ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԴԵՂՈՐԱՅՔԱԿԱՅՈՒՆ ՀԻՒԱՆԴՆԵՐԻ ԱՆՎՃԱՐ ԲՈՒԺՄԱՆ<br /> ԾՐԱԳԻՐԸ ԿՍԿՍՈՒԻ ԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒԵԼ 2008 Թ.-ԻՑ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԴԵՂՈՐԱՅՔԱԿԱՅՈՒՆ ՀԻՒԱՆԴՆԵՐԻ ԱՆՎՃԱՐ ԲՈՒԺՄԱՆ
ԾՐԱԳԻՐԸ ԿՍԿՍՈՒԻ ԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒԵԼ 2008 Թ.-ԻՑ
• 23-03-2007 19:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Գերմանական KFW բանկի եւ «GOPA-EPOS» կազմակերպութեան աջակցութեամբ Հայաստանում անցեալ տարուանից իրականացւում է հետազօտութիւն` դեղորայքակայուն տուբերկուլյոզով հիւանդների թուաքանակը ճշտելու նպատակով: Ինչպէս «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին յայտնեց Տուբերկուլյոզի դէմ պայքարի ազգային ծրագրի ղեկավարի տեղակալ Տաթեւ Կոստանեանը, հետազօտութեան արդիւնքները կամփոփուեն մարտի վերջին: Սակայն, ըստ նրա, նախնական տուեալների համաձայն, հանրապետութիւնում դեղորայքակայուն են անցեալ տարի գրանցուած առաջնակի 1613 հիւանդների 8,5%-ը եւ կրկնակի 557 հիւանդների 35%-ը: Տ.Կոստանեանը նշեց, որ 2008թ.-ից կիրականացուի այդ հիւանդների անվճար բուժման ծրագիրը` առաջին անգամ Հայաստանում կիրառելով միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ԴՈԹՍ+ ռազմավարութիւնը: Նախատեսւում է նաեւ դիմել «Կանաչ լոյս միջանցք» միջազգային կազմակերպութեանը` բուժման համար անհրաժեշտ դեղորայքներն անհամեմատ ցածր գներով ձեռք բերելու համար: Ըստ Տ.Կոստանեանի, դեղորայքակայուն հիւանդների համար նախատեսուած դեղորայքները բաւական թանկ են. մէկ հիւանդի բուժման համար ծախսւում է 10-12 հազար դոլար: Տ.Կոստանեանը յայտնեց, որ մինչ այդ նախատեսւում է դեղորայքակայուն հիւանդների բուժման համար նախատեսուած բաժանմունք ստեղծել նաեւ Երեւանում գործող բուժհիմնարկներից մէկում:

PROGRAM ON FREE TREATMENT OF DRUG-RESISTANT TUBERCULAR<br /> PATIENTS TO BE IMPLEMENTED IN ARMENIA STARTING FROM 2008 <br />
PROGRAM ON FREE TREATMENT OF DRUG-RESISTANT TUBERCULAR
PATIENTS TO BE IMPLEMENTED IN ARMENIA STARTING FROM 2008
• 23-03-2007 19:00:00   | Armenia  |  Social
YEREVAN, MARCH 23, NOYAN TAPAN. Since 2006, a study to determine the number of drug-resistant tubercular patients has been conducted in Armenia with the assistance of German KfW Bank and Copa-Epos organization. Tatev Kostanian, Deputy Head of the National Program on Fight against Tuberculosis, told NT correspondent that the results of the study will be summarized in late March. She said that by preliminary data, 8.5% of 1,613 primary patients and 35% of 557 secondary patients registered last year are drug-resistant. According to her, starting from 2008, a program on free treatment of such patients will be implemented. It is envisaged to apply to the "Green Light Corridor" international organization for purchasing the necessary medicines at much lower prices. T. Kostanian said that medicines for treatment of drug-resistant tuberculosis are quite expensive: 10-12 thousand dollars is spent on treatment of a patient. In her words, prior to that, it is planned to open a unit for treatment of drug-resistant tubercular patients at one of Yerevan's medical institutions.