Էդվարդ Նալբանդեան. «Հայաստանն այսօր աշխարհին ներկայանում է<br /> որպէս կանխատեսելի եւ յուսալի գործընկեր»<br />
Էդվարդ Նալբանդեան. «Հայաստանն այսօր աշխարհին ներկայանում է
որպէս կանխատեսելի եւ յուսալի գործընկեր»
• 22-01-2010 13:46:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՅՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդեանի յունվարի 22-ի մամլոյ ասուլիսը նուիրուած էր ՀՀ 2009թ.-ի արտաքին քաղաքականութեան ամփոփմանը: Մինչ լրագրողների հարցերին պատասխանելը, արտգործնախարարը հանդէս է եկել ներածական խօսքով, որի ստորեւ ներկայացւող ամբողջական տեքստը «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին են տրամադրել ՀՀ ԱԳՆ Մամուլի եւ տեղեկատուութեան վարչութիւնից: «Ամփոփելով արտաքին քաղաքական տարին` նախ կցանկանայի նշել, որ Հայաստանն այսօր աշխարհին ներկայանում է որպէս կանխատեսելի եւ յուսալի գործընկեր, որի մօտեցումներն ընկալվում ու գնահատւում են: Միջազգային կարեւոր դերակատարներն ու կենտրոնները յարգանքով են վերաբերւում մեր երկրին, որն իր քայլերով ապացուցել է իր վստահելիությունը` ինչպէս տարածաշրջանային, այնպէս էլ միջազգային, ինչպէս երկկողմ, այնպէս էլ բազմակողմ մակարդակներում: Այն, ինչ մենք ասում էինք անկախութեան ձեռքբերումից ի վեր, այսօր արձագանք է գտել միջազգային ասպարէզում, եւ մեր երկրին ու տարածաշրջանին առնչուող առանցքային հարցերի վերաբերեալ միջազգային հանրութեան կողմից արտայայտւում եւ դրսեւորւում են դիրքորոշումներ, որոնք հիմնականում համահունչ են մեր տեսակետներին: 2009 թուականին ՀՀ ԱԳՆ-ն շարունակել է իրականացնել Հանրապետութեան Նախագահի կողմից նախանշված արտաքին քաղաքականութեան ուղեգիծը, ինչը բնորոշուել է նոր նախաձեռնություններով` աջակցութիւն ստանալով միջազգային հանրութեան կողմից: Նախարարութեան աշխատանքներն ուղղուած են եղել երկրի արտաքին անվտանգութեան ամրապնդմանը, պետութեան զարգացման արտաքին բարենպաստ պայմանների ապահովմանը, միջազգային ասպարէզում Հայաստանի դիրքորոշումների ներկայացմանը, արտերկրում Հանրապետութեան եւ նրա քաղաքացիների շահերի պաշտպանութեան արդիւնաւէտութեան բարձրացմանը, միջազգային կազմակերպություններում եւ գործընթացներում ներգրավվածության խորացմանը: Արցախեան հիմնախնդրի արդարացի, միջազգային իրաւունքի սկզբունքների հիման վրայ կարգաւորումը շարունակել է մնալ մեր արտաքին քաղաքականութեան առանցքային խնդիրը: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի Նախագահների միջեւ շարունակուել են ինտենսիվ բանակցութիւնները, տարուայ ընթացքում կայացել է 9 հանդիպում: Դեկտեմբերի 1-2-ը Աթէնքում կայացած ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի յայտարարութեյան մէջ, որպէս ղարաբաղեան հիմնախնդրի կարգաւորման անբաժանելի սկզբունք, առաջին անգամ ամրագրուեց ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը, բազմաթիւ միջազգային փաստաթղթերում առաւել շեշտուեց ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքի կարեւորութիւնը: Տարուայ ընթացքում քայլեր են ձեռնարկուել բարեկամ եւ գործընկեր երկրների հետ համագործակցութեան առաւել զարգացման ու ամրապնդման ուղղութեամբ եւ կարգաւորելու յարաբերութիւններն այն երկրների հետ, որոնց հետ կան խնդիրներ: Բազմաբովանդակ եւ լայնածաւալ համագործակցութիւն է իրականացուել մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի հետ: Տեղի են ունեցել շուրջ մէկ տասնեակ հանդիպումներ երկու երկրների բարձրագոյն ղեկավարների միջեւ: Երկուստեք քայլեր են ձեռնարկուել յարաբերութիւնների առաւել խորացման եւ ամրապնդման, նոր ծրագրերի մշակման եւ իրականացման ուղղութեամբ: Ընդլայնվել եւ ամրապնդուել է Հայաստանի բարեկամական գործընկերութիւնը Ամերիկայի Միացեալ Նահանգների հետ: Ընթացել է ինտենսիվ եւ արդիւնաւէտ քաղաքական երկխօսութիւն: Իրականացուել եւ նախանշուել են համագործակցութեան մի շարք ծրագրեր: Շարունակուել է Եւրոպային մերձենալու արտաքին քաղաքական ուղեգիծը, եւ համագործակցութեան խորացումը` ինչպէս երկկողմ ձեւաչափով, այնպէս էլ Եւրոպական կառոյցների շրջանակներում: Հայաստանը միացել է ԵՄ Արեւելյան գործընկերութեան ծրագրին: Ընդլայնվել է Հայաստանի համագործակցութիւնը Եւրոպական մայրցամաքի մեր աւանդական գործընկերների հետ, նոր լիցք է հաղորդուել յարաբերութիւններին արեւելաեվրոպական պետութիւնների, բալթեան եւ սկանդինաւեան երկրների հետ: Դրական զարգացում է արձանագրել փոխշահավետ համագործակցութիւնը անմիջական հարեւաններ Իրանի եւ Վրաստանի հետ: Հիմքեր են դրուել այդ երկրների հետ կարեւորագոյն նշանակութիւն ունեցող ծրագրերի իրագործման համար: Առաջնորդուելով հայ-թուրքական յարաբերութիւններն առանց նախապայմանների կարգաւորման ՀՀ Նախագահի նախաձեռնութեամբ` ինտենսիվ բանակցութիւններ են վարուել թուրքական կողմի հետ: Հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրուել են հայ-թուրքական յարաբերութիւնների կարգաւորման վերաբերեալ արձանագրութիւնները: Տարուայ ընթացքում նոր եւ ակտիւ քայլեր են ձեռնարկուել արաբական երկրների հետ յարաբերութիւնների զարգացման ուղղութեամբ: Ուշադրութեան կենտրոնում է եղել փոխշահավետ համագործակցութեան զարգացումը ասիական երկրների, մասնաւորապէս` Չինաստանի, Հնդկաստանի եւ Ճապոնիայի հետ: Աշխատանքներ են տարուել լատինաամերիկեան, Հարավարեւելյան Ասիայի եւ աֆրիկեան երկրների հետ յարաբերութիւնների զարգացման ուղղութեամբ: Տարին նշանաւորուեց նաեւ տարածաշրջանային երկու կարեւոր կառոյցներում` Հաւաքական անվտանգութեան պայմանագրի կազմակերպութիւնում եւ Սեւծովեան տնտեսական համագործակցութեան կազմակերպութիւնում, Հայաստանի յաջողուած նախագահութեամբ: ՀԱՊԿ-ում հայկական նախագահութեան ժամանակահատուածում առանցքային որոշումներ ընդունվեցին կազմակերպութեան գործունէութեան արդիւնաւէտութիւնը որակապէս նոր աստիճանի բարձրացնելու ուղղութեամբ: Սեւծովեան տնտեսական համագործակցութեան կազմակերպութիւնում Հայաստանի նախագահութիւնը նշանաւորուեց կազմակերպութեան գործունէութեան առաւել ակտիւացմամբ, կազմակերպվեց 50-ից աւել միջոցառում, ընդունվեցին համագործակցութեան տարբեր ոլորտներին առնչուող տասնեակ փաստաթղթեր: Հայաստանն ակտիւօրէն մասնակցել է Անկախ պետութիւնների համագործակցութեան եւ ԵՎՐԱԶԵՍ-ի գործունէութեանը, եւ այդ կազմակերպութիւնների շրջանակներում տեղի ունեցող գործընթացներին: Հետեւողականօրէն իրականացուեց ՆԱՏՕ-ի հետ Անհատական գործընկերութեան գործողութիւնների ծրագրի իրականացումը, Հայաստանն ընդլայնեց իր մասնակցութիւնը միջազգային խաղաղապահ գործողութիւններին: Շարունակուել է մասնակցութիւնը ՄԱԿ-ի եւ միջազգային այլ կազմակերպութիւնների գործունէութեանը, ակտիւ ներգրավվածությունը ահաբեկչութեան եւ այլ մարտահրավերների դէմ միջազգային հանրութեան պայքարում: Տարածաշրջանում կայունութեան, համագործակցութեան, անվտանգութեան ու խաղաղութեան հաստատումը հանդիսացել է արտաքին քաղաքականութեան առանցքային խնդիրներից մէկը: Հայաստանը ձգտել է իր նպաստը բերել կայուն եւ անվտանգ Հարաւային Կովկասի կայացման գործում: Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցութիւնը մեղմելու նպատակով առաջին պլան մղվեց տնտեսական բաղադրիչը, ճգնաժամի հետեւանքների յաղթահարման ուղղութեամբ տնտեսական հարթութեան աշխատանքները, ինչպէս առանձին երկրների հետ երկկողմ, այնպէս էլ` միջազգային կառոյցների եւ ֆինանսական ինստիտուտների հետ բազմակողմ դիւանագիտութեան հարթութիւններում: Տասնեակ երկրների հետ միջկառավարական առեւտրատնտեսական յանձնաժողովների աշխատանքների շարունակման արդիւնքում ձեռք են բերուել տնտեսական յետագայ համագործակցութեան ծաւալման պայմանավորվածություններ, նախանշուել են նոր ծրագրեր: Արտգործնախարարությունն իր աջակցութիւն է բերել Հայաստանի այլ պետական կառույցներին` արտաքին կապերի զարգացման գործում: Տեղի են ունեցել բազմաթիւ փոխայցելություններ, քաղաքական խորհրդատւութիւններ, հանդիպումներ եւ միջոցառումներ, ձեռք են բերուել պայմանավորվածություններ, կնքուել են շուրջ 100 միջազգային պայմանագրեր, որոնք լաւ հիմք կարող են հանդիսանալ երկկողմ եւ բազմակողմ յարաբերութիւնների յետագայ խորացման համար: ՀՀ Նախագահը կատարել է 22 օտարերկրեայ այցելութիւն, Հայաստան են այցելել այլ երկրների 8 ղեկավար: ԱԺ նախագահը կատարել է 8 այցելութիւն, Հայաստան են այցելել երկու երկրի խորհրդարանի ղեկավար: Վարչապետն անցեալ տարուայ ընթացքում կատարել է 8 այցելութիւն: ԱԳ նախարարը կատարել է 29 այցելութիւն, Երեւան են ժամանել 11 երկրների արտգործնախարարներ, 5 միջազգային կազմակերպութեան ղեկավար: 2009թ.-ը նշանաւորուեց ԱԳՆ դիւանագիտական դպրոցի հիմնադրմամբ, որի առաքելութիւնն է դիւանագիտական ծառայութեան համար որակեալ կադրերի պատրաստումը: Արտգործնախարարութեան կողմից կազմակերպուել են շուրջ հարիւր հարցազրույցներ աշխարհի առաջատար լրատվամիջոցներին, ելոյթներ բազմաթիւ միջազգային համաժողովներում, քաղաքագիտական կենտրոններում: Հայաստանի վերաբերեալ յօդուածներ, յատուկ թողարկումներ եւ ներդիրներ են հրապարակուել աշխարհի հեղինակաւոր պարբերականներում: Երեւանում եւ արտասահմանեան ուղեւորութիւնների ընթացքում արտգործնախարարը մասնակցել է շուրջ 4 տասնեակ մամլոյ ասուլիսների, 20-ից աւելի հարցազրովյց է տուել աշխարհի առաջատար լրատվամիջոցներին: ԱԳ նախարարութեան համակարգում 2009թ. շրջանառուել է աւելի քան 100 հազար փաստաթուղթ»:

Эдуард Налбандян: "Сегодня Армения предстает перед миром<br /> как предсказуемый и надежный партенр"<br /> как предсказуемый и надежный партенр"
Эдуард Налбандян: "Сегодня Армения предстает перед миром
как предсказуемый и надежный партенр"
• 22-01-2010 13:46:00   | Армения  |  Политика
ЕРЕВАН, 22 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. Пресс-конференция министра иностранных дел Армении Эдуарда Налбандяна 22 января была посвящена подведению итогов внешней политики РА за 2009 год. До того, как ответить на вопросы журналистов, министр иностранных дел выступил с речью, приводимый ниже текст которой предоставила "НОЯН ТАПАН" пресс-служба МИД РА. "Подводя итоги внешней политики за год, хотел бы прежде всего отметить, что сегодня Армения предстает перед миром как предсказуемый и надежный парнтер, позицию которого понимают и ценят. Главные международные фигуранты и центры с уважением относятся к нашей стране, которая своими шагами доказала свою надежность как на региональном, так и на международном уровне, как в двусторонних, так и в многосторонних отношениях. То, о чем мы говорили с момента провозглашения независимости, сегодня нашло свой отклик на международной арене, и позиции международного сообщества относительно ключевых вопросов, касающихся нашей страны и региона, в основном соответствуют нашим подходам. В 2009 году МИД РА продолжало осуществлять курс внешней политики, намеченный президентом Республики. Он характеризовался новыми инициативами, которые получали поддержку международного сообщества. Работа Министерства была направлена на укрепление внешней безопасности страны, обеспечение внешних благоприятных условий для развития государства, представление позиций Армении на международной арене: повышение эффективности защиты интересов Республики и ее граждан за рубежом, углублению вовлеченности в международные организации и процессы. Справедливое урегулирование Арцахской проблемы на основе принципов международного права продолжает оставаться ключевой задачей нашей внешней политики. Между президентами Армении и Азербайджана продолжались интенсивные переговоры, в течение года состоялось 9 таких встреч. В заявлении Совета министров ОБСЕ, который проходил 1-2 декабря в Афинах, как неотъемлемый принцип урегулирования карабахской проблемы, впервые был закреплен принцип права наций на самоопределение, в многочисленных международных документах еще больше начали делать акцент на важность принципа неприменения силы и угрозы силы. В течение года предпринимались шаги, направленные на сотрудничество с дружественными и партнерскими странами и урегулирование отношений с теми странами, с которыми есть проблемы. Многосторонее и широкомасштабное сотрудничество осуществлялось и с нашим стратегическим партнером - Россией. Состоялось около десятка встреч высших руководителей наших двух стран. С обеих сторон предпринимались шаги, направленные на максимальное углубление и укрепление отношений, разработку и осуществление новых программ. Расширились и укрепились дружественные партнерские отношения Армении с Соединенными Штатами Америки. Проходил интенсивный и эффективный политический диалог. Осуществлялись и были намечены программы сотрудничества. Мы продолжали также курс на сближение с Европой и углубление сотрудничества как в двустороннем формате, так и в рамках европейский структур. Армения примкнула к Программе Восточного партнерства ЕС. Расширилось сотрудничество Армении с нашими традиционными партнерами на европейском континенте, новый импульс получили отношения с восточноевропейскими государствами, странами Балтии и Скандинавии. Положительное развитие получило взаимовыгодное сотрудничество с нашими ближайшими соседями - Ираном и Грузией. Заложен фундамент для реализации важнейших программ с этими странами. Руководствуясь инициативой президента РА по урегулированию армяно-турецких отношений без предусловий, интенсивные переговоры велись с турецкой стороной. 10 октября в Цюрихе были подписаны протоколы по урегулированию армяно-турецких отношений. В течение года новые и активные шаги предпринимались в направлении развития отношений с арабскими странами. В центре внимания находилось взеимовыгодное сотрудничество с азиатскими странами, в частности с Китаем, Индией и Японией. Проводилась также работа в направлении развития отношений с латиноамериканскими странами, странами Юговосточной Азии и африканскими странами. Год был ознаменован также удачным председательством Армении в двух важных региональных структурах - в Организации Договора о коллективной безопасности и Организации Черноморского экономического сотрудничества. В период председательства Армении в ОДКБ были приняты ключевые решения, направленные на то, чтобы поднять эффективность деятельности организации на качественно новый уровень. Председательство Армении в Организации Черноморского экономического сотрудничества было ознаменовано активизацией деятельности организации, было организовано более 50 мероприятий, были приняты десятки документов, касающихся разных сфер сотрудничества. Армения активно участвовала в деятельности Содружества независимых государств и ЕВРАЗЭС, и в происходящих в рамках этих организаций процессах. Последовательно осуществлялась программа Действий индивидуального партнерства, Армения расширила свое участие в международных миротворческих действиях. Продолжалось участие в деятельности ООН и других международных организаций, активное участие в борьбе международного сообщества против терроризма и других вызовов. Установление в регионе стабильности, сотрудничества, безопасности и мира являлось одной из ключевых задач внешней политики. Армения стремилась внести свой вклад в дело становления стабильного и безопаного Южного Кавказа. С целью смягчения влияния мирового экономического кризиса на первый план вышел экономический компонент, работа экономического плана по преодолению последствий кризиса - как двустороняя работа с отдельными странами, так и с международными структурами и финансовыми институтами на дипломатической плоскости. С десятками стран в результате работы межправительственных торгово-экономических комиссий были достигнуты договоренности о дальнейшем экономическом сотрудничестве, намечены новые программы. Министерство иностранных дел оказало содействие другим государственным структурам Армении в деле развития внешних связей. Состоялись многочисленные взаимные визиты, политические консультации, встречи и мероприятия, были достигнуты договоренности, заключено около 100 международных договоров, которые могут стать хорошей базой для дальнейшего углубления двусторонних и многосторонних отношений. Президент РА совершил 22 иностранных визита, Армению посетили руководители 8 других стран. Председатель НС совершил 8 поездок, Армению посетили председатели парламентов двух стран. Премьер-министр за прошлый год совершил 8 визитов. Министр иностранных дел совершил 29 поездок, в Ереван приезжали министры иностранных дел 11 стран, руководители 5 международных организаций. 2009 год был ознаменован основанием Дипломатической школы МИД, миссия которой состоит в подготовке квалифицированных кадров для работы на дипломатической службе. Министерством иностранных дел было организовано около ста интервью для ведущих средств массовой информации мира, выступления на многочисленных международных конференциях, в политологических центрах. Статьи и специальные издания об Армении были опубликованы в авторитетных периодических изданиях мира. В Ереване и в ходе зарубежных поездок министр иностранных дел принял участие в 4 десятках пресс-конференций, дал более 20 интервью ведущим средствам массовой информации мира. В системе Министерства иностранных дел в течение 2009 года циркулировало более 100 тысяч документов".