Մոտ ժամանակներում սպասվում է քաղբանտարկյալ Վահագն Չախալյանի ազատումը
2010 թվականի հոկտեմբերին, Աջարիայի հայ համայնքի անվանի գործիչներ Արմեն Գևորգյանին և Ռուբեն Շեկոյանին, կեղծ մեղադրանքներով, ձերբակալեցին և առանց հիմնավոր ապացույցների դատապարտեցին 11 տարվա ազատազրկման:
2012 թվականի դեկտեմբերին Վրաստանի խորհրդարանի կողմից ընդունված համաներման մասին օրենքի համաձայն, հունվարի 13-ին, մյուս 190 հոգու հետ միասին, կալանավայրից ազատվեցին նաև մեր հայրենակիցներ Արմեն Գևորգյանը և Ռուբեն Շեկոյանը:
Հարազատների և ընկերների ուղեկցությամբ, ովքեր վաղ առավոտից գտնվում էին Թբիլիսիի Գլդանի համար 8 կալանավայրի բակում, նախկին կալանավորները ուղևորվեցին Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի, որտեղ նրանց դիմավորեց Վիրահայոց Թեմի Առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը՝ հոգևոր դասի և պաշտոնեության հետ միասին:
Սրբազան Հայրը Եկեղեցում աղոթեց և օրհնեց Արմեն Գևորգյանին և Ռուբեն Շեկոյանին: Թեմակալ Առաջնորդն իր խոսքում բարձր գնահատեց նոր իշխանությունների արդար և մարդասիրական դրսևորումները: Նա շնորհավորեց և իր հոգևոր խոսքով բարեմաղթեց երիտասարդներին:
Իր խոսքի մեջ Արմեն Գևորգյանը ի լուր ժողովրդի, իր և մյուս քաղբանտարկյալների անունից երախտագիտություն հայտնեց Վիրահայոց Թեմի Առաջնորդ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանին, հոգևոր դասին, կալանավայրերի հետ տարվող աշխատանքների պատասխանատու Տեր Հուսիկ քահանա Հարությունյանին և Առաջնորդի օգնական Միքայել Ավագյանին, ովքեր երկու տարի 2 ամիս շարունակ մշտապես այցելել են նրանց կալանավայրերում գտնված ժամանակահատվածում, քաջալերել են և հուսադրել: Նա նաև իր շնորհակալությունը հայտնեց Վրաստանի նոր իշխանություններին, խորհրդարանին և հայ և վրացի մարդու իրավունքների պաշտպաններին, ովքեր ջանք ու եռանդ չխնայեցին նրանց ազատման հարցում:
Արմեն Գևորգյանը երկար տարիներ եղել է Աջարիայի հայ համայնքի ղեկավարը և 90-ական թվականներին կազմակերպել է Բաթումի «Սուրբ Փրկիչ» եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքները, որոնք ավարտին են հասել 1996 թվականին:
Արմեն Գևորգյանը և Ռուբեն Շեկոյանը մեծ հարգանք են վայելում Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետությունում ոչ միայն հայերի, այլև Աջարիայում բնակվող ողջ ազգաբնակչության կողմից:

Армен Геворкян и Рубен Шекоян - армянские политические заключенные были освобождены из мест лишения свободы
14-01-2013 16:10:44 | Грузия | Право
Армен Геворкян и Рубен Шекоян - армянские политические заключенные были освобождены из мест лишения свободы.
В октябре 2010 года известные деятели армянской общины Аджарии Армен Геворкян и Рубен Шекоян в результате ложных обвинений были арестованы и без убедительных доказательств приговорены к 11 годам тюремного заключения.
В соответствии с принятым парламентом Грузии законом об амнистии в декабре 2012 года, 13 января, вместе с другими 190 заключенными были также освобождены из заключения наши соотечественники Армен Геворкян и Рубен Шекоян.
В сопровождении родственников и друзей, которые с раннего утра находились во дворе Глданской тюрьмы № 8 в Тбилиси, бывшие заключенные направились к церкви Сурб Эчмиадзин в Авлабаре, где их встретил глава Армянской Епархии Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян вместе со священнослужителями и сотрудниками епархии.
Святой отец вознес молитву в церкви, благословил Армена Геворкяна и Рубена Шекояна. Глава епархии в своем обращении высоко оценил справедливые и гуманные действия нового правительства, а также поздравил молодых людей с освобождением.
Армен Геворгян от своего имени и от лица всех политических заключенных поблагодарил главу Армянской Епархии Грузии, Его Преосвященство Епископа Вазгена Мирзаханяна, священнослужителей, ответственных за ведущиеся работы в тюрьмах Священника Тер Усика Арутюняна и помощника главы епархии Михаила Авакяна, которые на протяжении двух лет и двух месяцев постоянно посещали их в тюрьме, поощряли и вселяли надежду. Он также поблагодарил новое правительство Грузии, парламент, армянских и грузинских защитников прав человека, которые не жалели сил и энергии в вопросе их освобождения.
Армен Геворкян долгие годы был руководителем армянской общины Аджарии и в 90-ых годах организовал ремонтные работы церкви Сурб Пркич города Батуми, которые были завершены в 1996 году.
Армена Геворгяна и Рубена Шекояна уважают не только в армянской общине Аджарской автономной республики, но и все остальное население Аджарии.
В ближайшее время также ожидается освобождение армянского деятеля, политического заключенного Ваагна Чахаляна.