ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹԻՒՆԸ ԼՐԱՑՈՒՄ Է ԿԱՏԱՐԵԼ ՄԱՐԴԱՏԱՐ-ՏԱՔՍԻ<br /> ԱՎՏՈՄՈԲԻԼՆԵՐՈՎ ՈՒՂԵՎՈՐԱՓՈԽԱԴՐՈՒՄՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ԼԻՑԵՆԶԱՒՈՐՄԱՆ<br /> ԿԱՐԳՈՒՄ<br />
ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹԻՒՆԸ ԼՐԱՑՈՒՄ Է ԿԱՏԱՐԵԼ ՄԱՐԴԱՏԱՐ-ՏԱՔՍԻ
ԱՎՏՈՄՈԲԻԼՆԵՐՈՎ ՈՒՂԵՎՈՐԱՓՈԽԱԴՐՈՒՄՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ԼԻՑԵՆԶԱՒՈՐՄԱՆ
ԿԱՐԳՈՒՄ
• 02-08-2007 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մինչ ՀՀ կառավարութեան օգոստոսի 2-ի նիստի օրակարգի հարցերին անցնելը, վարչապետ Սերժ Սարգսեանը յանձնարարել է կառավարութեան նիստում քննարկվող հարցերը նախապատրաստող բոլոր պատասխանատուներին այսուհետ այդ փաստաթղթերին կցվող տեղեկանք-հիմնավորումներում անպայման ներառել որոշման կայացման նպատակը, ակնկալուող արդիւնքները եւ հնարաւոր բարդութիւնները, որպէսզի որոշում կայացնելիս կառավարութիւնն այդ ամէնը նկատի առնի: Չընդունելով հապճեպ եւ համակողմանի չուսումնասիրված որոշումների նախագծեր կառավարութեան քննարկմանը ներկայացնելու գործելաոճը, վարչապետը իբրեւ օրինակ բերել է ՀՀ կառավարութեան 2007թ. մարտի 22-ի «ՀՀ-ում մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման լիցենզաւորման կարգը եւ լիցենզիայի ձեւը հաստատելու մասին» N 655-Ն որոշումը, որի արդիւնքում միանգամից մի քանի հազար մարդ այլեւս չի կարող զբաղուել մինչ այդ իրականացրած գործունէութեամբ: Ըստ Ս.Սարգսեյանի, բոլոր որոշումների դէպքում, յատկապէս` տնտեսութեանը, գործարարութեանը վերաբերող, պէտք է մշտապէս ղեկավարվել այն տրամաբանությամբ, որ խաղի կանոնները փոխվելու պարագայում նախապէս անհրաժեշտ է տեղեկացնել եւ որոշակի ժամկէտ տալ այդ գործընթացի մասնակիցներին, ինչպէս սովորաբար արւում է հարկերի դրոյքաչափերի փոփոխութեան դէպքում, որն ամրագրուած է նաեւ օրէնքով: Ինչպէս «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին յայտնեցին ՀՀ կառավարութեան Տեղեկատուութեան եւ հասարակայնութեան հետ կապերի վարչութիւնից, նիստում լրացում է կատարուել «ՀՀ-ում մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման լիցենզաւորման կարգը եւ լիցենզիայի ձեւը հաստատելու մասին» N 655-Ն որոշման մէջ: Ըստ այդմ, մինչեւ 2008թ. ապրիլի 1-ը ՀՀ-ում մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման գործունէութիւն իրականացնող իրաւաբանական անձինք եւ անհատ ձեռնարկատէրերը նշուած որոշմամբ հաստատուած կարգին համապատասխան պէտք է ստանան լիցենզիաներ եւ ներդիր (ներդիրներ):

ARMENIAN GOVERNMENT MAKES ADDITION TO LICENSING ORDER OF<br /> ORGANIZING PASSENGER TRANSPORTATION BY TAXI <br />
ARMENIAN GOVERNMENT MAKES ADDITION TO LICENSING ORDER OF
ORGANIZING PASSENGER TRANSPORTATION BY TAXI
• 02-08-2007 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, AUGUST 2, NOYAN TAPAN. Before discussing the issues on the agenda of the RA government's August 2 sitting, the prime minister Serge Sargsian instructed those responsible for preparation of issues to be discussed at a governmental sitting to henceforth indicate the purpose of making the decision, as well as expected results and possible complications in the reference-substantiation of the given document so that the government will take all this into consideration when making a decision. Not accepting the practice of submitting hasty and not comprehensively examined draft decisions to the government for discussion, the prime minister cited as example the RA government's decision No 655 of March 22, 2007 on Licensing Order of Organization of Passenger Transportation by Taxi in the RA and on Approval of License Forms, as a result of which several thousand people now cannot engage in this activity any more. According to S. Sargsian, when making decisions, especially those related to economy and business, it is necessary to follow the logic that in case of changing the rules of the game, all participants of the given process must be informed beforehand and given some time - just as in case of changing tax rates, which is also stipulated by law. NT was informed from the RA Government Information and PR Department that at the sitting, an addition was made to decision No 655 on Licensing Order of Organization of Passenger Transportation by Taxi in the RA and on Approval of License Forms. Based on it, by April 1, 2008, all legal entities and private businessmen engaged in organization of passenger transportation by taxi in Armenia have to receive licenses and inserts in accordance with the order approved by the indicated decision.