ԱՄՆ -ն արդէն 750 մլն դոլար է ծախսել Լիբիայում ռազմական օպերացիայ իրականացնելու համար: «Այս պահին ծախսերը հասնում են 750 մլն դոլարի եւ մենք կը գտնենք գումար»,-հաղորդում է Reuters -ը ` մէջբերելով ԱՄՆ պաշտպանութեան նախարար Ռոբերտ Գեյթսի խօսքերը:
Ապրիլի սկզբին ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի հրամանատար Մայքլ Դոնլին յայտարարել է, որ Լիբիայում Ամն-ի ռազմաօդային ուժերի կողմից իրականացուող օպերացիայի ժամանակ իւրաքանչիւր օր ծախսուել է 4 մլն դոլար:
Յիշեցնենք, որ փետրուարի կէսերին Լիբիայում զանգուածային բողոքի ակցիաներ սկսուեցին երկիրը աւելի քան 40 տարի ղեկավարած Քադաֆիի դէմ: Բողոքի ակցիաները վերաճեցին արիւնալի հակամարտութեան կառավարական ուժերի եւ ապստամբների միջեւ:
Մակ-ի Անվտանգութեան խորհուրդը մարտի 17_ին ընդունեց մի բանաձեւ, որով կոչ էր անում վերանայել Լիբիայի օդային տարածքում թռչելու արգելքը եւ հնարաւորութիւն ստեղծել արտասահմանեան երկրների ռազմական ուժերի միջամտութեան համար:
Կազմուեց կոալիցիա, որի մէջ մտնում էր Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան. Ամն-ն, Կանադան, Բելգիան, Իտալիան, Իսպանիան, Դանիան, Նորվեգիան, բայց ապրիլի սկզբին Ամն-ն յայտարարել է, որ դադարեցնում է իր ակտիւ մասնակցութիւնը այդ գործողութեան մէջ:

США уже потратили на осуществление военной операции в Ливии 750 млн долларов. “На данный момент расходы достигли 750 млн долларов, и мы найдем сумму”, - передает агентство Reuters, цитируя слова министра обороны США Роберта Гейтса.
В начале апреля командующий военно-воздушными силами США Майкл Донли заявил, что в ходе операции ВВС США в Ливии ежедневно расходовалось 4 млн долларов.
Напомним, что в середине февраля в Ливии начались массовые акции протеста против Муамара Каддафи, правящего страной более 40 лет. Акция протеста переросла в кровавый конфликт между правительственными силами и повстанцами.
Совбез ООН 17 марта принял резолюцию, согласно которой призывал пересмотреть запрет на полеты в воздушном пространстве Ливии и создать возможность для ВВС иностранных государств вмешаться.
Была создана коалиция, в которую вошли Великобритания, Франция, США, Канада, Бельгия, Италия, Испания, Дания, Норвегия, но в начале апреля США заявили , что прекращают свое активное участие в этой операции.