ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԴԵՂՈՐԱՅՔԱԿԱՅՈՒՆ ՀԻՒԱՆԴՆԵՐԻ ԱՆՎՃԱՐ ԲՈՒԺՄԱՆ<br /> ԾՐԱԳԻՐԸ ԿՍԿՍՈՒԻ ԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒԵԼ 2008 Թ.-ԻՑ<br />
ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԴԵՂՈՐԱՅՔԱԿԱՅՈՒՆ ՀԻՒԱՆԴՆԵՐԻ ԱՆՎՃԱՐ ԲՈՒԺՄԱՆ
ԾՐԱԳԻՐԸ ԿՍԿՍՈՒԻ ԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒԵԼ 2008 Թ.-ԻՑ
• 23-03-2007 19:00:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Գերմանական KFW բանկի եւ «GOPA-EPOS» կազմակերպութեան աջակցութեամբ Հայաստանում անցեալ տարուանից իրականացւում է հետազօտութիւն` դեղորայքակայուն տուբերկուլյոզով հիւանդների թուաքանակը ճշտելու նպատակով: Ինչպէս «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին յայտնեց Տուբերկուլյոզի դէմ պայքարի ազգային ծրագրի ղեկավարի տեղակալ Տաթեւ Կոստանեանը, հետազօտութեան արդիւնքները կամփոփուեն մարտի վերջին: Սակայն, ըստ նրա, նախնական տուեալների համաձայն, հանրապետութիւնում դեղորայքակայուն են անցեալ տարի գրանցուած առաջնակի 1613 հիւանդների 8,5%-ը եւ կրկնակի 557 հիւանդների 35%-ը: Տ.Կոստանեանը նշեց, որ 2008թ.-ից կիրականացուի այդ հիւանդների անվճար բուժման ծրագիրը` առաջին անգամ Հայաստանում կիրառելով միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ԴՈԹՍ+ ռազմավարութիւնը: Նախատեսւում է նաեւ դիմել «Կանաչ լոյս միջանցք» միջազգային կազմակերպութեանը` բուժման համար անհրաժեշտ դեղորայքներն անհամեմատ ցածր գներով ձեռք բերելու համար: Ըստ Տ.Կոստանեանի, դեղորայքակայուն հիւանդների համար նախատեսուած դեղորայքները բաւական թանկ են. մէկ հիւանդի բուժման համար ծախսւում է 10-12 հազար դոլար: Տ.Կոստանեանը յայտնեց, որ մինչ այդ նախատեսւում է դեղորայքակայուն հիւանդների բուժման համար նախատեսուած բաժանմունք ստեղծել նաեւ Երեւանում գործող բուժհիմնարկներից մէկում:

ПРОГРАММА БЕСПЛАТНОГО ЛЕЧЕНИЯ УСТОЙЧИВЫХ К ЛЕКАРСТВАМ<br /> БОЛЕЗНЕЙ НАЧНЕТСЯ В АРМЕНИИ С 2008 ГОДА<br />
ПРОГРАММА БЕСПЛАТНОГО ЛЕЧЕНИЯ УСТОЙЧИВЫХ К ЛЕКАРСТВАМ
БОЛЕЗНЕЙ НАЧНЕТСЯ В АРМЕНИИ С 2008 ГОДА
• 23-03-2007 19:00:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 23 МАРТА, НОЯН ТАПАН. При содействии германского банка KfW и организации "GOPA-EPOS" в Армении с прошлого года осуществляется исследование с целью уточнения количества людей, больных устойчивым к лекарствам туберкулезом. Как сообщила корреспонденту "НОЯН ТАПАН" заместитель руководителя Национальной программы борьбы с туберкулезом Татев Костанян, результаты исследования будут подведены в конце марта. Однако, по ее словам, согласно предварительным данным, в прошлом году виз зарегистрированных в республике 1613 первичных больных 8,5% и 35% из 557 вторично больных составили случаи устойчивого к лекарствам заболевания. Т.Костанян отметила, что с 2008 года будет осуществлена программа бесплатного лечения этих больных с применением в первый раз в Армении стратегии ДОТС+, соответствующей международным критериям. Предусматривается обратиться к международной организации "Зеленый свет коридор" с целью приобретения необходимых препаратов по несравнимо низким ценам. По словам Т.Костанян, предусмотренные для таких случаев препараты стоят достаточно дорого - лечение каждого больного обходится в 10-12 тысяч долларов. Т.Костанян сообщила, что до этого предусматривается в одном из медучреждений Еревана создать отделение, предусмотренное для больных туберкулезом, устойчивым к лекарствам.