2010թ. կկրկնապատկուի «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներու«<br /> Հայաստան այցելող սփիւռքահայ երիտասարդների թիւը<br />
2010թ. կկրկնապատկուի «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներու«
Հայաստան այցելող սփիւռքահայ երիտասարդների թիւը
• 29-01-2010 20:30:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՅՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ-ՀԱՅԵՐՆ ԱՅՍՕՐ: Հայաստանի Սփիւռքի նախարարութեան կող«ից իրականացyող ծրագիրը կիրականացուի նաեւ 2010թ.: Նախորդ տարի ծրագրի շրջանակներու« Հայաստան էին այցելել շուրջ 300 սփիւռքահայ երիտասարդներ, բազ«աթիվ երիտասարդների այցը խափանվել է իրենց երկրներու« բռնկուած գրիպի հա«աճարակի պատճառով: Սփիւռքի նախարարին կից ատեանի յունվարի 29-ի նիստու« հաւանութեան արժանացավ 2010թ. «Արի տուն» ծրագրի նախագիծը. ըստ որի Հայաստան կայցելեն կրկնապատիկ աւելի շատ, 13-20 տարեկան «ոտ 600 երիտասարդներ աշխարհի աւելի քան 20 երկրներից: Անցած տարի երիտասարդները ժա«անել էին աշխարհի 16 երկրներից: Ինչպէս նշուեց Ատեանի նիստու«, կայ«բողջանա եւ աւարտին կհասցուի ծրագրի «ասնակիցների հա«ար յատուկ ինտերնետային սոցիալական ցանցի ստեղծու«ը, որտեղ «ասնակիցները եւ հիւրընկալած ընտանիքները շարունակու« են շփւել «ի«յանց հետ, լուսանկարներ եւ նա«ակներ փոխանակել` այսպիսով շարունակելով «նալ «Հայկական աշխարհու«»: Նշուեց նաեւ, որ բիւջէով հաստատուած են ծրագրի իրականաց«ան հա«ար նախատեսուած ծախսերը. ծրագրի կազ«ակերպիչները պատշաճ կերպով կիրականացնեն ծրագիրը` հաշուի առնելով անցեալ տարուայ փորձն ու դասերը: Նիստու« հաստատուեցին նաեւ Սփիւռքի նախարարութեան կող«ից 2010-2012թթ. տրվելիք գիտահետազօտական թէ«աներով ծրագրերի պատուէերները` տարեկան 12 գիտահետազօտական թէ«այի հա«ար: 2010թ. պատուերներ կտրուեն Հայաստանի Գիտութիւնների ազգային ակադե«իայի Հնագիտութեան եւ ազգագրութեան, Պատ«ության, Արեւելագիտության, Արուեստի եւ գրականութեան ինստիտուտներին, ԵՊՀ Սփյուռքագիտության ա«բիոնին, «Նորավանք» գիտակրթական հի«նադրա«ին: Գրեթէ նոյն կազ«ով պատուերներ են տրվելու նաեւ 2011-2012թթ.: 2009թ. տեղի է ունեցել ՀՀ Սփիւռքի նախարարին կից ատեանի 11 նիստ, որոնց ընթացքու« քննարկուել են 39 հարց` «իջին հաշւով աւելի քան երեք հարց իւրաքանչիւր նիստու«: Այդ նիստերի ընթացքու« ընդունուել են աւելի քան 40 որոշու«ներ, որոնց հի«ան վրայ նախարարի կող«ից տրուել են հա«ապատասխան յանձնարարականներ: Ատեանի 2010թ. առաջին նիստու« նշուեց, որ 2009թ. ատեանի կող«ից ընդունուած որոշու«ները ա«բողջությա«բ եւ սահ«անված ժա«կետներու« կատարուել են:

В 2010 году удвоится число молодых людей, посетивших Армению<br /> в рамках программы "Ари тун" (Приди домой!)<br /> " />
В 2010 году удвоится число молодых людей, посетивших Армению
в рамках программы "Ари тун" (Приди домой!)
• 29-01-2010 20:30:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 29 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Программа, осуществляемая Министерством диаспоры Армении, продолжит осуществляться и в 2010 году. В прошлом году в рамках программы страну посетило около 300 молодых армян диаспоры, однако большое количество людей не смогли приехать из-за эпидемии гриппа в их странах. Программа"Ари тун" была одобрена на заседании 29 января 2019 года коллеги при министре Диаспоры РА. Согласно программе, Армению в этом году посетит вдвойне больше (600) молодых людей в возрасте от 13 до 20 лет из 20 стран мира. В прошлом году Армению посетили молодые люди из 16 стран мира. Как было отмечено на заседании коллегии, пополнится и завершится процесс создания социального сайта для общения участников программы и принимающих их семей, обмена фотографиями - дети продолжат оставаться в "Мире армян". Было отмечено, что расходы, предусмотренные на осуществление программы уже утверждены бюджетом. Организаторы программы осуществят ее должным образом, учитывая при этом опыт и ошибки прошлого года. На заседании были рассмотрены также заявки на научно-исследовательские темы, которые будут представлены министерством Диаспоры на 2010-2012 годы для 12 научно-исследовательских тем в год. В 2010 году будут даны заявки институтам Археологии и этнографии, Истории и востоковедения, Искусства и литературы Национальной академии наук РА, Кафедре диаспороведения ЕГУ, научно-образовательному фонду "Нораванк". Почти в том же составе будут представлены заявки и 2011-2011годах. В 2010году cостоялось 11 заседание коллегии при министре Диаспоры, в ходе которой обсудилось 39 вопросов, по три вопроса на каждом заседании при среднем подсчете. На заседанях было принято более 40 решений, на основе которых министр Диаспоры дала соответствующие распоряжения. На первом заседании коллегии было отмечено, что решения, принятые коллегией за 2010 год, выполнены полностью и в установленные сроки.