Բակո Սահակյանը ծանոթացել է Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում իրականացվող բարեկարգման աշխատանքների ընթացքին
• 26-03-2012 14:43:04   |   |  Տնտեսություն
Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 26-ին ծանոթացել է Մայիսի 9-ի եռատոնի շրջանակներում մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում իրականացվող բարեկարգման աշխատանքների ընթացքին: Երկրի ղեկավարը նշել է, որ նախապատրաստական աշխատանքները պետք է տարվեն բարձր մակարդակով՝ դա համարելով տոնական միջոցառումների պատշաճ անցկացման կարեւոր նախապայմաններից մեկը: Նախագահին ուղեկցում էին վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

Bako Sahakyan got acquainted on-site with renovation activities being carried out at the Veratsnund square in capital Stepanakert
• 26-03-2012 14:43:04   |   |  Economy
On 26 March President Bako Sahakyan got acquainted on-site with renovation activities being carried out at the Veratsnund square in capital Stepanakert within the frameworks of the Triple Victory Day celebrations. The Head of the State noted that the preparatory work should be done on a high level considering it among the pivotal preconditions for the proper organization of the planned solemn events. Premier Ara Haroutyunyan and other officials accompanied the President, the Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President informs.