Սլովենիան շարունակում է մնալ Եվրոպական միութեան եւ Հայաստանի միջեւ սերտ գործընկերութեան անսասան կողմնակիցը․ Սլովենիայի վարչապետը՝ Նիկոլ Փաշինեանին
04-08-2026 19:20 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Սլովենիայի վարչապետ Յանեզ Յանշան շնորհավորական ուղերձ կ'հղէ Նիկոլ Փաշինեանին ՀՀ վարչապետի պաշտօնին վերանշանակուելու առիթով: Ուղերձին մէջ ասուած է.
«Ձերդ Գերազանցութիւն,
Սլովենիայի Հանրապետութեան կառավարութեան եւ անձամբ իմ անունէն թոյլ տուէք հղել իմ անկեղծ շնորհաւորանքները Հայաստանի Հանրապետութեան վարչապետի պաշտօնին վերանշանակուելու առիթով։ Մաղթում եմ Ձեզ յաջողութիւններ Ձեր կարեւոր պարտականութիւններու կատարումի գործին մէջ։
Ընտրութիւններու արդիւնքները հստակօրէն արտացոլում են հայ ժողովուրդի հանձնառութիւնը իրենց երկրի եվրոպական ուղիին։ Սլովենիան շարունակելու է մնալ Եվրոպական միութեան եւ Հայաստանի միջեւ սերտ գործընկերութեան անսասան կողմնակիցը։ Գովելի են նաեւ Ձեր նշանակալի ջանքերն ու նուիրուածութիւնը տարածաշրջանին երկարատեւ խաղաղութեան եւ կայունութեան առաջխաղացման գործին մէջ։
Համոզուած եմ, որ կ'բացուին բազմաթիւ հնարաւորութիւններ մեր հարաբերութիւնները հետագային ամրապնդելու համար։ Ես անհամբեր սպասում եմ մեր քաղաքական երկխոսութեան խորացմանը եւ երկկողմ համագործակցութեան ընդլայնմանը՝ ի շահ մեր երկու ազգերու։

Slovenia continues to be a steadfast supporter of the close partnership between the European Union and Armenia, said Slovenia's Prime Minister to Nikol Pashinyan.
04-08-2026 19:20 Armenia Press release
Slovenian Prime Minister Janez Janša has sent a congratulatory message to Nikol Pashinyan on the occasion of his reappointment as Prime Minister of Armenia. The message states:
Allow me, on behalf of the Government of the Republic of Slovenia and personally, to extend my sincere congratulations on the occasion of your reappointment as Prime Minister of the Republic of Armenia. I wish you success in fulfilling your important responsibilities.
The results of the elections clearly reflect the commitment of the Armenian people to their country's European path. Slovenia remains a steadfast supporter of the close partnership between the European Union and Armenia. Your significant efforts and dedication to promoting long-term peace and stability in the region are also commendable.
I am confident that many opportunities will arise to further strengthen our relations. I look forward to deepening our political dialogue and expanding bilateral cooperation for the benefit of our two nations.