Նոր մարզադահլիճ՝ Սյունիքի մարզի Շինուհայր գյուղում
Orange Հիմնադրամը և «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը շարունակում են Հայաստանի խոցելի համայնքների զարգացմանն ուղղված բարեգործական ծրագրի իրականացումը, որոնց առանցքում շարունակում են մնալ երեխաները` կրթություն, առողջություն, նախադպրոցական և մարզական դաստիարակություն:
Բարեգործական ծրագրերի շրջանակներում Սյունիքի մարզի Շինուհայր գյուղում ստեղծվել է նոր մարզադահլիճ, որը հագեցած է տարբեր մարզաձևերի համար անհրաժեշտ պարագաներով և մարզասարքերով: Այժմ այն կկարողանա լիովին բավարարել դպրոցական սպորտային ծրագրի պահանջները: Շինուհայրն ունի 3000 բնակիչ, որոնցից 438-ը դպրոցահասակ են: Նախատեսվում է, որ մարզասրահը կօգտագործվի ոչ միայն աշակերտների, այլ նաև համայքնի մյուս բնակչների կողմից` կազմակերպելու սպորտային խմբակներ և մրցաշարեր:
«Orange Հիմնադրամն իր ուշադրության կենտրոնում է պահում այն խնդիրները, որոնք վերաբերում են երեխաներին և խոցելի գյուղական համայնքներին, և սրանք առաջին մարզադահլիճները չեն, որոնց բացմանը մենք աջակցում ենք Հայաստանի մարզերում: Ուրախությամբ ենք նկատում, որ այս մարզադահլիճը թույլ կտա, հատկապես ձմեռային ամիսներին, երբ գյուղի բնակիչները սովորաբար հանգստի են անցնում գյուղատնտեսական աշխատանքներից, կազմակերպել այն ակտիվ ու առողջ կերպով», ասաց Orange Արմենիա Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Մարզադահլիճի կահավորման համար Orange-ը տրամադրել է 2,241,000 դրամ: Սակայն Orange Հիմնադրամն ու “Շեն” բարեգործական կազմակերպությունը մենակ չեն եղել այս աշխատանքներն իրականացնելիս: USAID/CHF-ը և տեղական համայնքը նույնպես ունեցել են իրենց արժեքավոր ներդրումը, մասնավորապես վերանորոգման համար:
Հիշեցնենք, որ Orange-ի աջակցությամբ արդեն յոթ այլ մարզադահլիճներ են բացվել Հայաստանի տարբեր մարզերում. Մալիշկայում (Վայոց Ձոր), Դավիթ Բեկում (Սյունիք), Բասենում, Արևշատում և Մարմաշենում (Շիրակ), Ջուջևանում և Նոյեմբերյանում (Տավուշ) :

With the support of the Orange Foundation the gym of Shinuhayr village in Syunik region equipped Shinuhayr, Syunik region
• 06-12-2012 11:50:56   |   |  Сharity
The Orange Foundation and Shen NGO continue implementing the charity projects aimed at developing the vulnerable rural communities of Armenia, and, in particular, targeting children, their education, health, preschool and physical education.
In the scope of the charity projects a new gym was established in Shinuhayr village of Syunik region equipped with a variety of sports facilities. Presently the gym can fully meet the requirements set by the sports program of the school. The village is populated by 3000 residents, out of which 438 are schoolchildren. The gym will not only serve the children, but also other local residents, in order to organize sport events and contests.
“The Orange Foundation is keeping focus on the issues referring to children and vulnerable rural communities. This is not the first gym opened with the support of the Foundation in the regions of Armenia. We are happy to note that this gym will enable local people, especially in winter when the season for agricultural works is closed, to make their life active and healthy,” said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation.
Orange has invested 2,241,000 AMD for the equipment of the gym. However, the Orange Foundation and Shen NGO were not the only ones engaged in this initiative. The USAID/CHF and the local community as well had their valuable contribution, in particular, to renovation of the gym.
As a reminder, with the support of Orange 7 other gyms have already been opened in different regions of Armenia – in Malishka village (Vayots Dzor region), in Davit Bek village (Syunik region), in Basen, Arevashat and Marmashen villages (Shirak region) and in Noyemberyan (Tavush region).