Մէկ տարում Հայաստանում իրաւաբանական անձանց թիւն աճել է<br /> 4,9%-ով, իսկ անհատ ձեռնարկատէրերինը` 31,29%-ով<br />
Մէկ տարում Հայաստանում իրաւաբանական անձանց թիւն աճել է
4,9%-ով, իսկ անհատ ձեռնարկատէրերինը` 31,29%-ով
• 14-01-2009 17:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՅՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ Արդարադատութեան նախարարութեան Իրաւաբանական անձանց եւ անհատ ձեռնարկատէրերի պետական ռեգիստրի գործակալութեան տուեալներով, 2008թ.-ի յունուար-նոյեմբերիին գրանցուել են 3 հազ. 391 առեւտրային իրաւաբանական անձինք եւ 16 հազ. 418 անհատ ձեռնարկատէրեր, որոնց ընդհանուր թիւը 2008թ.-ի դեկտեմբերի 1-ի դրութեամբ համապատասխանաբար կազմել է 59 հազ. 33 եւ 65 հազ. 504: ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայութեան տուեալներով, 2007թ.-ի դեկտեմբերի 1-ի դրութեամբ գրանցուած են եղել 56 հազ. 286 իրաւաբանական անձինք եւ 49 հազ. 893 անհատ ձեռնարկատէրեր: Մէկ տարուայ ընթացքում իրաւաբանական անձանց թիւն աճել է 4,9%-ով, իսկ անհատ ձեռնարկատէրերինը` 31,29%-ով: 2008թ.-ի յունուար-նոյեմբերին լուծարուել են 901 իրաւաբանական անձինք եւ 1 հազ. 337 անհատ ձեռնարկատէրեր: 2008թ.-ի յունուար-նոյեմբերին գրանցուած 3 հազ. 391 իրաւաբանական անձինք կատարել են մօտ 17 մլրդ 510,44 մլն դրամի (մօտ 57 մլն 261,1 հազ. ԱՄՆ դոլար) ներդրումներ: Օտարերկրեայ ներդրումներով հիմնուած 351 ձեռնարկութիւններում կատարուել են աւելի քան 9 մլրդ 169,66 մլն դրամի ներդրումներ, որոնցից միայն օտարերկրեայ իրաւաբանական անձանց եւ քաղաքացիների կողմից հիմնադրուած 211 ձեռնարկութիւններում` աւելի քան 7 մլրդ 107,01 մլն դրամի, իսկ 140 համատեղ ձեռնարկութիւններում` 2 մլրդ 62,64 մլն դրամի ներդրումներ:

Number of legal entities grows by 4.9%, that of private<br /> businessmen by 31.29% in Armenia in 12 months<br />
Number of legal entities grows by 4.9%, that of private
businessmen by 31.29% in Armenia in 12 months
• 14-01-2009 17:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JANUARY 14, NOYAN TAPAN. By data of the State Register of Legal Entities and Private Businessmen of the RA Ministry of Justice, 3,391 commercial legal entities and 16,418 private businessmen were registered in Armenia in January-November 2008, with their total number making 59,033 and 65,504 respectively as of December 1, 2008. By data of the RA National Statistical Service, there were 56,286 legal entities and 49,893 private businessmen as of December 1, 2007. The number of legal entities grew by 4.9%, that of private businessmen - by 31.29% in the country in 12 months. 901 legal entities and 1,337 private businessmen were wound up in January-November 2008. The 3,391 legal entities registered in January-November 2008 made investments of 17 bln 510.44 mln drams (about 57 mln 261.1 thousand USD). Investments of 9 bln 169.66 mln drams were made in 351 enterprises founded with foreign capital, including investments of over 7 bln 107.01 mln drams in 211 enterprises founded by only foreign legal entities and citizens and investments of 2 bln 62.64 mln drams in 140 joint ventures.