Հարութ Սասունյան.«Հայաստան» հիմնադրամի ամենամյա հեռուստամարաթոնը՝ կառուցողական քննադատություն
Կցանկանայի որոշ մտորումներ անել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի 20-ամյակի և նրա 15-րդ ամենամյա հեռուստամարաթոնի կապակցությամբ: Նպատակը ոչ թե Հիմնադրամի ներքին գործերին միջամտելն է, այլև կառուցողական քննադատության և առաջարկությունների ներկայացումը, որ կարող է բարելավել նրա մարդասիրական առաքելությունն ու հեղինակությունը:
Աշխարհասփյուռ հայերին ներկայացնող ընտրովի կառույցի բացակայության պայմաններում, «Հայաստան» հիմնադրամը միակ համահայկական մարմինն է, որն ընդհանուր ծածկի տակ միավորում է հայկական բոլոր քաղաքական, կրոնական և համայնքային կողմերը: Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի կազմում են՝ Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների ղեկավարությունը, Սփյուռքի խոշոր կազմակերպությունների ղեկավարները և նշանավոր բարերարներ: Հետևաբար, Հիմնադրամը կարող է ծառայել որպես մի յուրօրինակ հարթակ, ուր իրենց համընդհանուր հարցերը կներկայացնեն հայկական աշխարհի բոլոր հատվածները: Հաշվի առնելով Հիմնադրամի այս համաշխարհային եզակի դերը, հոգաբարձուների խորհուրդը ցանկության դեպքում կարող է քննարկել կազմակերպության գործունեությունների ընդլայնումը՝ իր բարեգործական գործողություններից դուրս:
Այս պահին հայության առջև ծառացած ամենահրատապ խնդիրը սիրիահայերի ողբերգական վիճակն է, քանի որ նրանց գոյությունը վտանգի տակ է, իսկ իրավիճակն օրեցօր ավելի վատթարանում է: «Հայաստան» հիմնադրամը և նրա 25 մասնաճյուղերը՝ աշխարհի տարբեր երկրներում, պետք է ավելի վաղ գործի անցնեին՝ կազմակերպելով արտակարգ հեռուստամարաթոն՝ ողջ հասույթը հատկացնելով Սիրիայում, Հայաստանում կամ այլուր գտնվող սիրիահայերի խիստ կարիքներին:
Երկարատև ուշացումից հետո Հիմնադրամը որոշեց իր ակնկալվող գումարի 10 տոկոսը հատկացնել սիրիահայերին: Վտանգված hամայնքի վիթխարի կարիքների համեմատությամբ այս չնչին տոկոսը հիասթափեցրեց շատ հնարավոր նվիրատուների: Այս անխոհեմ որոշման կայացման համար կոլեկտիվ պատասխանատվություն ստանձնելու և այն վերանայելու փոխարեն, Հիմնադրամի ներկայացուցիչները զբաղված էին իրար մեղադրելով և հանցանքը ուրիշների վրա գցելով: Երբ հասարակության բողոքներն ավելի հնչեղ դարձան, Հիմնադրամի որոշ մասնաճյուղեր դժկամությամբ 10 տոկոս մասնաբաժինը փոխեցին, որոշելով չհայտարարել թե ինչ տոկոս են նվիրելու սիրիահայերին՝ նպատակային ծրագրերի համար հատկացված գումարները հանելուց հետո: Հիմնադրամը նաև հնարավորություն տվեց նվիրատուներին իրենց հատկացրած գումարի 100 տոկոսը նպատակաուղղել սիրիահայերի օգնությանը: Իհարկե, ցանկալի կլիներ, եթե «Հայաստան» հիմնադրամը բոլոր նվիրատվությունները նպատակաուղղեր սիրիահայերին, բացառությամբ՝ այլ նպատակային ծրագրերի համար նվիրատուների հատկացումները:
Իրավիճակն էլ ավելի խճճվեց, երբ «Հայաստան» հիմնադրամի Ֆրանսիայի մասնաճյուղի նախագահ Պետրոս Թերզյանը նոյեմբերի 18-ին, Հիմնադրամի եվրոպական հեռախոսամարաթոնի ավարտին, մի անսպասելի հայտարարություն արեց: Նա շատ բարձր տրամադրությամբ խոստացավ հանգանակված 1.8 միլիոն դոլարի մի մասը հատկացնել Հալեպում հայերի տների վերանորոգման համար, պատերազմից հետո: Հարգարժան տնօրենը, հավանաբար չի գիտակցում, որ սիրիահայերն իրենց գոյատևման համար սննդի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների շտապ կարիքը հիմա ունեն, և ոչ թե պատերազմից հետո, երբ հայկական համայնքը փոքրանա, իր բնակարանային կարիքների հետ միասին:
Հեռուստամարաթոնի և հեռախոսամարաթոնի ավարտից հետո կարելի է հիմա ուշադրություն դարձնել հայտարարված արդյունքերի մի շարք հետաքրքիր թվերի վրա: Զարմանալի է, որ Հայաստանի և Արցախի հայերը միասին հանգանակել են 2.5 միլիոն դոլար, մինչդեռ ամերիկահայերը նվիրաբերել են միայն 2.1 միլիոն դոլար (1.5 միլիոն դոլար և 600 հազար դոլար, համապատասխանաբար Արևմտյան և Արևելյան ափերից): Հեռուստամարաթոնի ավարտին հայտարարված 21.4 միլիոն դոլարն իր մեջ ներառում է բոլոր գումարները, որոնք խոստացված կամ հավաքված են տարվա ընթացքում տասնյակ երկրներում անցկացված տարբեր դրամահավաքների ժամանակ, օրինակի համար, նոյեմբերի 8-ին Մոսկվայում հայ գործարարների խոստացած 12 միլիոն դոլարը: Մեկ այլ անակնկալ էր 600 հազար դոլարի առատաձեռն նվիրատվությունը, որն ստացվել էր Հնդկաստանից: Քանի որ այդ երկրում միայն մի բուռ հայեր են ապրում, հետաքրքիր կլինի իմանալ նման խոշոր գումարի աղբյուր(ներ)ը:
Հանգանակված միջոցների բաշխման հավելյալ խառնաշփոթից խուսափելու համար, «Հայաստան» հիմնադրամի լիբանանյան մասնաճյուղը թերևս ցանկանա դեկտեմբերի 8-ի ռադիոմարաթոնի դրամահավաքին հանգանակված ողջ հասույթը հատկացնել սիրիահայ հազարավոր փախստականների: Տեղահանված սիրիահայ ընտանիքները Լիբանանում ֆինանսական աջակցության խիստ կարիք ունեն՝ իրենց հիմնական կարիքների, ինչպես նաև երեխաների կրթության վճարման համար: Լիբանանի հայկական դպրոցները, որոնք առանց այն էլ ծանր ֆինանսական դրության մեջ են, այժմ լրացուցիչ ծանրաբեռնված են հարյուրավոր սիրիահայ աշակերտներով, որոնց ծնողները չեն կարող վճարել ուսման վարձը: «Հայաստան» հիմնադրամի լիբանանյան մասնաճյուղն իր հավաքած գումարները Լիբանանում թողնելով, հնարավորություն կունենա միաժամանակ օգնել թե' սիրիահայ փախստականներին, թե' ապահովել հայկական ուսումնական հաստատությունների գոյատևումը:
Առաջիկա օրերին, երբ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը կամփոփի իր բոլոր մասնաճյուղերի դրամահավաքի արդյունքները, հուսանք կհայտարարի. 1) հավաքված վերջնական գումարը, 2) հատուկ ծրագրերի համար հատկացված գումարները, և 3) սիրիահայերին շտապ օգնություն հասցնելու իր ծրագրերը:

Арут Сасунян. Ежегодный телемарафон фонда «Айастан»: конструктивная критика
Хотелось бы высказать несколько суждений по поводу 20-летия Всеармянского фонда «Айастан» и организованного им 15-го ежегодного телемарафона.
Цель – не вмешательство во внутренние дела Фонда, а конструктивная критика и представление предложений, которые могут улучшить ее гуманитарную миссию и авторитет.
В условиях отсутствия структуры, формирующейся на основе выборов и представляющей армян всего мира, фонд «Айастан» - единственный всеармянский орган, который под своей кровлей объединяет все армянские политические, религиозные и общинные стороны. В состав совета попечителей Фонда входят: руководство Республики Армения и Республики Арцах, руководители крупных организаций Диаспоры и видные  благотворители. Следовательно, Фонд может служить своеобразной площадкой, на которой все части Армянского мира смогут представлять общие проблемы. Учитывая уникальную общемировую роль Фонда, совет попечителей при желании может обсудить вопрос расширения деятельности организации за рамками своих благотворительных акций.
На данный момент самой актуальной проблемой, возникшей перед армянством, является трагическое положение сирийских армян, поскольку их существование находится под угрозой, а ситуация изо дня в день ухудшается. Фонд «Айастан» и 25 его филиалов в разных странах мира должны были раньше приступить к делу, организовав экстренный телемарафон и направив всю прибыль на покрытие срочных нужд сирийских армян, находящихся в Сирии, Армении или где-то еще.
После длительного промедления Фонд решил направить сирийским армянам 10% от ожидаемого сбора. Этот незначительный, по сравнению с огромными нуждами общины, находящейся в опасности, процент разочаровал многих возможных благотворителей. Вместо того чтобы принять на себя коллективную ответственность за принятие этого неразумного решения и пересмотреть его, некоторые филиалы Фонда неохотно изменили 10-процентную долю, решив не объявлять, сколько процентов будет направлено сирийским армянам после вычета средств, выделенных на целевые программы. Фонд также дал возможность своим благотворителем направить 100% своих пожертвований на помощь сирийским армянам. Конечно, было бы желательно, если бы фонд «Айастан» направил все пожертвования сирийским армянам, за исключением средств, выделенных благотворителями на целевые программы.
Ситуация еще больше запуталась, когда председатель Французского филиала фонда «Айастан» Петрос Терзян 18 ноября, в заключение европейского фонетона Фонда, сделал неожиданное заявление. Будучи в очень приподнятом настроении, он пообещал направить часть из пожертвованных 1.8 млн долларов на ремонт домов армян в Алеппо после окончания войны. Многоуважаемый директор, наверное, не понимает, что сирийские армяне нуждаются в продуктах питания, лекарствах и товарах первой необходимости для выживания прямо сейчас, а не после войны, когда и армянская община уменьшится, и ее квартирные нужды сократятся.
Теперь, после завершения телемарафона и фонетона, можно обратить внимание на ряд интересных цифр, связанных с обнародованными результатами. Удивительно, что армяне Армении и Арцаха вместе пожертвовали 2.5 млн долларов, между тем, американские армяне пожертвовали лишь 2.1 млн долларов (1.5 млн долларов и 600 тыс. долларов из Западного и Восточного побережий соответственно). Объявленные к концу телемарафона 21.4 млн долларов включают в себя все суммы, которые обещаны либо собраны в течение года во время различных сборов средств в десятках стран, к примеру, 12 млн долларов, обещанные армянскими бизнесменами 8 ноября в Москве. Другим сюрпризом стало щедрое пожертвование в размере 600 тыс. долларов, которое было получено из Индии. Поскольку в этой стране проживает всего горстка армян, то интересно узнать источник(и) подобной крупной суммы.
Во избежание дополнительной путаницы в вопросе распределения пожертвованных средств, Ливанский филиал фонда «Айастан», пожалуй, захочет направить всю сумму, которая будет пожертвована 8 декабря во время радиомарафона, тысячам армянских беженцев из Сирии. Вынужденно переселившиеся в Ливан семьи сирийских армян очень нуждаются в финансовой помощи для покрытия своих основных нужд, для оплаты образования своих детей. Армянские школы Ливана, которые и без того находятся в трудном финансовом положении, сейчас взяли на себя дополнительную нагрузку, приняв армянских учеников из Сирии, чьи родители не в состоянии оплачивать учебу. Ливанский филиал фонда «Айастан», оставив собранные им средства в Ливане, получит возможность одновременно помочь армянским беженцам из Сирии, а также обеспечить существование армянских учебных заведений.
Будем надеяться, что в ближайшие дни, когда Всеармянский фонд «Айастан» подведет итоги сбора средств во всех своих филиалах, он объявит: 1) окончательное количество собранных средств; 2) средства, выделенные на специальные программы; 3) свои программы по оказанию срочной помощи сирийским армянам.