ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԳՐԱԴԱՐԱՆՈՒՄ ԲԱՑՈՒԵՑ ԱՐՁԱԿԱԳԻՐ ՀՐԱՉԵԱ<br /> ՄԱԹԵՒՈՍԵԱՆԻ 70-ԱՄԵԱԿԻՆ ՆՈՒԻՐՈՒԱԾ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԷՍ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԳՐԱԴԱՐԱՆՈՒՄ ԲԱՑՈՒԵՑ ԱՐՁԱԿԱԳԻՐ ՀՐԱՉԵԱ
ՄԱԹԵՒՈՍԵԱՆԻ 70-ԱՄԵԱԿԻՆ ՆՈՒԻՐՈՒԱԾ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԷՍ
• 09-11-2007 18:25:00   | Հայաստան  |  Մշակոյթ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Գրող, հրապարակախօս Հրաչեա Մաթեւոսեանի 70-ամեակին էր նուիրուած նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի ազգային գրադարանում (ՀԱԳ) բացուած ցուցահանդէսը: Ցուցադրանքում ներկայացուած են արձակագրի ստեղծագործությունները, նրա մասին մամուլում հրապարակուած յօդուածներ, լուսանկարներ: ՀԱԳ-ի տնօրէն Դավիթ Սարգսեյանի խօսքերով, Հ.Մաթեւոսեանը այն գրողներից է, որոնք իրենց ստեղծագործություններով դառնում են ժամանակի գեղարուեստական եւ պատմական տարեգիրը: Ըստ նրա, արձակագրի գրիչը ծառայել է միայն ի շահ իր երկրի ու ժողովրդի. նա երբեք անտարբեր չի մնացել իր ժողովրդի ցավերին: «Արձակագիրը միշտ էլ հաւատարիմ է մնացել իր սկզբունքներին եւ երբեք չի ծառայել այս կամ այն պաշտոնյային: Իսկ նրա տուած դասերից ամենակարեւորն այն է, որ ճշմարիտ գրողը միշտ պէտք է լինի ժողովրդի հետ, այլ ոչ թէ իշխանութիւնների խնկարկուն»,- նշեց պատմաբան Արմէն Կարապետեանը:

EXHIBITION DEDICATED TO 70th ANNIVERSARY OF PROSE-WRITER<br /> HRACHYA MATEVOSIAN OPENS IN NATIONAL LIBRARY OF ARMENIA<br />
EXHIBITION DEDICATED TO 70th ANNIVERSARY OF PROSE-WRITER
HRACHYA MATEVOSIAN OPENS IN NATIONAL LIBRARY OF ARMENIA
• 09-11-2007 18:25:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, NOVEMBER 9, NOYAN TAPAN. The exhibition which was opened in the National Library of Armenia on November 9 was dedicated to the 70th anniversary of writer, publicist Hrachya Matevosian. The prose-writer's works, articles, photos published in media were presented at the exhibition. In the words of Davit Sargsian, the director of the National Library of Armenia, H. Matevosian is one of those writers, who become the art and historic chronicler of the time with their works. According to him, the pen of the prose-writer only served for the sake of the country and the nation: he has never been indifferent to his people's pains. "The prose-writer has always been loyal to his principles and has never served this or that official. And the most important thing from the lessons given by him is that a true writer should always be with his nation and not the authorities' flatterer," said historian Armen Karapetian.