ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՏԱՐԱԾՈՒԱԾ Է ԱՌԱՆՑ ՈՐԵՒԷ ՀԻՄՆԱՎՈՐՄԱՆ ՈՐՈՇԱԿԻ<br /> ԺԱՄԿԷՏՈՎ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԵՐԻ ԿՆՔՄԱՆ ՊՐԱԿՏԻԿԱՆ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՏԱՐԱԾՈՒԱԾ Է ԱՌԱՆՑ ՈՐԵՒԷ ՀԻՄՆԱՎՈՐՄԱՆ ՈՐՈՇԱԿԻ
ԺԱՄԿԷՏՈՎ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԵՐԻ ԿՆՔՄԱՆ ՊՐԱԿՏԻԿԱՆ
• 19-04-2007 15:25:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանի Արհմիութիւնների կոնֆեդերացիան ներկայումս միաւորում է 24 ճիւղային արհմիութիւններ` 900 ձեռնարկութիւնների տեղական արհկոմներով, որոնցում, ընդհանուր առմամբ, ընդգրկուած են 300 հազար անդամներ: Այս մասին «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին յայտնեց կոնֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ Բորիս Խարատեանը: Բ.Խարատեանը նշեց, որ արհմիութիւններին զարգանալու հնարաւորութիւն տուող Աշխատանքային օրէնսգիրքը ընդունուել է ընդամէնը 2 տարի առաջ: Իսկ 2000թ.-ից գործող արհմիութիւնների մասին ՀՀ օրէնքը, ըստ նրա, չէր կարգավորում աշխատող-գործատու-պետութիւն յարաբերութիւնները: Բ.Խարատյանի համոզմամբ, արհմիութիւնների ոլորտը Հայաստանում կզարգանա գործատուների միութիւնների կայացմանը զուգընթաց: Նա նշեց, որ հանրապետութիւնում գործատուների միութիւնները ձեւաւորուած չեն: Այդ իսկ պատճառով կան ոլորտներ, որտեղ ճիւղային արհմիութիւնները աշխատում են եւ պայմանագրեր կնքելու հնարաւորութիւն ունեն միայն առանձին գործատունների հետ: Կոնֆեդերացիայի նախագահի տեղակալի խօսքերով, աշխատանքային կոլեկտիւների կողմից հիմնականում բարձրացւում են աշխատանքային պայմանագրերի վերաբերեալ հարցեր: Բ.Խարատյանի, Հայաստանի զբաղվածության ոլորտում տարածուած է առանց որեւէ հիմնավորման որոշակի ժամկէտով աշխատանքային պայմանագրերի կնքումը: «Որոշակի ժամկէտով պայմանագիր կնքւում է միայն այն դէպքում, երբ աշխատողը կատարում է ժամկէտով սահմանափակուած որոշակի աշխատանք»,- նկատեց Բ.Խարատեանը:

В АРМЕНИИ РАСПРОСТРАНЕНА ПРАКТИКА ЗАКЛЮЧЕНИЯ ТРУДОВЫХ<br /> ДОГОВОРОВ НА ОПРЕДЕЛЕННЫЙ СРОК БЕЗ КАКОГО-ЛИБО ОБОСНОВАНИЯ<br />
В АРМЕНИИ РАСПРОСТРАНЕНА ПРАКТИКА ЗАКЛЮЧЕНИЯ ТРУДОВЫХ
ДОГОВОРОВ НА ОПРЕДЕЛЕННЫЙ СРОК БЕЗ КАКОГО-ЛИБО ОБОСНОВАНИЯ
• 19-04-2007 15:25:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 19 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. Конфедерация профсоюзов Армении в настоящее время объединяет 24 отраслевых профсоюза с 900 местными профкомами предприятий, в которых, в общей сложности, состоят 300 тысяч членов. Об этом "НОЯН ТАПАН" сообщил заместитель председателя конфедерации Борис Харатян. По убеждению Б.Харатяна, сфера профсоюзов в Армении будет развиваться параллельно со становлением Союзов работодателей. Он отметил, что Союзы работодателей в республике не сформированы. Именно поэтому есть сферы, где отраслевые профсоюзы работают и имеют возможность заключать договора только с отдельными работодателями. По словам заместителя председателя конфедерации, трудовыми коллективами поднимаются вопросы, касающиеся трудовых договоров. По словам Б.Харатяна, в сфере занятости распространена практика заключения трудовых договоров на определенный срок без какого-либо обоснования. "Договор на определенный срок заключается только в том случае, когда сотрудник выполняет ограниченную сроком определенную работу",- отметил Б.Харатян.