ՀՀ-ՈՒՄ ԳՐԱՆՑՈՒԱԾ ԱՌԵՎՏՐԱՅԻՆ ԻՐԱՒԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԹԻՒԸ ՄԷԿ<br /> ՏԱՐՈՒՄ ԱՃԵԼ Է 5,2%-ՈՎ, ԻՍԿ ԱՆՀԱՏ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԷՐԵՐԻՆԸ` 34,94%-ՈՎ<br />
ՀՀ-ՈՒՄ ԳՐԱՆՑՈՒԱԾ ԱՌԵՎՏՐԱՅԻՆ ԻՐԱՒԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԹԻՒԸ ՄԷԿ
ՏԱՐՈՒՄ ԱՃԵԼ Է 5,2%-ՈՎ, ԻՍԿ ԱՆՀԱՏ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԷՐԵՐԻՆԸ` 34,94%-ՈՎ
• 04-11-2008 18:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: ՀՀ Արդարադատութեան նախարարութեան Իրաւաբանական անձանց եւ անհատ ձեռնարկատէրերի պետական ռեգիստրի գործակալութեան տուեալներով, 2008թ.-ի յունուար-սեպտեմբերին գրանցուել են 2 հազ. 798 առեւտրային իրաւաբանական անձինք եւ 13 հազ. 956 անհատ ձեռնարկատէրեր, որոնց ընդհանուր թիւը 2008թ.-ի հոկտեմբերի 1-ի դրութեամբ կազմել է, համապատասխանաբար, 58 հազ. 598 եւ 63 հազ. 263: ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայութեան տուեալներով, 2007թ.-ի հոկտեմբերի 1-ի դրութեամբ գրանցուած են եղել 55 հազ. 708 իրաւաբանական անձինք եւ 46 հազ. 881 անհատ ձեռնարկատէրեր: Մէկ տարուայ ընթացքում իրաւաբանական անձանց թիւն աճել է 5,2%-ով, իսկ անհատ ձեռնարկատէրերինը` 34,94%-ով: 2008թ.-ի յունուար-սեպտեմբերին լուծարուել են 747 իրաւաբանական անձինք եւ 1 հազ. 141 անհատ ձեռնարկատէրեր: 2008թ.-ի յունուար-սեպտեմբերին գրանցուած 2 հազ. 798 իրաւաբանական անձինք կատարել են մօտ 17 մլրդ 808,08 մլն դրամի (մօտ 58 մլն 230,6 հազ. ԱՄՆ դոլար) ներդրումներ: Օտարերկրեայ ներդրումներով հիմնուած 283 ձեռնարկութիւններում կատարուել են 9 մլրդ 161,35 մլն դրամի ներդրումներ, որոնցից միայն օտարերկրեայ իրաւաբանական անձանց եւ քաղաքացիների կողմից հիմնադրուած 167 ձեռնարկութիւններում` 7 մլրդ 102,42 մլն դրամի, իսկ 116 համատեղ ձեռնարկութիւններում` 2 մլրդ 58,93 մլն դրամի ներդրումներ:

NUMBER OF COMMERCIAL LEGAL ENTITIES GROWS BY 5.2%, THAT OF<br /> PRIVATE BUSINESSMEN BY 34.94% IN ARMENIA IN PAST YEAR<br />
NUMBER OF COMMERCIAL LEGAL ENTITIES GROWS BY 5.2%, THAT OF
PRIVATE BUSINESSMEN BY 34.94% IN ARMENIA IN PAST YEAR
• 04-11-2008 18:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, NOVEMBER 4, NOYAN TAPAN. By data of the State Register of Legal Entities and Private Businessmen of the RA Ministry of Justice, 2,798 commercial legal entities and 13,956 private businessmen were registered in January-September 2008, with their total number making 58,598 and 63,263 respectively as of October 1, 2008. By data of the RA National Statistical Service, there were 55,708 legal entities and 46,881 private businessmen as of October 1, 2007. The number of legal entities grew by 5.2%, that of private businessmen by 34.94% in the past year. 747 legal entities and 1,141 private businessmen were wound up in January-September 2008. 2,798 legal entities registered in January-September 2008 made investments of 17 bln 808.08 mln drams (about 58 mln 230.6 thousand USD). Investments of 9 bln 161.35 mln drams were made in 283 enterprises founded with foreign capital, including investments of 7 bln 102.42 mln drams in 167 enterprises founded by only foreign legal entities and citizens and investments of 2 bln 58.93 mln drams in 116 joint ventures.