ՄԻՆՉԵՒ ՏԱՐԵՎԵՐՋ ԿԱՒԱՐՏՈՒԵՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՆԿԱՐԻՉՆԵՐԻ ՄԻՈՒԹԵԱՆ<br /> ԵՐԿՈՒ ՄԵԾ ՑՈՒՑԱՍՐԱՀՆԵՐԻ ՎԵՐԱԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԸ<br />
ՄԻՆՉԵՒ ՏԱՐԵՎԵՐՋ ԿԱՒԱՐՏՈՒԵՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՆԿԱՐԻՉՆԵՐԻ ՄԻՈՒԹԵԱՆ
ԵՐԿՈՒ ՄԵԾ ՑՈՒՑԱՍՐԱՀՆԵՐԻ ՎԵՐԱԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԸ
• 26-09-2007 16:05:00   | Հայաստան  |  Մշակոյթ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մինչեւ տարեվերջ կաւարտուեն Հայաստանի նկարիչների միութեան (ՀՆՄ) երկու մեծ ցուցասրահների վերակառուցման աշխատանքները: Շինարարութիւնը փոխշահավետ պայմաններով իրականացնում է «Ռենգեմա» շինկազմակերպությունը: Ինչպէս «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին յայտնեց ՀՆՄ-ի նախագահ Կարեն Աղամեանը, պայմանագրի համաձայն, վերանորոգումից յետոյ երկու ցուցասրահների ընդհանուր մակերեսը ներկայիս 620 քմ-ի փոխարէն կկազմի 860 քմ: Նրա խօսքերով, առաջին հարկի ցուցասրահը նախատեսուած է գեղանկարչական, իսկ երկրորդ յարկինը` գրաֆիկական աշխատանքների ցուցադրության համար: Կ.Աղամեանը յայտնեց նաեւ, որ վերանորոգումից յետոյ միութիւնը կկազմակերպի բազմաբնոյթ ցուցահանդեսներ: «Միութեան դռները բաց կլինեն բոլոր նկարիչների համար: Եվ այստեղ ցուցադրվեն ոչ միայն աւագ եւ միջին սերնդի, այլեւ սկսնակ նկարիչների գործերը»,- նշեց Կ.Աղամեանը:

RECONTRUCTION WORK OF TWO GREAT EXHIBITION CHAMBERS OF<br /> UNION OF ARMENIAN PAINTERS TO BE FINISHED BY END OF YEAR<br />
RECONTRUCTION WORK OF TWO GREAT EXHIBITION CHAMBERS OF
UNION OF ARMENIAN PAINTERS TO BE FINISHED BY END OF YEAR
• 26-09-2007 16:05:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, SEPTEMBER 26, NOYAN TAPAN. The reconstruction work of the two great exhibition chambers of the Union of Armenian Painters will be finished by the end of the year. The construction is being implemented by the "Rengema" construction organization under mutually beneficial circumstances. According to the information provided to a Noyan Tapan correspondent by Karen Aghamian, the Chairman of the Union of Armenian Painters, according to the contract, the total surface of the two exhibition chambers will make 860 square kilometers instead of 620 after the reconstruction. In his words, the exhibition chamber of the ground floor is envisaged for the exhibition of pictorial, and that of the first floor for graphic works. Karen Aghamian also declared that the union will organize various exhibitions after the reconstruction. "The doors of the union will be open for all the painters. Here the works of not only senior and middle generation, but also those of beginners will be exhibited," Karen Aghamian mentioned.