ՍՈՒՐԲ ՍԱՐԳՍԻ ՏՈՆԻ ԱՌԹԻՒ ՅԱՅՏԱՐԱՐՈՒԱԾ ՍԻՐՈՅ ԻՐԱԿԱՆ<br /> ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄՐՑՈՅԹԻ ՀԱՄԱՐ ԱՐԴԷՆ ՍՏԱՑՈՒԵԼ Է 100-ԻՑ ԱՒԵԼԻ<br /> ՊԱՏՄՈՒԱԾՔՆԵՐԻ ՅԱՅՏ<br />
ՍՈՒՐԲ ՍԱՐԳՍԻ ՏՈՆԻ ԱՌԹԻՒ ՅԱՅՏԱՐԱՐՈՒԱԾ ՍԻՐՈՅ ԻՐԱԿԱՆ
ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄՐՑՈՅԹԻ ՀԱՄԱՐ ԱՐԴԷՆ ՍՏԱՑՈՒԵԼ Է 100-ԻՑ ԱՒԵԼԻ
ՊԱՏՄՈՒԱԾՔՆԵՐԻ ՅԱՅՏ
• 14-01-2008 17:35:00   | Հայաստան  |  Հասարակութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՅՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: Երիտասարդների եւ սիրոյ բարեխոս Ս.Սարգսի` յունվարի 21-ին կայանալիք տոնի առթիւ Արարատեան հայրապետական թեմը յայտարարել է սիրոյ իրական պատմությունների եւ պատմուածքների մրցոյթ երեք թեմաներով` «Ս.Սարգիս` մեր սիրոյ բարեխոս», «Ս.Սարգիս` մեր ամուր ընտանիքի բարեխոս» եւ «Ս.Սարգիս` ամուր ընտանիք, ամուր հայրենիք»: Ինչպէս «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին յայտնեցին Արարատեան հայրապետական թեմի մամլոյ դիւանից, արդէն ստացուել են 100-ից աւելի պատմուածքների ու սիրոյ պատմությունների յայտեր: Դրանք մանրկրկիտ կընթեցվեն կազմակերպիչների կողմից եւ իւրաքանչիւր թեմայի համար կընտրուի լաւագոյն աշխատանքը: Յիշեալ 3 թեմաների համար սահմանուել են դրամական պարգեւներ, համապատասխանաբար, 150, 100 եւ 50 հազար դրամի չափով: Իսկ լաւագոյն աշխատանքները կտպագրուեն «Շողակն Արարատեան» Արարատեան հայրապետական թեմի պաշտօնաթերթում: Բացի իրական սիրոյ պատմութիւններից եւ պատմուածքներից, Արարատեան հայրապետական թեմը յայտարարել է նաեւ նոյն թեմաներով նկարչական եւ ֆոտոռեպորտաժների մրցոյթներ, որոնց համար եւս սահմանուած են դրամական պարգեւներ: Յայտերի ընդունման վերջին ժամկէտը յունվարի 17-ն է: Ս.Սարգիս տոնին նուիրուած տոնակատարությունները յունվարի 21-ին կեզրափակվեն Ալ.Սպենդիարեանի անուան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայանալիք տօնական մեծ համերգով: Իսկ համերգից երկու ժամ առաջ թատրոնի նախասրահում կկազմակերպուի ֆոտոռեպորտաժների եւ նկարչութեան մրցոյթների քսան լաւագոյն աշխատանքների ցուցահանդէս-վաճառք: Աւելի ուշ` համերգի աւարտին, կհայտարարուեն մրցոյթների յաղթողների անունները, նրանց կյանձնուեն դրամական պարգեւներն ու տոնը խորհրդանշող մրցանակները:

НА КОНКУРС РЕАЛЬНЫХ ИСТОРИЙ О ЛЮБВИ, ОБЪЯВЛЕННЫЙ В СВЯЗИ С<br /> ПРАЗДНИКОМ СУРБ САРГИС, УЖЕ ПРИСЛАНО БОЛЕЕ 100 РАССКАЗОВ<br />
НА КОНКУРС РЕАЛЬНЫХ ИСТОРИЙ О ЛЮБВИ, ОБЪЯВЛЕННЫЙ В СВЯЗИ С
ПРАЗДНИКОМ СУРБ САРГИС, УЖЕ ПРИСЛАНО БОЛЕЕ 100 РАССКАЗОВ
• 14-01-2008 17:35:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 14 ЯНВАРЯ, НОЯН ТАПАН. В связи с предстоящим 21 января праздником покровителя молодежи и влюбленных Сурб Саргиса, партиархия Араратской епархии объявила конкурс реальных историй о любви на три темы: "Сурб Саргис - покровитель нашей любви", "Сурб Саргис - покровитель нашей крепкой семьи" и "Сурб Саргис - крепкая семья, крепкая родина". Как сообщили корреспонденту "НОЯН ТАПАН" из пресс-службы патриархии Араратской епархии, уже получено более 100 рассказов и историй о любви. Они будут скрупулезно изучены организаторами и будет отобрана лучшая работа на каждую тему. Для указанных трех тем уже установлены денежные вознаграждения, соответственно, в размере 150,100 и 50 тысяч драмов. А лучшие работы будут напечатаны в официальном издании Араратской епархии "Шогакн Араратян". Кроме реальных историй о любви и рассказов, Араратская епархия объявила также конкурсы на живописные работы и фоторепортажи, для которых тоже установлены денежные награды. Последним сроком принятия заявок на участие в конкурсе установлено 17 января. Торжества в связи с праздником Сурб Саргис завершатся большим концертом в Национальном академическом театре оперы и балета имени Ал.Спендиаряна 21 января. А за два часа до концерта в фойе театра будет организована выставка-продажа 20 лучших живописных и фоторабот, представленных на конкурс. Позднее, в конце концерта, будут объявлены имена победителей и им будут вручены нарграды и символизирующие праздник сувениры.