ՆԵՐՈՂՈՒԹԻՒՆ` ՄԱՐԴ ՄԸ ԱՆԱՐԳԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ,<br /> ՍԱԿԱՅՆ ՈՉ ՄԷԿ ՆԵՐՈՂՈՒԹԻՒՆ`<br /> 1.5 ՄԻԼԻՈՆ ՄԱՐԴ ՍՊԱՆՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ
ՆԵՐՈՂՈՒԹԻՒՆ` ՄԱՐԴ ՄԸ ԱՆԱՐԳԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ,
ՍԱԿԱՅՆ ՈՉ ՄԷԿ ՆԵՐՈՂՈՒԹԻՒՆ`
1.5 ՄԻԼԻՈՆ ՄԱՐԴ ՍՊԱՆՆԵԼՈՒ ՀԱՄԱՐ
• 05-11-2010 14:49:00   | Հայաստան  |  Յօդուածներ
Ռամկավար Մամուլ - ՅԱՐՈՒԹ ՍԱՍՈՒՆԵԱՆ 2008 թուականին Ալապամայի մէջ գործող Հարաւային աղքատութեան իրաւական կեդրոն (SPLC) ոչ-շահութաμեր, քաղաքացիական իրաւունքներու պահապան կազմակերպութիւնը «Ժխտման պետութիւն. Թուրքիան միլիոններ կը ծախսէ Հայոց Ցեղասպանութիւնը քօղարկելու համար» խորագիրը կրող յօդուած մը հրապարակած էր: Ասիկա մերկացումն էր Հայոց Ցեղասպանութեան իրողութիւնը ժխտելու համար Թուրքիոյ կառավարութեան կողմէ Միացեալ Նահանգներու պետական գործիչներուն վրայ ճնշում գործադրելու եւ ակադեմականներ գրաւելու հանգամանօրէն մշակուած եւ չարամիտ ջանքերուն: Ըստ SPLC-ի յօդուածին, «Թուրքիան քաղաքական ճնշում կը գործադրէ եւ միլիոնաւոր տոլարներ կը ծախսէ Միացեալ Նահանգներու մէջ, Հայոց Ցեղասպանութիւնը քօղարկելու համար… Ժխտող պատմաμանները, որոնք կասկածներ կը ստեղծեն Հայոց Ցեղասպանութեան մասին… կը վարձատրուին Թուրքիոյ կառավարութեան կողմէ»: Այս ընդհանուր յայտարարութիւններէն ետք, SPLC-ն կը յիշէ յատկապէս Կիւնթեր Լըուին՝ իμրեւ «Թուրքիոյ կառավարութեան կողմէ ամէն տարի հարիւր հազարաւոր տոլարներու ֆինանսաւորում ստացող ամերիկացի ակադեմականներու, ազդեցութեան վաճառականներու եւ կայքէջերու վարիչներու ցանցի ամէնէն գործօն անդամներէն մէկը, որ կ’աջակցի Հայոց Ցեղասպանութեան ժխտմանը…»: Լըուի Մեսեչուսեցի համալսարանի քաղաքագիտութեան վաստակաւոր փրոֆեսէօր է, եւ իր դասախօսութիւններուն ու աշխատութիւններուն ընդմէջէն Հայոց Ցեղասպանութիւնը կը μնութագրէ իμրեւ թրքական «անճարակ կառավարման» հետեւանք, եւ ոչ թէ՝ նախապէս ծրագրուած զանգուածային μնաջնջում: Ան նմանատիպ յայտարարութիւն ըրած էր իր «Հայերուն ջարդերը Օսմանեան Թուրքիոյ Մէջ. Վիճարկելի Ցեղասպանութիւն» վիճայարոյց գիրքին մէջ, որ 2005 թուականին հրատարակուած էր Եութայի համալսարանին կողմէ: SPLC-ի յօդուածի հրապարակումէն շատ չանցած, քաղաքացիական իրաւունքներու պաշտպանութեան այս խումμին դէմ, փրոֆ. Լըուիի անունով 8 միլիոն տոլարի զրպարտութեան հայց ներկայացուցին փաստաμաններ Տէյվիտ Սալցմըն ու Պրուս Ֆին՝ Ամերիկայի թրքական իրաւական պաշտպանութեան հիմնադրամէն (TALDF), որ, ըստ TALDF-ի կայքէջին, «առատօրէն աջակցութիւն կը ստանայ Ամերիկայի թրքական կոալիցիային (համախմμման) կողմէ»: Մինչ ամերիկեան դատարանը կը պատրաստուէր ճշդելու այս մեղադրանքին իսկութիւնը, SPLC համաձայնեցաւ գործը կարգաւորել դատարանէն դուրս՝ հրապարակելով «հերքում եւ ներողութիւն», եւ խոստանալով վճարել չյայտարարուած գումար մը փրոֆ. Լըուիին: Եթէ SPLC-ի դատական գործը չկարգաւորուէր, ապա TALDF μարդ խնդիրի առջեւ պիտի կանգնէր. անիկա դատարանին առջեւ պէտք է ապացուցեր, թէ փրոֆ. Լըուիին զրպարտած են: Դատը շահելու համար, TALDF պէտք է փաստէր, որ SPLC այդ մեղադրանքները ներկայացուցած է «չարամիտ դիտաւորութեամμ» եւ «ճշմարտութեան μացարձակ անտեսումուվ»: Բացի ատկէ, TALDF-ի փաստաμանները պէտք է ցոյց տային, թէ վաղուց թոշակի անցած 87ամեայ փրոֆեսէօրը իսկապէս ֆինանսական կորուստներ կրած է, աշխատանքէն զրկուած է, կամ անոր պայմանագիրը չեղեալ յայտարարուած է ուղղակիօրէն այդ յօդուածին հետեւանքով: SPLC-ի կողմնակիցներէն ոմանք զարմացած էին այն μանին համար, որ SPLC որոշեց կարգաւորել դատական գործը, որովհետեւ դատը չշահելու հաւանականութիւնը քիչ էր: Հաւաստի աղμիւրներէ տեղեկացած եմ, որ SPLC դատական գործը կարգաւորեց, որպէսզի նուազեցնէ փաստաμանական վճարումները. ինչպէս նաեւ, ամենայն հաւանականութեամμ, փրոֆ. Լըուի կրնայ համաձայնած ըլլալ ընդունիլ շատ աւելի քիչ գումար քան 8 միլիոն տոլարը, զոր ան նախապէս կը պահանջէր: Դատական գործը ետին թողնելով՝ SPLC կրնայ կրկին նուիրուիլ քաղաքացիական իրաւունքներու պաշտպանութեան իր առաքելութեան: SPLC իր հրաժարագիրին մէջ նշած է. «Այժմ մենք կը գիտակցինք, որ սխալ կերպով հասկցած ենք փրոֆ. Լըուիի ուսումնասիրութիւնը. սխալ պնդում էր այն, որ Լըուի մաս կը կազմէ թրքական կառավարութեան կողմէ ֆինանսաւորուող ցանցի մը, ինչպէս նաեւ սխալ է ենթադրելը, թէ ոեւէ գիտնական, որ հարցականի տակ կը դնէ Հայոց Ցեղասպանութեան իրողութիւնը, անպայմանօրէն ֆինանսական գործարքներու մէջ մտած է Թուրքիոյ կառավարութեան հետ: Սոյն գրութեամμ կը հրաժարինք այն պնդումէն, թէ փրոֆ. Լըուի վարձատրուած է կամ կը վարձատրուի Թուրքիոյ կառավարութեան կողմէ… Խորապէս կը զղջանք մեր սխալներուն համար եւ անկեղծօրէն կը հայցենք փրոֆ. Լըուիի ներողամտութիւնը»: Ի պատասխան կարգաւորման դէմ արտայայտուող SPLC-ի կողմնակիցներու μողոքներուն, կազմակերպութեան հանրային կապերու խօսնակ Փենի Ուեվըր յայտարարեց. «Այս հարցին կարգաւորումը չի նշանակեր, որ մենք հաւանութիւն կու տանք պարոն Լըուիի տեսակէտներուն կամ կողմ ենք անոր: Սակայն մենք կը գիտակցինք, որ սխալ ներկայացուցած ենք անոր հայեացքները եւ սխալմամμ ըսած ենք, որ ան դրամ կը վերցնէ Թուրքիոյ կառավարութենէն: Ատիկա սխալմունք էր, որուն համար ներողութիւն կը խնդրենք»: Յօդուածին μնագիրը, որուն հետեւանքով այս դատը μացուած է, տակաւին տեղադրուած է SPLC-ի կայքէջին վրայ: Աւելորդ է ըսել, որ ոեւէ մէկը պէտք չէ զրպարտել Հայոց Ցեղասպանութեան վերաμերեալ իր տեսակէտները արտայայտելուն համար, անկախ այն μանէն, թէ որքան սխալ կամ վիրաւորական են անոնք: Եթէ ճշգրիտ փաստ չունինք մեր ձեռքը, կարելի չէ ենթադրել, որ Հայոց Ցեղասպանութեան վերաμերեալ աղաւաղուած յայտարարութիւններ կատարողները անպայմանօրէն թուրքերուն կողմէ կը վարձատրուին կամ թէ անոնք Թուրքիոյ կառավարութեան գործակալներ են: Ե՛ւ գովելի, ե՛ւ հեգնական է այն, որ թրքական շահերու խումμի փաստաμանները պատրաստ են μազմամիլիոն տոլարներու հայց ներկայացնել Միացեալ Նահանգներու մէջ, իμրեւ թէ իրենց պաշտպանեալին քաղաքացիական իրաւունքները պաշտպանելու համար: Սակայն, Թուրքիոյ մէջ իւրաքանչիւր անձ, որ կը յանդգնի խօսիլ Հայոց Ցեղասպանութեան մասին, վտանգի կ’ենթարկուի ճշմարտութիւնը ըսած ըլլալուն համար՝ մեղադրուելով եւ քանի մը տարի μանտարկուելով, ըստ Թուրքիոյ Քրէական օրէնսգիրքի 301րդ խայտառակ յօդուածին, որ կ’արգիլէ «վիրաւորել թրքականութիւնը»: Եթէ TALDF իրապէս շահագրգռուած է քաղաքացիական իրաւունքներու պաշտպանութեամμ, ապա պէտք է իր հսկայական միջոցները յատկացնէ 301րդ յօդուածի վերացման համար, ինչ որ զգալիօրէն պիտի նուազեցնէ առատաձեռն նուիրատուներուն ֆինանսական օժանդակութիւնը ու պիտի կասեցուի իր իսկ գործունէութիւնը:

APOLOGY FOR VILIFYING ONE MAN,<br /> YET NO APOLOGY FOR KILLING 1.5 MILLION<br /> By: HARUT SASSOUNIAN
APOLOGY FOR VILIFYING ONE MAN,
YET NO APOLOGY FOR KILLING 1.5 MILLION
By: HARUT SASSOUNIAN
• 05-11-2010 14:49:00   | Armenia  |  Articles and Analyses
Ramgavar Mamoul In 2008, the Southern Poverty Law Center (SPLC), an Alabama-based non-profit civil rights organization, published an article titled, "State of Denial: Turkey Spends Millions to Cover Up Armenian Genocide." It was a hard-hitting exposé of the Turkish government’s elaborate and sinister efforts to pressure U.S. politicians and entice academics to deny the facts of the Armenian Genocide. According to the SPLC article, "Turkey exerts political leverage and spends millions of dollars in the United States to obfuscate the Armenian genocide…. Revisionist historians who conjure doubt about the Armenian genocide…are paid by the Turkish government." Going beyond such general statements, SPLC specifically referred to Guenter Lewy as "one of the most active members of a network of American scholars, influence peddlers and website operators, financed by hundreds of thousands of dollars each year from the government of Turkey, who promote the denial of the Armenian genocide…." Lewy, professor emeritus of political science at the University of Massachusetts, had qualified the Armenian Genocide in his lectures and writings as a "bungling misrule" rather than a deliberately planned and executed mass murder. He had made similar claims in his controversial book published by the University of Utah Press in 2005: "The Armenian Massacres in Ottoman Turkey: A Disputed Genocide." Shortly after publication of SPLC’s article, an $8 million defamation lawsuit was filed against the civil rights group on behalf of Prof. Lewy by attorneys David Saltzman and Bruce Fein from the Turkish American Legal Defense Fund (TALDF), which is "generously supported by the Turkish Coalition of America," according to TALDF’s website. Before a jury could judge the merits of the charges in court, however, SPLC agreed to settle the case by issuing "a retraction and apology" and promising to pay an undisclosed sum to Prof. Lewy. Had SPLC not settled the case, TALDF would have had a difficult task proving in court that Prof. Lewy was actually libeled. In order to win the lawsuit, TALDF had to prove that SPLC had made those accusations "with malicious intent" and "reckless disregard for the truth." Furthermore, TALDF lawyers would have to show that the long-retired 87-year-old professor had suffered actual financial loss, such as getting fired from his job or having a contract canceled as a direct result of the article. Some SPLC supporters have wondered why it chose to settle the lawsuit when its chances of losing in court were minimal. A knowledgeable source told this writer that SPLC may have settled the case in order to reduce its exposure to mounting attorney fees, combined with the likelihood that Prof. Lewy may have agreed to settle for far less than the $8 million he had originally demanded. With the lawsuit behind it, SPLC could once again dedicate itself to its actual mission of defending civil rights. In its retraction, SPLC stated: "We now realize that we misunderstood Prof. Lewy's scholarship, were wrong to assert that he was part of a network financed by the Turkish Government, and were wrong to assume that any scholar who challenges the Armenian genocide narrative necessarily has been financially compromised by the Government of Turkey. We hereby retract the assertion that Prof. Lewy was or is on the Government of Turkey's payroll…. We deeply regret our errors and offer our sincerest apologies to Professor Lewy." In response to complaints from SPLC supporters opposing the settlement, however, Penny Weaver, a public affairs spokesman, stated: "Our settlement of this matter does not mean we are endorsing Mr. Lewy’s views or taking his side. But we are acknowledging that we mischaracterized his views and wrongly said that he was taking money from the Turkish government. It was an error, and we apologize for that." The original article which precipitated the lawsuit is still posted on the SPLC’s website. Needless to say, no one should be defamed because of his or her views on the Armenian Genocide, no matter how wrong or offensive they are. Unless one possesses evidence to the contrary, one cannot simply assume that those making distorted statements on the Armenian Genocide are motivated by greed or are paid agents of the Turkish government. It is both commendable and ironic that lawyers for a Turkish interest group are eager to file a multi-million dollar lawsuit in the United States ostensibly to defend the civil rights of a client. In Turkey, however, anyone who dares to talk about the Armenian Genocide risks being charged for telling the truth and thrown into prison for years under the infamous Article 301 of the Turkish Penal Code which bans "insulting Turkishness!" If TALDF were truly interested in protecting civil rights, it would allocate its considerable resources to abolish Article 301, which would considerably lessen financial support from generous donors and bring its operations to an end.