Յարութ Սասունեան. Ո՞վ Պատասխանատու Է Էրտողանի Մոլեռանդ Բռնակալ Դառնալուն
Երբ 2002 թուականին Թուրքիոյ մէջ իշխանութեան գլուխ եկաւ Արդարութիւն եւ Բարգաւաճում կուսակցութիւնը, բարեպաշտ մահմետականի տպաւորութիւն կը ձգէր անոր հիմնադիր Ռեչեփ Թայիփ Էրտողանը, որ կը ձգտէր վերացնել կաշառակերութիւնը եւ բարելաւել Թուրքիոյ քաղաքացիներու կենսամակարդակը:
Վերջին 13 տարիներուն ընթացքին, Էրտողան աստիճանաբար վերածուեցաւ կաշառակեր բռնակալի՝ ժամանակակից օսմանեան սուլթանի հովերով տարուած: Արդեօք ի սկզբանէ ան եղա՞ծ է գառնուկի մորթ հագած գայլ, թէ շփացած է միջազգային հանրութեան կոյր աջակցութեան եւ շռայլ գովասանքներուն պատճառով: Յատկանշական է, որ նախագահ Օպամա Էրտողանը կ՛անուանէր մէկը աշխարհի այդ հինգ ղեկավարներէն, որոնց հետ ինք յատուկ մտերմութիւն ունի: Օպամա եւ այլ պետութիւններու ղեկավարները վերջապէս հասկցան, որ իրենց ստեղծած հրէշը դուրս եկած է շիշէն եւ վերահսկողութենէ: Էրտողանի հանդէպ վստահութեան չարաշահման գլխաւոր զոհը ուրիշ մէկը չէ, եթէ ոչ՝ Սուրիոյ նախագահ Պաշշար Ասատը:
Էրտողանի եւ Թուրքիոյ ղեկավարներուն ամբարտաւան դառնալը ցոյց կու տան ստորեւ գրուած հատուածները, որոնք առնուած են անոնց վերջին հրապարակային ելոյթներէն եւ որոնք ներկայացուած են Մերձաւոր Արեւելքի լրատուամիջոցներու հետազօտութիւններու հիմնարկին կողմէ։
Յունուար 21ին, Պոլսոյ մէջ կայացած Իսլամական երկիրներու միջխորհրդարանական միութեան համաժողովին, Էրտողան իր ճառով աւելի շատ նմանեցաւ Իսլամական պետութեան առաջնորդի մը, քան՝ ՆԱԹՕի անդամ պետութեան նախագահի, կոչ ուղղելով մահմետական երկիրներուն՝ «միաւորուելու եւ պարտութեան մատնելու Արաբական Լորանսի յետնորդները, որոնք կը ձգտին քայքայել Միջին Արեւելքը»: Ան մեղադրեց Արեւմուտքը իսլամական աշխարհին դէմ դաւադրութիւն կազմակերպելուն եւ մահմետականներու եղբայրասպանութեան պատճառ դառնալուն համար:
Վերջերս Ճիպութի կատարած իր այցելութեան ժամանակ, Էրտողան պարծանքով ըսաւ. «Թուրքիան հզօր երկիր է: Եթէ դուք (Եւրոմիութիւն) Թուրքիան դեռ կը դիտէք որպէս երկիր մը, որ պիտի աղաչէ ձեր (ԵՄ) դրան սեմին, ապա Թուրքիան աղաչող երկիր չէ»: Ի պատասխան Թուրքիոյ մէջ լրատուամիջոցներու դէմ կիրարկուած պատժամիջոցներուն վերաբերեալ կատարուած եւրոպական քննադատութեան՝ Էրտողան յայտարարեց ԵՄ ղեկավարներուն. «Ձեզի պահեցէք ձեր գաղափարները… Բարի եղէք գալ Թուրքիա, որպէսզի Թուրքիան ձեզի՛ ժողովրդավարութեան դասեր տայ»:
Թուրքիոյ փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշ, ուղեկցելով Էրտողանին՝ Ափրիկէ կատարած ճամբորդութեան ընթացքին, անամօթաբար գործածեց ցեղապաշտութեան քարտը՝ դիմելով տեղացիներուն. «Օսմանեան կայսրութեան անկումէն ետք, ափրիկեցիները առաջին անգամ կը տեսնեն սպիտակ ձեռք, որ չի շահագործեր, չի ստրկացներ կամ բռունցքով չի հարուածեր անոնց գլուխը. սպիտակ ձեռք, որ չի շահագործեր անոնց հանքերը, չի վերացներ անոնց արժէքները, չի ձուլեր զանոնք կամ չի դիտեր որպէս ստորադաս արարածներ: Անոնք կը տեսնեն Թուրքիոյ սպիտակ ձեռքը, որ զիրենք կ՛ընդունի որպէս հաւասար եւ եղբայր… Մենք կը փորձենք օժանդակել այս սեւամորթ, բայց ջերմ սիրտ ունեցող մարդոց վերածնունդին»։ Քուրթուլմուշ հաւանաբար յոյսով էր, որ իր ափրիկեան ունկնդիրները անտեղեակ պիտի ըլլան, թէ Էրտողան յաճախակիօրէն կ՛օգտագործէ «զենճի» (սեւամորթ) նսեմացուցիչ եւ ցեղապաշտական եզրը՝ ցած դասակարգի մարդիկ բնութագրելու համար…
Չուզելով ամբարտաւանութեամբ եւ կրօնական մոլեռանդութեամբ ետ մնալ Էրտողանէն եւ Քուրթուլմուշէն՝ վարչապետ Տաւութօղլու անցեալ ամիս, Ցիւրիխի մէջ տեղւոյն թուրք բնակչութեան բազմամարդ հանրահաւաքին յայտարարեց. «Իսլամութիւնը Եւրոպայի բնիկ կրօնն է եւ պիտի շարունակէ այդպէս մնալ: Հակառակ խոչընդոտներու, նախապաշարումներու եւ բազմաթիւ սադրանքներու, Թուրքիա պիտի շարունակէ քալել ԵՄ անդամակցութեան ուղիով… Ալլահին ողորմածութեամբ, մենք երբեք չենք խոնարհեր մեր գլուխը: Մենք թոռներն ենք Կալիփոլիի մէջ մարտնչած հերոսներուն, որոնք երբեք չեն խոնարհած իրենց գլուխը: Երբ 2002ին մենք եկանք իշխանութեան գլուխ, անոնք (ԵՄ) ըսին, որ Թուրքիա շատ աղքատ, շատ տկար երկիր է եւ բեռ պիտի դառնայ Եւրոպայի համար: Շնորհակալութի՛ւն Ալլահին, Թուրքիա այսօր ուժեղ երկիր է… Մենք բեռ չենք Եւրոպայի համար: Թուրքիան դարման է Եւրոպայի համար… Թուրքիա դարման է անոնց ցեղապաշտ հիւանդութեան: Մենք դարման ենք անոնց տնտեսական անկման համար: Մենք դարման ենք անոնց ուժի կորուստին… Անտալուսիայէն (Սպանիա) մինչեւ Օսմանեան կայսրութիւն, եւ կէս դար առաջ սուրբ երթովը մեր ժողովուրդին, որ եկաւ այստեղ՝ Անատոլիոյ բոլոր կողմերէն, «ազան»ի ձայնը (իսլամական աղօթքի կանչ) այս հերոսները բերաւ դէպի Եւրոպա: Մզկիթներու «մինարէ»ները, զորս անոնք սփռած են այս աշխարհամասին մէջ, պաշտպանուած պիտի ըլլան. մենք պիտի շարունակենք պայքարիլ այն ձեռքերուն դէմ, որոնք կը ձգտին անոնց վնաս հասցնել: Ես կը համբուրեմ իմ եղբայրներուն ճակատները, որոնք «թաքպիր»ը («Ալլահու աքպար» աղօթքի կոչը) հասցուցին Ցիւրիխ… Որքա՛ն սուրբ էին այն մարդիկ, որոնք եկան եւ սերմեր ցանեցին այստեղ, եւ որոնք Ալլահին զօրութեամբ պիտի շարունակեն վերաճիլ արդարութեան հսկայական ծառի մը՝ Եւրոպայի կեդրոնին մէջ: Ոչ ոք կրնայ կանգնեցնել ասիկա…»:
Տաւութօղլու յամառօրէն շարունակեց իր անհեթեթ ու ամբարտաւան յայտարարութիւնները անցեալ շաբաթ, այս անգամ՝ արդէն իսկ Անգարայի մէջ, ազգային փոքրամասնութիւններու ներկայացուցիչներուն ըսելով. «Մենք դաս պիտի տանք Եւրոպայի ցեղապաշտներուն»:

Harut Sassounian. Who is Responsible for Turning Erdogan into a Fanatical Tyrant?
When the Justice and Development Party (AKP) came to power in 2002, its founder, Recep Tayyip Erdogan appeared like a devout Muslim seeking to eliminate corruption and improve the standard of living of Turkish citizens.
During the last 13 years, Erdogan gradually turned into a corrupt despot, assuming the airs of a modern-day Ottoman Sultan. Was he a wolf in sheep’s clothing to start with, or was he spoiled by the international community’s blind support and lavish praise? Notably, Pres. Obama had called Erdogan one of five world leaders with whom he felt especially close. Obama and other heads of state have finally realized that the monster they created is out of the bottle and out of control! The primary victim of misplaced trust in Erdogan was none other than Syria’s President Bashar al-Assad.
To show how arrogant Erdogan and Turkey’s top leaders have become, here are excerpts from their recent public pronouncements, as documented by The Middle East Media Research Institute:
In a speech on January 21 at the Parliamentary Union of Islamic Countries in Istanbul, Erdogan, sounding like an ISIS leader rather than President of a NATO member state, urged Muslim countries to “unite and defeat the successors of Lawrence of Arabia who seek to disrupt the Middle East.” He went on to accuse the West of plotting against the Islamic world and causing Muslims to kill one another.
During his recent visit to Djibouti, Erdogan boasted: “Turkey is a powerful country. If you [European Union] still see Turkey as a country that would beg at your [EU’s] door, Turkey is not a country to beg.” In response to earlier European criticism of media crackdowns in Turkey, Erdogan told EU leaders to “keep your insights to yourselves,” and added: “Take the trouble to come to Turkey, so that Turkey can teach you a lesson in democracy.”
Turkish Deputy Prime Minister Numan Kurtulmus, while accompanying Erdogan on his African trip, shamelessly played the race card, telling the locals: “For the first time since the Ottomans left, Africans are seeing a white hand that does not exploit, enslave or punch them in their heads; a white hand that does not exploit their mines, eliminate their values, assimilate them or see them as subhuman. They are seeing the white hand of Turkey, which sees them as equals and as brothers…. We are trying to help the rebirth of these black-skinned but warm-hearted people.” Kurtulmus was probably hoping that his African listeners would be unaware that Erdogan frequently uses the derogatory and racist term ‘zenci’(black) to describe lower class people!
Not to be outdone by Erdogan and Kurtulmus in arrogance or religious fanaticism, Prime Minister Davutoglu told a large Turkish gathering in Zurich last month: “Islam is Europe’s indigenous religion, and will continue to be so. Despite the roadblocks, prejudices and many provocations, Turkey will continue to walk on the road to EU membership…. With Allah’s grace, we will never bow our heads. We are the grandchildren of the heroes who fought at Gallipoli, who never bowed their heads. In 2002, when we came to power, they [EU] said that Turkey was too poor, too weak a country that would become a burden on Europe. Thank Allah, today Turkey is the rising power of the world…. We are not a burden for Europe. Turkey is the cure for Europe! Turkey is the cure for their disease of racism. We are the cure to their economic slowdown. We are the cure to their loss of power…. From Andalusia [Spain] to the Ottomans, and, half a century ago with the holy march of our people who came here from every corner of Anatolia, the sound of the azan [Muslim call to prayer] brought these heroes to Europe. The domes of the mosques with which they dotted this continent will be protected; we will continue to fight against the hands that reach out to harm them. I kiss the foreheads of my brothers who carried the Tekbir [the prayer call 'Allahu Akbar'] to Zurich…. How holy those people were who came and sowed the seeds here which will, with Allah’s help, continue to grow into a huge tree of justice in the center of Europe. No one will be able to stop this!”
Davutoglu persisted in making absurd and arrogant statements last week, this time in Ankara, telling minority representatives: “We will teach a lesson to racists in Europe.”