ՎՐԱՍՏԱՆ. ՄԱՆԵՎՐԵԼՈՒ ՓՈՐՁ ՆԵՂ ԿԱԾԱՆՈՒՄ
Վրաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները հատկանշական էին շատ առումներով։ Ե՛վ քվեարկության անսպասելի արդյունքներով, և՛ երկրի արդի պատմության մեջ դեմոկրատական ճանապարհով իրականացված առաջին իշխանափոխությամբ, և՛ նրանով, թե ինչ նախընտրական տեխնոլոգիաներ օգտագործվեցին, որքան արդյունավետ դուրս եկան հիմնական մրցակիցների տեղեկատվական և PR գործողությունները։
Երկրի քաղաքական դաշտում իրենց հայրենակցի ի հայտ գալը, որն անուն ու կապիտալ է ստեղծել այլ երկրում, ինքն է կազմակերպել իր PR-ը և ընտրարշավը (որը սկզբում թվում էր, թե ձախողվելու է) և այդ ամենի մեջ սեփական միջոցներն էր ներդրել, առանձին դիտարկման և ուսումնասիրման են արժանի այն առումով, որ կարող է կրկնվել ինչպես այդ նույն Վրաստանում, այնպես էլ հետխորհրդային տարածքի այլ երկրներում։
Սակայն ներկայում առավել հետաքրքիր է, թե ինչպես են հաղթողները տնօրինելու ընտրազանգվածի վստահությունը, փոխվելո՞ւ են արդյոք և ի՞նչ ուղղությամբ նոր իշխանության ներքին և արտաքին քաղաքական գերակայությունները։
Ընտրողների վստահության հարցը մի իրավիճակում, երբ Բիձինա Իվանիշվիլու հաղթանակը հնարավոր դարձավ հանրության մեջ բողոքի պոտենցիալի կուտակման պատճառով, որն էլ պայմանավորեց բողոք արտահայտող, ըստ էության՝ իռացիոնալ, հուզական երանգավորում ունեցող քվեարկությունը, առավել ակտուալն է և պահանջում է արագ արդարացնել հանրության սպասելիքները։
Բ.Իվանիշվիլու մեջ նրա համար քվեարկած ընտրողները տեսնում են քաղաքական գործչի, որը նրանց ազատելու է Վրաստանի Միասնական ազգային շարժման (ՄԱՇ) և անձամբ Միխայիլ Սահակաշվիլու կառավարումից, միլիարդատիրոջ, որը պատրաստ է ընտրություններում հաղթանակի դեպքում սեփական միջոցները ներդնել ոչ միայն տնտեսության բարեփոխման հեռանկարային ծրագրերի, այլ նաև սոցիալական ոլորտում, և սա էլ պայմանավորեց այն, որ նա ստացավ ձայների մեծամասնությունը՝ չունենալով մի ինչ-որ հանգամանալի նախընտրական ծրագիր։
Երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի փոփոխությունների դինամիկային հավելյալ ինտրիգ է հաղորդում նաև նրա հայտարարությունը, թե մտադիր է մեկուկես տարի հետո՝ 2014թ. մարտին տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններից հետո, թողնել քաղաքականությունը։
Բ.Իվանիշվիլու հեռանալու ժամկետը նրա զինակիցների գործողությունների օրակարգ է մտցրել նրան փոխարինող գտնելու հարցը։ Իսկ այն փաստը, որ նրա կերպարը, ըստ էության, շաղախիչ դեր է խաղում «Վրացական երազանք» նախընտրական դաշինքի մեջ մտած և այդ երազանքն իրականացնելուն կոչված բավական տարաշերտ քաղաքական կուսակցությունների ու շարժումների համար, հիմք է տալիս անհանգստանալու արդեն մոտ ապագայում հաղթած ուժերի միասնության պահպանման առումով։
Բ.Իվանիշվիլու հայտարարությունից հետո, ամերիկյան քաղաքական սլենգով արտահայտվելով, Վրաստանի իշխանական բարձր էշելոններում ի հայտ եկավ արդեն ոչ թե մեկ, այլ երկու «կաղ բադիկ»1 (նա ինքն ու նախագահ Սահակաշվիլին)։
Նոր խորհրդարանական մեծամասնության ճամբար անկախ կամ էլ ՄԱՇ-ից ընտրված պատգամավորների անցման տեմպերի պահպանման դեպքում առաջիկայում «Վրացական երազանքը» խորհրդարանում սահմանադրական մեծամասնություն կստանա, ինչը թույլ կտա նրան ինքնուրույն նախաձեռնել և փոփոխություններ ու լրացումներ կատարել օրենքներում։
Սակայն այս ամենը, որ նախընտրական ամբոխահաճո խոստումներ են՝ հաշվարկված ավելի շուտ նախընտրական քարոզչության, այլ ոչ թե դրանում հաղթանակի հասնելու և հետագայում դրանց կատարման անհրաժեշտության համար (հաղթողներից ընտրողներն ավելին են սպասում; ժամանակավոր ցեյտնոտ, որի մեջ ինքն է իրեն ու ողջ «Վրացական երազանքը» գցել Բ.Իվանիշվիլին; ՄԱՇ և Մ.Սահակաշվիլու թիմի զգալի պոտենցիալի պահպանումը), խթանում է ամենահրատապ խնդիրների վրա (սոցիալ-տնտեսական և ներքաղաքական, ինչպես նաև արտաքին քաղաքական խնդիրներ, որոնք անմիջական և զգալի ազդեցություն ունեն Վրաստանի ներքին գործընթացների և ընտրազանգվածի տրամադրության վրա) նոր իշխանության կենտրոնացման անհրաժեշտությունը։ Փաստորեն, նախագահական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավն արդեն ընթանում է, և մրցակցային իրարանցման այդ իրավիճակը Վրաստանում կպահպանվի ընդհուպ մինչև իշխանության տեղական մարմինների ընտրությունները՝ մինչև 2014թ. գարուն։
Արտաքին քաղաքական հիմնական խնդիրների շարքում, որոնք Իվանիշվիլու թիմը հետաձգել կամ շրջանցել չի կարող, ամենահրատապները հետևյալն են.
Աբխազիայի Հանրապետության և Հարավային Օսիայի Հանրապետության հանդեպ փոխընդունելի և ռեալիստական քաղաքականության որոնում,
Ռուսաստանի Դաշնության հետ ունեցած խնդիրների լուծում, այդ թվում՝ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնում և տնտեսական հարաբերությունների ընդլայնում,
մի կողմից՝ ՆԱՏՕ-ի, ԵՄ-ի, մյուս կողմից՝ ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների ընդունելի հավասարակշռության որոնում։
Եվ արդեն այս խնդիրների լուծման շրջանակում են գտնվում այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են.
Աբխազիայի տարածքով երկաթուղային և տրանսպորտային հաղորդակցության բացումը,
Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի աստիճանական ներգրավումն իր սոցիալ-տնտեսական տարածք,
Հյուսիսային Կովկասի ռուսական հանրապետությունների հանդեպ իր արտաքին քաղաքականության փոփոխություն և այլն։
Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների անգամ մասնակի կարգավորումը կհանգեցնի, մի կողմից, Թբիլիսիի արտաքին քաղաքական և տնտեսական մանևրի ընդլայնման՝ տարածաշրջանային խնդիրների լայն շրջանակի առումով, մյուս կողմից՝ կնվազեցնի իր վրա թուրք-ադրբեջանական տանդեմի ազդեցության աստիճանը։ Դա չի կարող չանհանգստացնել Անկարային և Բաքվին։ Ուստի, Թբիլիսիի՝ Մոսկվայի հետ հարաբերությունների բարելավման անգամ ակնարկ պարունակող քայլերը վերջին երկուսի կողմից կընկալվեն զգուշավորությամբ և տհաճությամբ։
Եվ «ամենացավոտ» (ավելի շատ Բաքվի, քան թե Անկարայի համար) հարցերից մեկը Աբխազիայով հաղորդակցության վերականգնումն է։
Վրաց-ռուսական հարաբերությունների իրական կարգավորման հեռանկարների ծագման դեպքում չեն բացառվում ակտիվ հակազդեցության քայլերը, և այդ հակազդեցությունը միայն տնտեսական բնույթի չի լինի։ Այսպես, Բաքվից արդեն հայտարարություններ են ստացվել, թե Վրաստանի ադրբեջանաբնակ Քվեմո Քարթլի շրջանում իրավիճակը կտրուկ վատթարացել է Բ.Իվանիշվիլու իշխանության գալով2։
Ընդհանուր առմամբ, Աբխազիայի և Հար.Օսիայի հետ ուղղակի բանակցությունների ակտիվացումը Բ.Իվանիշվիլու հիմնական նախաձեռնություններից մեկն է և, միևնույն ժամանակ, նրա փոփոխությունների ծրագրի թույլ օղակը.
այժմ շատ բան նրա իմիջի համար կախված կլինի Սուխումի ու Ցխինվալի դիրքորոշումից,
Մոսկվան շատ մեծ հաղթաթուղթ է ստանում Թբիլիսիի հետ բանակցություններում, հարցն այժմ ոչ թե Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի կարգավիճակի ճանաչումն է, այլ տարբեր հարթակներում բանակցությունների շարունակումը (առաջին հերթին՝ Ժնևի գործընթացի շրջանակում)։
Այս հարցի ակտուալացումը պայմանավորված է նրանով, որ դա Մոսկվայի ու Սուխումի գրեթե միակ շահագրգռությունն է և Թբիլիսիի հետ հարաբերությունների կարգավորումից իրական դիվիդենդներ ստանալու հնարավորությունը՝ անգամ նախնական մակարդակով։
Չնայած Աբխազիայի Հանրապետության իշխանությունների ներկայացուցիչների, որոշ ռուս և վրացի փորձագետների հայտարարություններին, թե Սուխումը շահագրգռված չէ տարանցման վերականգնմամբ, հարցի կարգավորման հեռանկարները բավական բարձր են։ Ամբողջովին չգնահատելով աբխազա-ռուսական հարաբերությունների ողջ համախումբը՝ նշենք.
ա. եթե Սուխումի վրա Մոսկվայի ազդեցությունն իսկապես գրեթե անսահմանափակ է, ապա Ռուսաստանի համար առանձնապես դժվար չի լինի առաջ մղել իր համար շահավետ այս սցենարը,
բ. եթե Սուխումի վրա Մոսկվայի ազդեցությունն ինչ-որ սահմանափակումներ ունի, և Աբխազիան փորձում է հնարավորինս ինքնուրույն քաղաքականություն վարել, ապա ինքն է շահագրգռված տարածաշրջանային ու արտատարածաշրջանային բոլոր դերակատարների հետ հարաբերությունների կարգավորմամբ, և Վրաստանն այստեղ բացառություն չէ։ Համենայնդեպս, շահերի ինչ-որ հավասարակշռություն ստեղծելու և Մոսկվայի ճնշմանը հակազդելու համար։ Բացի այդ, այդ դեպքում Սուխումը պետք է ավելի լրջորեն անհանգստացած լինի հավելյալ աշխատատեղերի ստեղծմամբ, տրանսպորտային ենթակառուցվածքի վերականգնմամբ ու զարգացմամբ, ուղևորափոխադրումներից ու բեռնափոխադրումներից եկամուտների ստացմամբ։ Միևնույն ժամանակ չմոռանալով, որ տրանսպորտային քաղաքականությունն ինքն է որոշելու։
Մի խոսքով՝ Աբխազիայի տարածքով տրանսպորտային հաղորդակցության վերականգնման հեռանկարներն իրականանալի են, եթե ելնում են Ռուսաստանի, Աբխազիայի և Վրաստանի շահերից, ներկա պահին Թբիլիսիում իրականացված իշխանափոխությունից և Մ.Սահակաշվիլու ժառանգության քննադատական վերիմաստավորումից հետո։
Այս առնչությամբ հարկ է նշել, որ այս հարցում Մոսկվայի ակտիվացմանը պետք է սպասել այն բանից հետո, երբ Թբիլիսին կհանի այն բոլոր սահմանափակումները, որոնք միակողմանիորեն մտցրել է Վրաստանի տարածքով 102-րդ ռուսական ռազմակայանի համար (տեղակայված է Հայաստանում, Գյումրի քաղաքում) ռազմական բեռների տեղափոխման հարցում3։
Սուխումն իր կողմից, այս նախագծի իրականացման շրջանակում, Թբիլիսիի հետ բանակցություններում կարող է պնդել, որ առաջին հերթին անհրաժեշտ է պակասեցնել Աբխազիայի հիմնականում Գալիի շրջանում գործող և «անհայտ է, թե ում ենթարկվող» զինված կազմավորումների սադրիչ-ահաբեկչական և քրեական ակտիվությունը։
Այս համատեքստում տեղին է հիշատակել ս.թ. օգոստոսի վերջին տեղի ունեցած իրադարձությունները Վրաստանի մեկ ուրիշ շրջանում՝ Կախեթում, երբ Լոպոտա կիրճում մի քանի օր տևած ռազմական բախման ընթացքում վերացվեց Վրաստանի քաղաքացիներից և օտարերկրացիներից բաղկացած զինյալների խումբը։
Թե ինչպիսին էր այս միջադեպի իրական շարժառիթը՝ արդյո՞ք Մ.Սահակաշվիլու կողմնակիցների չհաջողված և հապճեպ մշակված նախընտրական PR ակցիա էր, թե՞, այնուամենայնիվ, վրացական հատուկ ծառայությունների՝ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների գործունեությունը (զինյալներ հավաքագրելու, նրանց զինելու և նրանց Հյուսիսային Կովկաս նետելու ուղիներ ստեղծելու ուղղությամբ) կանխելու գործողություն, առայժմ հայտնի չէ։ Համենայնդեպս, կարելի է փաստել, որ ներկայում Վրաստանում կան իր իսկ տարածքում ապօրինի զինված կազմավորումների (ԱԶԿ) կուտակման պայմաններ, այդ թվում վարձկանների ու դրսից կամավորների ներգրավմամբ։
Աբխազիայի և Հար.Օսիայի հետ բանակցային գործընթացի ակտիվացման, Աբխազիայի տարածքով տրանսպորտային հաղորդակցության բացման դեպքում ԱԶԿ գործունեության նոր օջախների ի հայտ գալը միանգամայն իրական է թվում։ Իսկ դա ևս մեկ մարտահրավեր կդառնա Վրաստանի նոր իշխանությունների ներքին և արտաքին քաղաքականությանը։
Ինչ վերաբերում է Բ.Իվանիշվիլու թիմի տեղեկատվական գործողությունների անցկացմանը, ապա կարելի է բերել, մասնավորապես, երկու օրինակ։
Նախ՝ լրատվամիջոցներում հայտնվեց այն տեսանյութը, որտեղ պատկերված էր, թե ինչպես են Թբիլիսիի Գլդանի թիվ 8 բանտի պահպանության աշխատակիցները ծեծում ու ծաղրուծանակի ենթարկում բանտարկյալներին, ինչը, թերևս, ամենահուզական ու զանգվածներին համախմբող ակցիան էր, որը խափանեց ոչ միայն ընտրողների վստահությունը գործող իշխանությունների ու նախագահ Սահակաշվիլու հանդեպ, այլև ընտրությունների օրը նրա թիմի՝ վարչական ռեսուրսը գործի դնելու կարողությունն ու ցանկությունը։ Թեև Վրաստանում պատժի կրման հաստատություններում օրինականության խախտումների մասին տեղեկատվությունը նոր չէր. պարզապես մինչ այդ այն նման տարածում չէր ստացել։
Երկրորդը՝ Բ.Իվանիշվիլու կողմից Վրաստանի՝ ՆԱՏՕ մտնելու հարցի խթանումն է։ Մի կողմից՝ սա միանգամայն տրամաբանական է հենց Իվանիշվիլու այն հայտարարություններից ելնելով, թե Վրաստանի մուտքը ՆԱՏՕ և ինտեգրումը եվրոպական կառույցներին Վրաստանի համար ռազմավարական նպատակ են մնում, ինչը հաստատում է երկրի ընթացքն արդեն հարթված այդ ուղիով։
Մյուս կողմից՝ զուգահեռներ են առաջանում թուրքական քաղաքական փորձի հետ. վերջինի պարագայում տեղի ունեցավ արտաքին քաղաքական գերակայությունների շեշտադրումների փոփոխություն այն բանից հետո, երբ իշխանության եկավ Ռ.Էրդողանի Արդարություն և զարգացում իսլամամետ կուսակցությունը։
Բացի այն, որ Արդարություն և զարգացում կուսակցությունն աննախադեպորեն ակտիվացրեց բանակցությունները ԵՄ-ի հետ Թուրքիայի անդամակցության վերաբերյալ և վերցրեց այս հարցի նախաձեռնությունը, որը երկրի նախկին աշխարհիկ իշխանությունների ու բարձրաստիճան զինվորականության համար սկզբունքային նշանակություն ուներ, այն նաև պնդեց, որ իրեն հստակ արտահայտված պահանջներ առաջադրվեն, որոնց կատարումից հետո երկրի մուտքը Եվրամիություն ինքնաբերաբար տեղի կունենա։ Էրդողանի կուսակցության ճնշման տակ ԵՄ-ը ստիպված էր ձևակերպել իր պայմանները՝ փաստորեն Անկարային ցույց տալով, որ նրա ակնկալիքների իրականացումը պակաս հավանական է։ Որպես հետևանք՝ Թուրքիան վերանայեց և ճշգրտեց իր արտաքին քաղաքական գերակայությունները։
Ճիշտ նույն կերպ էլ այժմ Իվանիշվիլին է հորդորում ՆԱՏՕ-ին Վրաստանին ՆԱՏՕ ընդունելուն ուղղված արագ քայլեր իրականացնել. այս ֆոնին դաշինքի բարձրագույն ղեկավարությունն իսկապես կոչ արեց անդամ երկրներին դրական մոտեցում ցուցաբերել Վրաստանի անդամության գործողության պլանին։ Արդյունքում՝ դա կարող հանգեցնել այն բանին, որ հստակ պահանջներ ներկայացվեն Թբիլիսիին, որոնք ՆԱՏՕ մտնելու նրա պլաններն անորոշ ժամանակով կհետաձգեն. բավական է հիշատակել միայն պետության տարածքային ամբողջականության հարցի լուծման անհրաժեշտությունը։ Պատահական չէ, որ ս.թ. նոյեմբերի 29-ին Վրաստանի խորհրդարանում փակ բանավեճ տեղի ունեցավ ՆԱՏՕ-ի հետ փոխհարաբերությունների հարցի վերաբերյալ, որին մասնակցեցին արտաքին հարաբերությունների, Եվրոպայի հետ ինտեգրման, պաշտպանության և անվտանգության կոմիտեների, ինչպես նաև Թբիլիսիում ՆԱՏՕ-ի հետ կապի գրասենյակի ներկայացուցիչները։ Բանավեճի ընթացքում, արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Թեդո Ջափարիձեի խոսքերով՝ մասնակիցները «բացահայտ քննարկեցին փոխհարաբերությունների հարցն ու գնահատեցին մեր մոտեցումների իրատեսությունը»4։
Համենայնդեպս, Իվանիշվիլին օբյեկտիվ արդարացում է ստանում դաշինքին Վրաստանի անդամակցության արգելակման հարցում։ Ի վերջո, խոր ու նեղ կածանում կարելի է մանևրել միայն արգելակելով։
1 Անգլ.՝ «lame duck»:
2 «Ռեգնում» լրատվական գործակալություն, 27 նոյեմբերի 2012թ., http://www.regnum.ru/news/georgia/1597947.html
3 Աբխազիայի տարածքով հաղորդակցության բացման հեռանկարը զայրացնում է Բաքվին (փոքր-ինչ պակաս է արտահայտվում Անկարայի պարագայում)։

ГРУЗИЯ: ПОПЫТКА МАНЕВРИРОВАНИЯ В УЗКОЙ КОЛЕЕ
Прошедшие в Грузии парламентские выборы оказались во многом примечательными. И, собственно, самими неожиданными результатами голосования, и первой в современной истории страны сменой власти демократическим путем, тем, какие предвыборные технологии были использованы, насколько результативными оказались информационные операции и PR-акции основных соперников.
Само по себе появление на политической сцене соотечественника, сделавшего себе имя и капитал в другой стране, организовавшего самопиар и инвестировавшего в свою избирательную кампанию, поначалу казавшуюся заведомо провальной, собственные же финансовые средства, заслуживает отдельного рассмотрения и изучения на предмет возможного повторения как в той же Грузии, так и в других государствах постсоветского пространства.
Однако в настоящее время наиболее интересным является то, как победители распорядятся оказанным им доверием электората, а также изменятся ли, в каком направлении и насколько существенно, внутри- и внешнеполитические приоритеты новой власти.
Вопрос доверия избирателей в ситуации, когда победа Бидзины Иванишвили стала возможна из-за накопления в обществе протестного потенциала, обусловившего протестное же голосование, по своей сути имеющее иррациональный, эмоционально окрашенный характер, является наиболее актуальным, и требует скорейшего оправдания имеющихся в обществе ожиданий.
О том, что в Б.Иванишвили проголосовавшие за него избиратели видят политика-избавителя от безраздельного правления Единого национального движения Грузии (ЕНД), и более конкретно – лично Михаила Саакашвили, миллиардера, готового в случае победы на выборах инвестировать свои собственные средства не только в перспективные программы реформирования экономики, но и немедленно – в социальную сферу, говорит и получение им большинства голосов при фактическом отсутствии конкретной, хоть сколько-нибудь детализированной предвыборной программы.
Дополнительную интригу ожиданиям высокой динамики масштабных перемен в социально-экономической ситуации в стране привносит и его заявление о своих намерениях через полтора года – после выборов в органы местной власти в марте 2014г. – уйти из политики.
Близость по времени президентских (октябрь 2013г.) и муниципальных выборов еще больше расширяет для победившего блока поле необходимых социально-экономических и политических преобразований, поскольку ожидания поствыборных изменений на этих двух уровнях существенно отличаются.
В то же время, начало отсчета времени до ухода Б. Иванишвили внесло в повестку дня его сторонников необходимость поиска ему замены. А тот факт, что его фигура, по большому счету, играет цементирующую роль для довольно-таки разношерстных политических партий и движений, вошедших в предвыборный блок «Грузинская мечта», и призванных эту мечту осуществить, является основанием для беспокойства по поводу сохранения единства победивших сил уже в самом ближайшем будущем.
После заявления Б.Иванишвили, выражаясь американским политическим сленгом, в высших эшелонах власти Грузии появилось уже не одна, а две «хромые утки»1 (он сам и президент Саакашвили), однако возможности по минимизации потерь в процессе переформатирования политических структур у ЕНД выглядят несколько предпочтительнее.
Текущие тенденции в перераспределении депутатских мандатов по фракциям будут определяться динамикой неизбежной потери «Грузинской мечты» и лично Б.Иванишвили рейтинга в ходе объективных ограничений по реализации предвыборных обещаний, достижением быстрых промежуточных успехов, или намеками на появление таковых во внешней и региональной политике, а также ходом и накалом набирающего обороты процесса юридического преследования членов ЕНД за правонарушения и уголовные преступления в период нахождения у власти.
При сохранении темпов перехода депутатов грузинского парламента, независимых или избиравшихся от ЕНД, в лагерь нового парламентского большинства, в ближайшее время «Грузинская мечта» получит в парламенте конституциональное большинство, что позволит ей самостоятельно инициировать и принимать изменения и поправки в законы. С этого момента динамика реформистских преобразований должна будет существенно возрасти.
Однако все это – популистские предвыборные обещания, рассчитанные скорее на саму предвыборную кампанию, чем на победу в ней и последующую необходимость их выполнения; завышенные ожидания избирателей от победителей; временной цейтнот, в который завел себя и всю «Грузинскую мечту» Б.Иванишвили; сохранение значительного потенциала у ЕНД и команды М.Саакашвили, стимулируют необходимость концентрации новой власти на самых актуальных проблемах – в первую очередь, на социально-экономических и внутриполитических, а также на тех аспектах внешней политики, которые имеют непосредственное и значительное влияние на внутренние процессы в Грузии и на настроение электората. Фактически, предвыборная кампания по выборам президента уже идет, и это состояние соревновательного ажиотажа сохранится в Грузии вплоть до выборов в местные органы власти – до весны 2014г.
Среди основных проблем внешнеполитического характера, обойти или отложить которые команде Иванишвили не удастся, наиболее актуальными являются:
поиск взаимоприемлемой и реалистичной политики в отношении Республики Абхазия и Республики Южная Осетия;
разрешение имеющихся проблем с Российской Федерацией, в том числе, восстановление дипломатических и расширение экономических отношений;
поиск приемлемого баланса отношений с НАТО, ЕС, с одной стороны и РФ – с другой.
А уже в рамках решения этих проблем находятся такие вопросы, как:
открытие сквозного железнодорожного и автомобильного сообщения через Абхазию;
постепенное вовлечение Абхазии и Южной Осетии в свое социально-экономическое пространство;
модификация своей внешнеполитической деятельности в отношении российских республик Северного Кавказа и т.д.
Даже частичная нормализация отношений с Россией приведет, с одной стороны, к расширению поля для внешнеполитического и экономического маневра Тбилиси по широкому кругу региональных проблем, а с другой – снизит степень влияния на него турецко-азербайджанского тандема. Это не может не волновать ни Анкару, ни Баку. Поэтому все шаги Тбилиси, имеющие даже только намек на улучшение его отношений с Москвой, будут восприниматься обеими столицами с настороженностью и неприятием.
И одним из наиболее «болевых» вопросов, причем, больше для Баку, чем для Анкары, является открытие сквозного движения через Абхазию.
В случае возникновения перспектив реальной нормализации грузино-российских отношений, не исключены их ответные шаги по активному противодействию, и оно будет иметь не только экономический характер. Так, из Баку уже последовали заявления о том, что ситуация в азербайджанонаселенном регионе Грузии Квемо Картли резко ухудшилась – с приходом к власти Б.Иванишвили2.
В целом, активизация прямых переговоров с Абхазией и Ю.Осетией – одна из основных инициатив Б.Иванишвили – одновременно является в его программе перемен слабым звеном:
теперь очень многое для его имиджа будет зависеть от позиции Сухума и Цхинвала;
Москва получает очень сильный козырь на переговорах с Тбилиси – вопрос теперь стоит даже не о признании и статусе Абхазии и Южной Осетии, а всего лишь о продолжении переговоров на различных площадках (в первую очередь, в рамках Женевского процесса).
Актуализация именно этого вопроса вызвана тем, что это практически единственная заинтересованность Москвы и Сухума и возможность получения ими реальных дивидендов от налаживания отношений с Тбилиси даже на начальном уровне.
Несмотря на ряд заявлений представителей властей Республики Абхазия, некоторых российских и грузинских экспертов о незаинтересованности Сухума в возобновлении транзита, перспективы его налаживания достаточно высоки. Не приводя оценку всего комплекса абхазско-российских отношений, тем не менее, представляется:
а. Если влияние Москвы на Сухум действительно практически неограниченно, то России не будет составлять особого труда «продавить» осуществление этого выгодного ей сценария.
б. Если влияние Москвы на Сухум имеет какие-то ограничения, и Абхазия пытается проводить по возможности самостоятельную политику, то она сама заинтересована в налаживании отношений со всеми региональными и внерегиональными акторами, и Грузия здесь не является исключением. По крайней мере, для создания хоть какого-то баланса интересов и возможности противопоставления давлению Москвы. Кроме того, в этом случае Сухум должен быть более серьезно обеспокоен созданием дополнительных рабочих мест, восстановлением и развитием транспортной инфраструктуры, получением доходов от транзитного пассажиро- и грузопотока. Не забывая при этом, что транспортная политика будет определяться им самим.
В общем, перспективы возобновления сквозного транспортного сообщения через территорию Абхазии реально осуществимы, если исходить из интересов России, Абхазии и Грузии, сформировавшихся на настоящий момент, после смены власти в Тбилиси, и в ситуации критического переосмысления наследия М.Саакашвили.
В данной связи необходимо отметить, что активизацию Москвы по этому вопросу следует ожидать в привязке к снятию всех имеющихся формальных ограничений, введенных в одностороннем порядке Тбилиси на перемещение через территорию Грузии военных грузов для нужд 102-й российской военной базы, дислоцирующейся в г.Гюмри (Армения)3.
Со своей стороны, в рамках осуществления этого проекта, Сухум на переговорах с Тбилиси сможет настаивать на первоочередной необходимости снижения диверсионно-террористической и криминальной активности действующих, в основном, в Гальском районе Абхазии вооруженных формирований «неопределенного подчинения».
В этом контексте уместно упомянуть события конца августа с.г. в другом регионе Грузии, в Кахетии, когда в ходе боестолкновения в ущелье Лопота, продолжавшегося несколько дней, была уничтожена группа боевиков, состоявшая из граждан Грузии и иностранцев.
Какова истинная подоплека данного инцидента – была ли это неудавшаяся и топорно сработанная предвыборная PR-акция сторонников М.Саакашвили или все-таки операция грузинских спецслужб по пресечению деятельности международных террористических организаций по вербовке, обучению, снаряжению боевиков и созданию канала их переброски на Северный Кавказ, пока остается только догадываться. В любом случае, можно констатировать, что в настоящее время в Грузии имеются условия для сколачивания на ее собственной территории незаконных вооруженных формирований (НВФ), в том числе, и с привлечением наемников и добровольцев извне.
В случае активизации переговорного процесса с Абхазией и Ю.Осетией, открытия сквозного транспортного сообщения через территорию Абхазии, появление новых очагов деятельности НВФ, созданных по инициативе извне для преследования своих узконациональных интересов, является вполне реальным. А это станет еще одним вызовом внутренней и внешней политике новых властей Грузии.
Что касается проведения информационных операций командой Б.Иванишвили, то можно привести, в частности, два примера.
Во-первых, это раскрутка в СМИ видеозаписи издевательств и избиения заключенных Глданской тюрьмы №8 г.Тбилиси сотрудниками охраны, что явилось, пожалуй, самой эмоционально яркой и массово мобилизирующей акцией, подорвавшей не только доверие избирателей к действующим властям и президенту Саакашвили лично, но и способность и желание его команды в день выборов и в процессе подсчета голосов задействовать возможности административного ресурса. Хотя информация о нарушениях законности в пеницитарных учреждениях Грузии, по сути, не была новой – просто ранее она не получила должного распространения.
Во-вторых, педалирование Б.Иванишвили вопроса о вступлении Грузии в НАТО. С одной стороны, это является вполне логичным в свете заявлений самого Б.Иванишвили о том, что вступление Грузии в НАТО и интеграция в европейские структуры остаются для Грузии стратегической целью, что подтверждает продолжение движения страны по уже накатанной в этом направлении колее.
С другой стороны, напрашиваются параллели с турецким политическим опытом по пошаговому изменению акцентов во внешнеполитических приоритетах после прихода к власти происламской Партии Справедливости и Развития Р.Эрдогана.
Помимо того, что ПСР, беспрецедентно активизировав переговоры с ЕС по вопросу скорейшего вступления в него Турции, перехватила инициативу по этому вопросу, имевшему для прежних светских властей страны и генералитета принципиальную важность, она настояла на необходимости предъявления ей четкого и однозначно трактуемого перечня требований, после выполнения которых вхождение страны в Евросоюз произойдет автоматически. Под нажимом ПСР ЕС был вынужден сформулировать свои условия, фактически показавших Анкаре низкую вероятность реализации ее ожиданий. Как следствие, Турция значительно пересмотрела и скорректировала приоритеты своей внешней политики.
Аналогично, в настоящее время Б.Иванишвили призывает НАТО осуществить скорейшие реальные шаги по приему Грузии в НАТО; на этой волне от высшего руководства Организацией действительно прозвучали призывы к странам-членам положительно рассмотреть вопрос о продвижении Грузии на стадию осуществления Плана действий по членству (MAP). В итоге это может привести к четкому формулированию требований к Тбилиси, которые отодвинут реализацию его планов по вступлению на неопределенное время – достаточно лишь упомянуть о необходимости разрешения вопроса о территориальной целостности государства. Не случайно, 29 ноября с.г. в парламенте Грузии в закрытом режиме состоялась дискуссия по вопросам взаимоотношений с НАТО, в которой принимали участие члены комитетов по внешним отношениям, интеграции с Европой, обороне и безопасности, а также Офиса связи НАТО в Тбилиси. В ее ходе, по словам председателя комитета по внешним отношениям Тедо Джапаридзе, участники «откровенно обсудили состояние взаимоотношений и оценили реалистичность наших подходов»4.
В любом случае, у Б.Иванишвили появляется объективное оправдание пробуксовки процесса вступления Грузии в Альянс. В конце концов, маневрировать в глубокой узкой колее можно только торможением.
1 Англ. «lame duck».
2 ИА «Регнум», 27 ноября 2012 г., http://www.regnum.ru/news/georgia/1597947.html.
3 Этот аспект перспективы открытия транзита через Абхазию является одним из основных раздражителей для Баку (в менее артикулируемой форме – и для Анкары).