Աշխատանքային խորհրդակցութիւն. Քննարկուել է Արցախի անկախութեան տարեդարձի յոբելեանական միջոցառումների ծրագիրը
• 06-07-2011 14:03:41   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Յուլիսի 5-ին Նախագահ Բակոյ Սահակեանի մօտ տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցութիւն` Արցախի Հանրապետութեան հռչակման 20-րդ տարեդարձի տօնակատարութեան կազմակերպման եւ համակարգման պետական յանձնաժողովի անդամների մասնակցութեամբ: Խորհրդակցութեանը քննարկուել են Արցախի հանրապետութիւնում տօնական միջոցառումների նախապատրաստման ու անցկացման հետ կապուած հարցեր: Բակոյ Սահակեանը յանձնաժողովի անդամներին յանձնարարել է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները նախատեսուած միջոցառումները հաստատուած ծրագրին համապատասխան կազմակերպելու եւ անցկացնելու ուղղութեամբ: Այս մասին «ՆՏ»-ին յայտնեցին Արցախի Հանրապետութեան նախագահի աշխատակազմի տեղեկատուութեան գլխաւոր վարչութիւնից։

The program of events dedicated to the 20th anniversary of the Artsakh Republic declaration is discussed
• 06-07-2011 14:03:41   | Armenia  |  Politics
On 5 June President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan convoked a working consultation with the participation of members of the commission on organizing and systemizing the celebrations dedicated to the 20th anniversary of the Artsakh Republic declaration. Issues related to the preparation and holding of festive events in our republic were discussed during the consultation. Bako Sahakyan assigned the members of the commission to assume all the necessary measures for organizing and holding the stipulated events in accordance with the confirmed program. "Noyan Tapan" was informed about this by the central information department of the office of the Artsakh Republic President.