ՀՀ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԱՊԱՀՈՎՈՒԹԵԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳՈՒՄ ԱՌԱՋԻԿԱՅ ՄԷԿ-ՄԵԿԵՎԿԵՍ<br /> ՏԱՐՈՒՄ ԿՍԿՍԻ ԼԻԱՐԺԷՔ ԳՈՐԾԵԼ «ՄԷԿ ՊԱՏՈՒՀԱՆ»-Ի ՍԿԶԲՈՒՆՔԸ<br />
ՀՀ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԱՊԱՀՈՎՈՒԹԵԱՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳՈՒՄ ԱՌԱՋԻԿԱՅ ՄԷԿ-ՄԵԿԵՎԿԵՍ
ՏԱՐՈՒՄ ԿՍԿՍԻ ԼԻԱՐԺԷՔ ԳՈՐԾԵԼ «ՄԷԿ ՊԱՏՈՒՀԱՆ»-Ի ՍԿԶԲՈՒՆՔԸ
• 23-04-2007 18:31:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Առաջիկայ մէկ-մէկեւկէս տարուայ ընթացքում ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարութեան համակարգում լիարժէք պիտի գործի «մէկ պատուհանի» սկզբունքը: Այս մասին «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին յայտնեց նախարարարության բոլոր եօթ տեղեկատուական բազաների ստեղծող եւ վարող «Նորք» ՓԲ ընկերութեան Տեղեկատուական տեխնոլոգիաների վարչութեան պետ Արմէն Աբրահամեանը: Նրա խօսքերով, սկզբունքի էութիւնն այն է, որ սոցիալական ծառայութեան ցանկացած կենտրոնում ցանկացած քաղաքացի կկարողանայ ստանալ սոցիալական ոլորտի օրէնքով չարգելուած ցանկացած տեղեկատուութիւն եւ ծառայութիւն` ոլորտի բոլոր տեղեկատուական համակարգերից: Ըստ Ա.Աբրահամեանի, թէեւ ներկայումս նշուած բոլոր համակարգերն անխափան աշխատում են, այնուամենայնիւ ծրագրւում են դրանց արդիականացման աշխատանքներ, որպէսզի լուծուեն տարբեր տեղեկատուական համակարգերի համատեղելիության, համեմատական վերլուծութիւնների միջոցով փոխադարձ վերահսկելիության հարցերը: Օրինակ, ընտանեկան նպաստի, կենսաթօշակային կուտակումների, զբաղվածության եւ հաշմանդամութեան մասին տուեալները ներառուած են բոլոր չորս տեղեկատուական համակարգերում: Իսկ նոր օրէնսդրութեան համաձայն, պէտք է ապահովուի, որ միտումնաւոր կամ պատահական սխալներ չլինեն սոցիալական համակարգերի տուեալների շտեմարաններում: Ըստ «Նորքի» ՏՏ վարչութեան պետի, ներկայումս ապահովում է նաեւ համակարգի տեխնիկական հագեցուածութիւնը: Ա.Աբրահամեանի խօսքերով, Համաշխարհային բանկի «Սոցիալական պաշտպանութեան ոլորտի կառավարման» (ՍՊՈԿ) ծրագրի շրջանակներում ստացուել է այնպիսի որակի եւ քանակի համակարգչային տեխնիկա, որի կիրառումով ՀՀ սոցիալական կառավարման եւ ծառայութիւնների մատուցման համակարգը տեխնիկական յագեցուածութեամբ չի զիջի եւրոպական շատ երկրների: Նշուած ծրագրով նախատեսուած են նաեւ հեռահաղորդակցության արբանեակային միջոցներ, որոնք անհրաժեշտ են ՀՀ սոցիալական համակարգի բոլոր հիմնարկները մէկ տեղեղեկատվական ցանցի մէջ միաւորելու համար: Ներկայումս ընթանում են ցանցի նախագծման աշխատանքները: Մշակtyել են բոլոր եօթ տեղեկատուական համակարգերի արդիականացման տեխնիկական առաջադրանքները: Ա.Աբրահամեանն իր լաւատեսութիւնը հիմնաւորեց սոցիալական քարտերի համակարգի ներդրման յաջողութիւններով: Նրա նշեց, որ «դիմողները նոյնիսկ մէկ օրուայ մէջ են ստանում սոցիալական քարտերը` առանց որեւէ տեխնիկական կամ վարչական քաշքշուկի»: Ներկայումս Հայաստանում սոցիալական քարտեր ունեցողների թիւը մօտ 2,5 մլն է:

PRINCIPLE OF "ONE WINDOW" TO START OPERATING COMPLETELY IN<br /> COMING ONE OR ONE YEAR AND A HALF IN SYSTEM OF RA SOCIAL<br /> SECURITY<br /> COMING ONE OR ONE YEAR AND A HALF IN SYSTEM OF RA SOCIAL
SECURITY
PRINCIPLE OF "ONE WINDOW" TO START OPERATING COMPLETELY IN
COMING ONE OR ONE YEAR AND A HALF IN SYSTEM OF RA SOCIAL
• 23-04-2007 18:31:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, APRIL 23, NOYAN TAPAN. The principle of "one window" will start operating completely in the coming one or one year and a half in the system of RA Ministry of Labor and Social Issues. Noyan Tapan correspondent was informed about this by Armen Abrahamian, Head of Information Technologies Department of Nork CJSC creating and running all seven information bases of the Ministry. In his words, the essence of the principle is that any citizen in any center of social service can receive from all information systems of the sphere any information of social sphere not prohibited by the law. In A. Abrahamian's words, though at present all above mentioned systems work uninterruptedly, nevertheless, activities of their modernization are planned to solve problems of compatibility of various information systems, mutual control through comparative analyses. For instance, data about family benefit, pension accumulations, employment and disability are included in all four information systems. And according to the new legislation, it should be provided that no deliberate or accidental mistakes should be in computer databases of social systems. In the words of the Head of Nork's Information Technologies Department, the technical equipment of the system is also provided at present. In A. Abrahamian's words, computer equipment received within the framework of WB program Government of Social Protection Sphere with its quality and quantity gives a possibility with its use to bring the system of RA social government and rendering services in line with many European countries. The above mentioned program also envisages satellite means of telecommunication, which are necessary for uniting all institutions of RA social system into one information network. Technical tasks of modernization of all seven information systems have been worked out. A. Abrahamian motivated his optimism by success of introduction of system of social cards. He said that "the applicants even within a day receive social cards without any technical or administrative long drawn-out proceedings." Currently the number of citizens having social cards in Armenia is nearly 2.5 mln.