ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի յանձնաժողովի համազեկուցող Աքսել Ֆիշերին ներկայացուել է Մարտի 1-ի քրէական գործով կատարուած աշխատանքները
• 20-07-2011 19:19:27   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ՀՀ յատուկ քննչական ծառայութեան պետ Անդրանիկ Միրզոյեանը յուլիսի 20-ին ընդունել է ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի յանձնաժողովի համազեկուցող Աքսել Ֆիշերի գլխաւորած պատուիրակութեանը: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ՀՔԾ յատկապէս կարեւոր գործերի աւագ քննիչ, Մարտի 1 -ի քրէական գործով քննչական խմբի ղեկավար Վահագն Յարութիւնեանը, յանձնաժողովի քարտուղար Բաս Քլայնը, Հայաստանի Հանրապետութիւնում Եւրոպայի խորհրդի գլխաւոր քարտուղարի յատուկ ներկայացուցիչ Սիլվա Զեհեն։ Հանդիպման ընթացքում քննարկուել են 2008 թուականի մարտի 1-2-ին Երեւանում տեղի ունեցած «զանգվածային անկարգութիւնների» կապակցութեամբ յարուցուած քրէական գործի նախաքննութեան արդիւնքներին վերաբերող հարցեր: Ա.Միրզոյեանը մանրամասնել է ՀՀ նախագահի յանձնարարականից յետոյ նշուած քրէական գործով կատարուած աշխատանքները եւ ընդգծել, որ քննութեան առաջնային նպատակը զանգվածային անկարգութիւնների ընթացքում տասն անձանց մահուան, ինչպէս նաեւ անձանց մարմնական վնասուածքներ ստանալու դէպքերի բացայայտումն է: Միաժամանակ արձանագրել է, որ քրէական գործով հնարաւորինս ապահովուում է թափանցիկութիւնը, եւ ամիսը երկու անգամ քննչական խմբի ղեկավարը հանդիպում է զանգվածային լրատուութեան միջոցների ներկայացուցիչների հետ: Հիւրերը դրական են գնահատել քննութեան թափանցիկութիւնը` կարեւորելով քննութեան արդիւնքների նկատմամբ վստահութեան մթնոլորտի ձեւաւորումը, ինչին մեծապէս կը նպաստի յատկապէս 10 անձանց մահուան դէպքերի բացայայտումը:

PACE Monitoring Committee co-rapporteur Axel Fischer is presented the work of the criminal case of March 1
• 20-07-2011 19:19:27   | Armenia  |  Politics
On July 20, the head of the Special Investigation Service Andranik Mirzoyan received the delegation headed by PACE Monitoring Committee co-rapporteur Axel Fischer. Issues related to the results of the investigation of the criminal case sued on the occasion of the “mass riots” in Yerevan taken place on March 1-2, 2008 were discussed during the meeting. A. Mirzoyan spoke about the work done after the orders made by RA President in detail and noted that the main goal of the investigation is the disclosure of the cases of the 10 dead people because of the riots. At the same time he recorded that the transparency of the criminal case is kept as it is possible and twice a month the head of the investigation group meets representatives of mass media. The quests evaluated the transparency of the investigation positive attaching importance to the formation of the atmosphere of confidence towards the results of investigation and the disclosure of the death of the 10 people will contribute to it.