ՅԱՐՈՒԹ ՍԱՍՈՒՆԵԱՆ. Արցախեան Պատերազմը Ատրպէյճանի Շնորհիւ Կու գայ Հոլիվուտ
Արցախի շուրջ Հայաստանի եւ Ատրպէյճանի միջեւ առկայ հակամարտութիւնը ոեւէ մէկուն իրաւունք չի տար ցեղապաշտական եւ վիրաւորական արտայայտութիւններ ընելու սահմանէն այն կողմ գտնուող մարդոց հասցէին: Նոյնիսկ պատերազմական պայմաններուն մէջ գոյութիւն ունին վարքագիծի քաղաքակիրթ չափանիշներ:
Քանի որ այս երկու դրացի երկիրները կը գտնուին բարդ բանակցութիւններու մէջ` իրենց դժուարին հակամարտութիւնը լուծելու համար, անպատասխանատուութիւն է կրակին վրայ իւղ թափել` հրահրելով ազգամիջեան ու միջկրօնական ատելութիւնը եւ բորբոքելով կուտակուած զգացումները: Մինչ որոշ հայեր կրնան ներգրաւուիլ պարբերաբար դրսեւորուող զգացական պոռթկումներու մէջ, Ատրպէյճանի ղեկավարները ցեղապաշտական յայտարարութիւններն ու հակահայկական սպառնալիքները դարձուցած են պետական քաղաքականութիւն:
Նման ամօթալի վարքագիծը պատճառ դարձաւ, որ արցախեան հակամարտութիւնը տարածուի Հունգարիոյ մէջ (օգտագործելով կացինը), Մեքսիքոյի մէջ (հինգ միլիոն տոլար արժողութեամբ շռայլ նուէր խոստանալով պուրակի մէջ Ալիեւի արձանի տեղադրման համար` հակահայկական յուշատախտակով) եւ այլ երկիրներու մէջ, որոնք հազարաւոր քիլոմեթրեր հեռու կը գտնուին հակամարտութեան իսկական թատերաբեմէն:
Այժմ ատրպէյճանցիները որոշած են արցախեան պատերազմը փոխադրել Հոլիվուտ,  երբ Հայաստան «Օսքար»ի համար պաշտօնապէս ներկայացուց «Եթէ բոլորը…» խորագիրը կրող անմեղ ժապաւէն մը` «Լաւագոյն արտասահմանեան ժապաւէն» անուանակարգին: Ժապաւէնի ամերիկեան բացումը կայացաւ անցեալ շաբաթ, Հոլիվուտի մէջ, «Արփա» միջազգային ժապաւէնի փառատօնին:
Հայկական ժապաւէնին մէջ ներկայացուած է երիտասարդ ռուս աղջկան մը պատմութիւնը, որուն հայրը զոհուած է արցախեան պատերազմի ժամանակ: Քսան տարի անց ան կու գայ Հայաստան՝ յուսալով հօր զօրամասի հրամանատարին օգնութեամբ  գտնել իր հօր անանուն գերեզմանը: Երկար փնտռելէն ետք երիտասարդ աղջիկը կը բացայայտէ, որ հօր գերեզմանը կը գտնուի սահմանին միւս կողմը` Ատրպէյճանի տարածքին: Ան եւ հայ հրամանատարը գիշերուան քողի տակ գաղտնի կ’անցնին սահմանագիծը եւ մինչ կեչիի ծառ կը տնկէին աղջկան հօր գերեզմանին, կը բախին զինուած ատրպէյճանցի հովիւին, որ կը սպառնայ կրակել անոնց վրայ: Յետոյ իմանալով, որ աղջկայ հայրը թաղուած է այնտեղ, ատրպէյճանցին անոնց առիթ կու տայ անվնաս հեռանալու` ցաւը սրտին անոնց պատմելով, որ իր 10ամեայ որդին եւս զոհուած է պատերազմի ժամանակ՝ կոխելով ականի մը վրայ:
Ատրպէյճանցի հովիւը կը պատմէ, որ ան չի կրնար այցելել իր զաւկին գերեզմանը, քանի որ անիկա կը գտնուի Արցախի մէջ: Ժապաւէնը կ՛աւարտի բարձր նոթայի վրայ` հրաշալի ժեսթով, երբ ռուս աղջիկը եւ անոր հայ ուղեկիցը ուրիշ ծառ մը կը տնկեն` այս անգամ արդէն ատրպէյճանցի տղուն գերեզմանին:
Թէեւ ժապաւէնը չ՛ընդգրկեր հակաատրպէյճանական հռետորութիւն եւ չի ցուցադրեր որեւէ տեսարան Ղարաբաղի պատերազմէն, այնուամենայնիւ ատրպէյճանցի լրագրողները խստօրէն քննադատած են ժապաւէնը` առանց պատկեր մը իսկ դիտելու: Ակնյայտ է, որ հայկական ժապաւէն ըլլալու հանգամանքը արդէն բաւարար պատճառ է անոնց համար` փորձելու խոչընդոտել ժապաւէնի ներկայացման Ակադեմիայի մրցանակաբաշխութեան: Ատրպէյճանական լրատուամիջոցները ժապաւէնը կեղծօրէն որակած են իբրեւ «քարոզչական ժապաւէն» եւ «Ատրպէյճանի դէմ Հայաստանի սանձազերծած տեղեկատուական պատերազմի՚ օրինակ:
Հարցերը ա՛լ աւելի վատթարացնելով՝ ատրպէյճանցի լրագրող Ալի Հաճիզատէն յարձակեցաւ Շարժապատկերի արուեստի եւ գիտութեան ակադեմիայի խօսնակ Թենի Մելիտոնեանին վրայ, միայն անոր համար, որ ան ծագումով հայ է:
Իբրեւ իր պաշտօնական պարտականութեան մաս, ան մամլոյ հաղորդագրութիւն հրապարակած էր`  նշելով այն 71 արտասահմանեան երկիրներուն անունները, որոնք ժապաւէններ ներկայացուցած էին «Օտար լեզուով լաւագոյն ժապաւէն» անուանակարգին, ներառեալ` Հայաստանը, Ատրպէյճանը եւ Թուրքիան:
Ատրպէյճանցիներուն համար կարեւոր է հասկնալ, որ նման ցեղապաշտական ելոյթները տեղ չունին քաղաքակիրթ հասարակութեան մէջ: Հայաստանի եւ Ատրպէյճանի միջեւ առկայ հակամարտութիւնը պէտք է լուծուի խաղաղ բանակցութիւններու միջոցով եւ ոչ թէ՝ այլատեացութեան վիրաւորանքներ շպրտելով: Օր մը, երբ խաղաղութիւնը վերահաստատուի շրջանի մէջ, հայերն ու ատրպէյճանցիները պէտք է կողք-կողքի ապրին ոչ թէ իբրեւ թշնամիներ, այլ իբրեւ դրացիներ եւ ընկերներ: Ատելութիւն եւ ցեղապաշտութիւն սերմանող ատրպէյճանցիները ոչ միայն ցեխ կը շպրտեն իրենց սեփական հեղինակութեան վրայ, այլեւ անտեղի կը խորացնեն եւ կ՛երկարաձգեն երկու ժողովուրդներու միջեւ առկայ հակամարտութիւնը:
Բարեբախտաբար հայերը զերծ մնացին «Օսքար»ի  համար Ատրպէյճանի ներկայացուցած ժապաւէնի դէմ պատասխան քայլերէն: Քաղաքական պայքարը պէտք չէ փոխակերպուի մշակութային պատերազմի կամ անձնական վրէժխնդրութեան: Թող յաղթէ լաւագոյն ժապաւէնը, անկախ անկէ` ան պիտի արտադրուի հայու, ատրպէճանցիի կամ թուրքի կողմէ: Այս տարուան Դեկտեմբեր 20ին Ակադեմիան պիտի յայտարարէ «Օտար լեզուով լաւագոյն ժապաւէն» անուանակարգի ինը ֆիլմերու, 2013 թուականի Յունուար 10ին` հինգ եզրափակիչ հասած կարճ ցանկը, իսկ 2013 թուականի Փետրուար 24-ին` «Օսքար»ի յաղթողը:
«Եթէ բոլորը…» ժապաւէնը միասնաբար նկարահանած են Թերեզա Վարժապետեանը եւ մրցանակակիր դերասան ու բեմադրիչ Միքայէլ Պօղոսեանը, որ ֆիլմի մէջ կը խաղայ հայ հրամանատարին դերը: Ժապաւէնի բեմադրիչն է Նաթալիա Պելիաուսկենէն, իսկ երիտասարդ ռուս աղջկան դերակատարը` Եկատերինա Շիտովան: Ժապաւէնը ցուցադրուած է Երեւանի, Մոսկուայի, Փարիզի, Պուքրէշի, Հոլիվուտի մէջ եւ արժանացած՝ շարք մը մրցանակներու միջազգային ժապաւէնի փառատօներուն:

Harut Sassounian.Karabagh War Comes to Hollywood, Courtesy of Azerbaijan
The conflict between Armenia and Azerbaijan over Karabagh (Artsakh) should not give free license to anyone to make racist and insulting statements about people on the other side of the border. Even under war conditions, there are civilized norms of behavior.
Since these two neighboring countries are in the midst of delicate negotiations to resolve their thorny conflict, it is highly irresponsible to pour oil on the fire by inciting inter-ethnic and inter-religious hatred, and inflaming pent up emotions! While some Armenians may engage in periodic emotional outbursts, Azerbaijan’s leaders have elevated the making of racist statements and anti-Armenian threats into state policy!
Such despicable behavior has caused the Artsakh conflict to spill over into Hungary (by using an axe), Mexico (by offering a $5 million bounty for Aliyev’s statue with an anti-Armenian plaque in a park), and many other countries around the world, thousands of miles away from the actual theater of conflict!
The Azeris have now decided to fight the Artsakh war in Hollywood, after Armenia officially submitted for an Oscar an innocuous film titled “If Only Everyone,” for the category of Best Foreign Film. The movie’s American premiere was held last Saturday at the ARPA International Film Festival in Hollywood.
The Armenian movie depicts the story of a young Russian girl whose father was killed during the Artsakh war. Twenty years later, she comes to Armenia hoping that the Commander of her father’s military unit would help locate his unmarked grave. After a lengthy search, the young girl discovers that her father’s grave lies on the other side of the border, inside Azerbaijan. She and the Armenian Commander cross the frontline surreptitiously in the cover of darkness, and while planting a birch tree by her father’s grave, are confronted by an armed Azeri shepherd who threatens to shoot them. Upon learning that the girl’s father is buried there, the Azeri lets them go safely after telling them with a heavy heart, that his 10-year-old son had also died during the war after stepping on a landmine. The Azeri shepherd tells that he is unable to visit his son’s grave because it is located inside Artsakh. The movie ends on a high note with a wonderful gesture, when the Russian girl and her Armenian companions plant another tree, this time next to the young Azeri boy’s grave.
Even though the movie neither contains anti-Azeri rhetoric nor depicts any scenes of the Karabagh war, Azerbaijani journalists have harshly attacked it without having seen a single clip. Apparently, the fact that it was an Armenian film was enough reason for them to try and undermine its submission for the Academy Awards! The Azeri media falsely labeled the movie as a “propaganda film” and an example of “the information war unleashed by Armenia against Azerbaijan.”
To make matters worse, Ali Hajizade, an Azeri journalist, attacked Teni Melidonian, the publicist for the Academy of Motion Picture Arts and Sciences for simply being of Armenian heritage! As part of her official duties, she had issued a press release that named all 71 foreign countries that had submitted movies for the Foreign Language Film category, including Armenia, Azerbaijan, and Turkey!
It is important for Azeris to understand that such racist remarks have no place in civilized society. The conflict between Armenia and Azerbaijan needs to be resolved through peaceful negotiations, not by hurling xenophobic insults. Someday, when peace returns to the region, Armenians and Azeris will have to live side by side, not as enemies, but as neighbors and friends. Azeris who are engaged in sowing seeds of hatred and racism are not only besmirching their own reputation, but unnecessarily aggravating and prolonging the antagonism between the two peoples.
Fortunately, Armenians have refrained from retaliating against the film submitted by Azerbaijan to the Oscars. Political feuds should not be converted into cultural wars or personal vendettas. May the best movie win regardless of whether it is produced by an Armenian, an Azeri or a Turk! The Academy will announce the short list of nine films in the Foreign Language Film category on December 20, 2012, the five finalists on January 10, 2013, and the Oscar winner on February 24, 2013.
“If Only Everyone” is co-produced by Tereza Varzhapetyan and award winning actor and director Michael Poghosyan, who plays the role of the retired Armenian Commander. Natalia Belyauskene is the director and Ekaterina Shitova plays the role of the young Russian girl. The movie was screened in Yerevan, Moscow, Paris, Bucharest, and Hollywood, and has won several awards at international film festivals.