ՆԳՆ թվայնացման օրակարգի առանցքում քաղաքացուն պարզ եւ հարմարավետ ծառայութիւններու մատուցումն է․ ՆԳ փոխնախարար
04-08-2026 18:00 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը մասնակցած է «Սիսայդ Ստարտափ Սամմիթ Արմենիա 2026» միջոցառման, որ համախմբած է տարբեր երկիրներու ստարտափներու հիմնադիրներու, ոլորտային փորձագետներու, տեխնոլոգիական ընկերութիւններու, ինչպես նաեւ պետական հատվածի ներկայացուցիչներու։
Արմեն Ղազարյանը տեխնոլոգիական համայնքին ներկայացուցած է Ներքին գործերու նախարարութեան թվայնացման օրակարգը, իրականացուող բարեփոխումները եւ տեխնոլոգիական ոլորտի հետ համագործակցութեան հնարաւորութիւնները։
Նախարարի տեղակալն անդրադարձած է անձը հաստատող փաստաթղթերի նոր՝ կենսաչափական համակարգի ներդրմանը՝ նշելով, որ այն պետական ծառայութիւններու թվային վերափոխման կարեւոր բաղադրիչներէն է։ Նոր համակարգը հնարաւորութիւն պիտի տայ բարձրացնել անձի նույնականացման հուսալիութիւնը, ապահովել տվյալներու պաշտպանութեան ժամանակակից չափանիշներ եւ քաղաքացիներուն մատուցուող ծառայութիւնները դարձնել աւելի անվտանգ, արագ ու հասանելի։
Արմեն Ղազարյանը անդրադարձած է նաեւ Հայաստանի եւ Եվրոպական միութեան միջեւ վիզաների ազատականացման ակտիվ երկխոսութեան՝ ընդգծելով, որ կենսաչափական փաստաթղթերի ամբողջական եւ միջազգային չափանիշներուն համապատասխանող համակարգի առկայութիւնը վիզաների ազատականացման գործընթացի կարեւոր նախապայմաններէն է։
Արմեն Ղազարյանը ներկայացուցած է նաեւ Բնակչութեան պետական ռեգիստրի վերափոխման ուղղութեամբ իրականացուող աշխատանքները։ Ան նշած է, որ ռեգիստրն պիտի դառնայ բնակչութեան վերաբերող հավաստի թվային տվյալներու մէկ միասնական շտեմարան եւ փոխգործելիութիւն պիտի ապահովէ պետական այլ թվային համակարգերու հետ։
ՆԳ նախարարի տեղակալի խօսքով՝ ՆԳՆ թվայնացման օրակարգի նպատակն է ոչ միայն գործող ծառայութիւնները տեղափոխել թվային միջավայր, այլեւ վերանայել անոնց տրամադրման ամբողջ գործընթացը՝ ծառայութիւնները դարձնելով քաղաքացու համար աւելի պարզ եւ հարմարավետ։
«Seaside Startup Summit Armenia 2026»-ն անցկացուած է ՀՀ կառավարության հովանու ներքո եւ համախմբած է շուրջ 2000 մասնակցի՝ աւելի քան 50 երկրէ։ Սամմիթի շրջանակում կազմակերպուած է նաեւ «Government Day» խորագրով միջոցառում, որի նպատակը պետական կառոյցներու ոլորտային խնդիրներու եւ անոնց համար առաջարկուած թվային լուծումներու ներկայացումն էր։

The core of the Ministry of Internal Affairs' digitization agenda is the provision of clear and convenient services to citizens, said the Deputy Minister of Internal Affairs.
04-08-2026 18:00 Armenia Press release
The Deputy Minister of Internal Affairs, Armen Ghazaryan, participated in the "Seaside Startup Summit Armenia 2026" event, which brought together founders of startups from various countries, industry experts, technology companies, as well as representatives from the public sector.
Armen Ghazaryan presented the digitalization agenda of the Ministry of Internal Affairs to the technology community, the reforms being implemented, and the opportunities for collaboration with the technology sector.
The Deputy Minister addressed the introduction of a new biometric system for identity documents, noting that it is a crucial component of the digital transformation of public services. The new system will enhance the reliability of personal identification, ensure modern data protection standards, and make the services provided to citizens safer, faster, and more accessible.
Armen Ghazaryan also discussed the active dialogue on visa liberalization between Armenia and the European Union, emphasizing that the existence of a comprehensive and internationally compliant biometric document system is one of the key prerequisites for the visa liberalization process.
Armen Ghazaryan also presented the work being done towards the transformation of the State Population Register. He noted that the register will become a single repository of reliable digital data about the population and will ensure interoperability with other state digital systems.
According to the Deputy Minister of Internal Affairs, the goal of the Ministry's digitalization agenda is not only to move existing services to a digital environment but also to rethink the entire process of service delivery, making it simpler and more convenient for citizens.
The "Seaside Startup Summit Armenia 2026" was held under the auspices of the Government of Armenia and gathered around 2000 participants from more than 50 countries. Within the framework of the summit, an event titled "Government Day" was also organized, aimed at presenting the sectoral issues of public institutions and the proposed digital solutions for them.