Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը կը ընդունի ՎԶԵԲ պատվիրակութիւնը
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը այսօր ընդունեց Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Կովկասի տարածաշրջանի ղեկավար Ալկիս Դրակինոսին եւ Հայաստանում ՎԶԵԲ գրասենեակի ղեկավար Գեորգի Ախալկացիին՝ պաշտոնավարման ավարտի կապակցութեամբ: Հանդիպմանն ներկա էին նաեւ վերջիններիս այս պաշտոններում սեպտեմբեր ամսից փոխարինող՝ Թոմաս Կաիրիսը եւ Ռեմոն Զակարիան:
Մանրամասն անդրադարձ կատարելով վերջին տարիներին ՎԶԵԲ հետ ձեւավորված արդյունավետ համագործակցութեան՝ փոխվարչապետ Խաչատրյանը առանձնահատուկ ընդգծեց Ալկիս Դրակինոսի եւ Գեորգի Ախալկացիի դերակատարումը՝ ՀՀ բարեփոխումների օրակարգին համահունչ ծրագրերի նախաձեռնման եւ իրականացման գործում: Փոխվարչապետ Խաչատրյանը, շնորհավորելով Թոմաս Կաիրիսին եւ Ռեմոն Զակարիային պաշտոնները ստանձնելու կապակցութեամբ, վստահութիւն յայտնեց արդյունավետ եւ հետեւողական համագործակցութեան շարունակականութեան վերաբերեալ:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին նաեւ ՎԶԵԲ հետ ձեւավորված ընթացիկ համագործակցութեան հիմնական ուղղութիւնների եւ դրանց ընդլայնման հնարաւորութիւնների վերաբերեալ: Այս համատեքստում մանրամասն անդրադարձ կատարուեց ճանապարհաշինութեան, ջրային համակարգերի արդիականացման, էներգետիկ եւ այլ խոշոր ենթակառուցուածքների, ինչպես նաեւ մասնաւոր հատվածի զարգացմանն ուղղուած ծրագրերի իրականացմանը:

Заместитель премьер-министра Тигран Хачатрян принял делегацию ЕБРР.
Вице-премьер Тигран Хачатрян сегодня принял руководителя Кавказского региона Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Алкиса Дракиноса и руководителя офиса ЕБРР в Армении Георгия Ахалкаци, приурочив встречу к окончанию их полномочий. На встрече также присутствовали их преемники на этих должностях с сентября — Томас Кайрис и Ремон Закарян.
Подробно обсудив эффективное сотрудничество с ЕБРР за последние годы, вице-премьер Хачатрян особо подчеркнул роль Алкиса Дракиноса и Георгия Ахалкаци в инициировании и реализации программ, соответствующих повестке реформ в Республике Армения. Вице-премьер Хачатрян, поздравив Томаса Кайриса и Ремона Закаряна с вступлением в должность, выразил уверенность в продолжении эффективного и последовательного сотрудничества.
Собеседники обменялись мнениями также о основных направлениях текущего сотрудничества с ЕБРР и возможностях его расширения. В этом контексте подробно обсуждались реализация программ в области дорожного строительства, модернизации водных систем, энергетики и других крупных инфраструктур, а также развитие частного сектора.