Հայաստանի Տրանսպորտի եւ կապի նախարարութեան համակարգի<br /> ընդհանուր շահոյթը 2008թ.-ին կազմել է 3 մլրդ 428 մլն դրամ<br />
Հայաստանի Տրանսպորտի եւ կապի նախարարութեան համակարգի
ընդհանուր շահոյթը 2008թ.-ին կազմել է 3 մլրդ 428 մլն դրամ
• 30-01-2009 23:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՅՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2008թ.-ին Հայաստանի Տրանսպորտի եւ կապի նախարարութեան համակարգում գործող ընկերութիւնները ստացել են 3 մլրդ 428 մլն դրամի եկամուտ` նախորդ տարուայ 15 մլրդ 877,4 մլն դրամի փոխարէն (նուազումը` 4,6 %): Ցուցանիշների նման անկումը պայմանաւորուած է նրանով, որ «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն գտնւում է լուծարման գործընթացում եւ 2008թ.-ի յունիսի 1-ից դադարեցրել է իր տնտեսական գործունէութիւնը: Անցած տարի երկաթուղով տեղափոխուել է 2768,9 հազ. տոննա բեռ, ինչը 2007թ.-ի համեմատ 7,2%-ով պակաս է: Յունվարի 30-ին Հայաստանի վարչապետին ներկայացրած հաշուետւութեան համաձայն, նախորդ տարուայ ընթացքում 19 մլրդ 640,8 մլն դրամի ճանապարհաշինական եւ շահագործման աշխատանքներ են իրականացուել 251 կմ ընդհանուր երկարությամբ ճանապարհահատվածների վրայ: Նախարար Գուրգէն Սարգսեյանի խօսքերով, ոլորտի ծրագրերն իրականացուել են ամբողջութեամբ: Սակայն գրանցուել են նաե որոշ բացթողումներ, մասնաւորապէս, ճանապարհաշինութեան բնագաւառում: Ըստ նախարարի, Ասիական զարգացման բանկի կողմից իրականացyող ճանապարհների վերանորոգման ծրագրով, պայմանագրերի հաստատման եւ համաֆինանսաւորման խնդիրների հետ կապուած, գիւղական ճանապարհների վերականգման աշխատանքները սկսուել են նախատեսուածից 2 ամիս ուշացումով: Դրանք կշարունակուեն եւ կաւարտուեն 2009-2010թթ.-ին: Տրանսպորտի բնագաւառի բացթողումներից է նաեւ տաքսի ծառայութիւնների խնդիրը` կապուած «Պետական տուրքի մասին» օրէնքի փոփոխութիւնների հետ: Ըստ Գ.Սարգսեյանի, թէեւ անհատ տաքսիստների համար պետական տոււրքը նուազել է 8 անգամ` 200 հազար դրամից հասցվելով 25 հազարի (մօտ 80,5 ԱՄՆ դոլար), սակայն խնդիրները դեռեւս ամբողջութեամբ լուծուած չեն: ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտէի պետի տեղակալ Արմէն Ալավերդեանը նախարարին առաջարկեց համատեղ ուժերով պայքարել սպիտակ պետհամարանիշերով տաքսիների դէմ: «Երեւանում բազմաթիւ են ոչ դեղին համարներով տաքսիները, իսկ դա նշանակում է, որ դրանք հաշւառուած չեն»,- նշեց Ա.Ալավերդեանը: Գ.Սարգսեանը տեղեկացրեց, որ վերջին 2 ամսուայ ընթացքում լիցենզաւորուել է մօտ 100 տաքսի ծառայութիւն, ինչպէս նաեւ 35 անհատ ձեռներեց, մօտ 80-ն էլ գտնւում է լիցենզաւորման փուլում:

Total revenues of system of RA ministry of transport and<br /> communication make 3 billion 428 million drams in 2008<br />
Total revenues of system of RA ministry of transport and
communication make 3 billion 428 million drams in 2008
• 30-01-2009 23:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JANUARY 30, NOYAN TAPAN. The total revenues of the companies operating in the system of the RA ministry of transport and communication made 3 bln 428 mln drams in 2008 declining by 4.6% on 2007. This decline was conditioned by the fact that Armenian railway was in the process of liquidation and stopped its work on July 1, 2008. Last year 2,768.9 thousand tons of cargo was transported by railway (7.2% fall as compared with 2007). According to the report submitted to the Armenian prime minister on January 30, road construction and maintenance work of 19 bln 640.8 mln drams on road sections of the total length of 251 km was done in 2008. The minister Gurgen Sargsyan said that the sector's programs were fully implemented. However, some shortcomings, especially in road construction, were registered. In his words, because of problems related to co-financing and approval of contracts of the road rehabilitation program implemented by the Asian Development Bank, the reconstruction of rural roads began 2 months later than envisaged. This work will continue and finish in 2009-2010. The problem of taxi services in connection with the amendments to the Law on State Duty was also mentioned as a shortcoming of the transport sector. According to the minister, although the state duty for private taxi drivers was reduced from 200 to 25 thousand drams (about 80.5 USD), some problems have not been completely solved yet. The deputy head of the RA State Revenue Committee Armen Alaverdian proposed that he together with the minister should struggle against taxis with white number plates. "The number of taxis without yellow number plates is great in Yerevan, but it does not mean that they have not been registeted," he noted. G. Sargsyan announced that about 100 taxi service providers and 35 private taxi drivers have been licensed in the last 2 months, another 80 are in the licensing process.