնությունների ծավալները, ինչպես նաեւ զարգացնել ծառայությունների տեսականին` առաջարկելով ֆակտորինգի նոր տեսակներ, այդ թվում միջազգային ֆակտորինգ, որն ունի մեծ հեռանկարներ Հայաստանյան շուկայում:

ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” является одним из лидеров по предоставлению факторинговых услуг на банковском рынке РА
• 08-12-2011 10:21:57   | Армения  |  Экономика
Банк ВТБ (Армения) приступил к реализации программы по созданию факторингового продукта в декабре 2010г., и уже с марта 2011 года фактически обеспечил предоставление факторинговых услуг на банковском рынке РА, тем самым еще больше расширив линейку своих продуктов предназначенных для клиентов – юридических лиц. Банк предлагает клиентам крупного и среднего бизнеса классический факторинг, согласно которому клиент уступает Банку дебиторскую задолженность, взамен получая финансирование. Факторинговое финансирование имеет ряд преимуществ. Оно позволяет поставщикам увеличивать объемы продаж за счет предоставления своим покупателям более выгодные условия - отсрочки платежа, приобретая при этом беззалоговое финансирование со стороны Банка, причем финансирование растет соразмерно росту продаж. Поставщик получает также возможность воспользоваться профессиональными услугами банка по сбору и управлению дебиторской задолженностью. В. Овсянников, Генеральный директор-Председатель Директората ЗАО «Банк ВТБ (Армения)»,- «Уже год как Банк ВТБ (Армения) предлагает своим клиентам факторинговые услуги. Уровень спроса на факторинг в некоторой степени является своеобразным показателем «предпринимательской зрелости» клиентов и сейчас наблюдается растущий спрос на факторинг, так как многие компании рассматривают этот продукт как наиболее эффективный инструмент управления дебиторской задолженностью, ликвидностью и страхования кредитных рисков. В данном контексте наш Банк, сотрудничающий с большинством крупных торговых и промышленных компаний, предлагает каждому клиенту индивидуальную схему факторингового сотрудничества». В последние месяцы 2011 года наблюдался особенно активный рост числа клиентов – пользователей факторинговых услуг, а также значительное увеличение факторингового оборота. По итогам 3 кв. 2011 года общий объем финансирования по факторингу составляет 709 млн. драм РА (по данным информационного агентства «АРКА» 2-ое место среди банков РА, предоставляющих классический факторинг). Как сообщает Отдел рекламы и связей с общественностью ЗАО Банк ВТБ (Армения), в 2012 году Банк ВТБ (Армения) намерен последовательно расширять список финансируемых сфер и наращивать объёмы по части факторинговых операций, а также развивать продуктовую линейку, предлагая новые факторинговые продукты, в т.ч. международный факторинг, имеющий большие перспективы на рынке РА. Банк ВТБ (Армения), являясь участником первой российской международной финансовой группы ВТБ и 100%-ой “дочкой” второго по величине в России ОАО Банк ВТБ, предоставляет своим клиентам наиболее современную линейку банковских продуктов и услуг, традиционно входит в число лидеров банковской системы Армении. Банк ВТБ (Армения) владеет самой широкой сетью точек продаж (68 филиала), действующих во всех областях и крупных городах Армении.