2009թ.-ի յունուար-օգոստոսին Հայաստանի պետական բիւջէ են<br /> մուտքագրուել աւելի քան 323,4 մլրդ դրամի հարկեր ու տուրքեր<br />
2009թ.-ի յունուար-օգոստոսին Հայաստանի պետական բիւջէ են
մուտքագրուել աւելի քան 323,4 մլրդ դրամի հարկեր ու տուրքեր
• 02-10-2009 17:40:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2009 թուականի յունուար-օգոստոս ամիսներին Հայաստանի պետական բիւջէ են մուտքագրուել աւելի քան 323,4 մլրդ դրամի հարկեր ու տուրքեր` 75,5%-ով կատարելով իննամսյա ծրագիրը եւ 44,1%-ով` տարեկան ծրագիրը: Ըստ ՀՀ Ֆինանսների նախարարութեան Տեղեկատուութեան եւ հասարակայնութեան հետ կապերի բաժնի հաղորդագրութեան, հարկերի ու տուրքերի 46.4%-ն ապահովել է աւելացուած արժէքի հարկի հաշուին: Այն կազմել է շուրջ 150,1 մլրդ դրամ եւ 24,5%-ով կամ 48,7 մլրդ դրամով զիջել նախորդ տարուայ նոյն ցուցանիշը: ԱԱՀ-ի մուտքերից աւելի քան 100 մլրդ դրամը ստացուել է ՀՀ սահմանին հարկումից, 50 մլրդ դրամը` ապրանքների եւ ծառայութիւնների ներքին շրջանառութիւնից: Ընդ որում, նուազել են եւ' ներմուծումից, եւ' ներքին շրջանառութիւնից ստացւող գումարները: Պետական բիւջէի հարկերի ու տուրքերի 8,3%-ն ապահովել է ակցիզային հարկի հաշուին` կազմելով շուրջ 26,8 մլրդ դրամ: Մասնաւորապէս` հանրապետութիւն ներմուծուած ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից ստացուել է աւելի քան 18 մլրդ դրամ, որից 8,7 մլրդ դրամը` բենզինի եւ դիզելային վառելիքի, 6,9 մլրդ դրամը` ծխախոտի ներմուծման հարկումից: Հանրապետութիւնում արտադրուող ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից պետական բիւջէի մուտքերը կազմել են շուրջ 8,8 մլրդ դրամ, որից 5,1 մլրդ դրամը ստացուել է ներքին արտադրութեան ծխախոտի իրացումից: Նախորդ տարուայ նոյն ժամանակահատուածի համեմատ ակցիզային հարկը նուազել է 9,1%-ով կամ 2,7 մլրդ դրամով: Ընդ որում, նուազել են միայն հանրապետութիւն ներմուծուած ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից ստացուած մուտքերը:

В январе-августе 2009 года в госбюджет Армении поступило<br /> налогов и пошлин на сумму в более чем 323,4 млрд драмов<br />
В январе-августе 2009 года в госбюджет Армении поступило
налогов и пошлин на сумму в более чем 323,4 млрд драмов
• 02-10-2009 17:40:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 2 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. За январь-август 2009 годв в госбюджет Армении поступило налогов и пошлин на сумму в более чем 323,4 млрд драмов, что составило 75,5% от запланированного на девять месяцев и 44,1% - от годового плана. Как сообщают из пресс-службы Минфина, 46,4% налогов и пошлин обеспечено за счет налога на добавленную стоимость. Это составило около 150,1 млрд драмов и на 24,5% или 48,7 млрд драмов уступает показателю за прошлый год. Более чем 100 млрд драмов из доходов от НДС получено от налогооблажения на границе РА, 50 млрд - от внутреннего оборота товаров и услуг. Причем, сократились суммы, получаемы и от импорта, и от внутреннего оборота. 8,3% поступлений в госбюджнт по линии налогов и пошлин обеспечено за счет акцизного налога, что составило 26,8 млрд драмов. По сравнению с тем же периодом прошлого года акцизный налог сократился на 9,1% или 2,7 млрд драмов. Причем, сократились только поступления, полученные от налогообложения импортированных в республику подакцизных товаров.