Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) ձևավորման մասին
Արևմտյան Հայաստանի Ազգային խորհուրդը, Արևմտյան Հայաստանի վտարանդի կառավարությունը և Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողով (Խորհրդարան) ձևավորող հատուկ հանձնաժողովը, ստանձնելով Արևմտյան Հայաստանի պետական համակարգերի կազմավորման ու ստեղծման, հայերի գոյության ու ինքնության պահպանման, Արևմտյան Հայաստանի տնտեսության վերականգնման ու վերաշինության պատասխանատվությունը,
Հայտարարում են`
Ստեղծել Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողով (Խորհրդարան), որն իրականացնելու է հայության ուժերի համախմբումը:
Հենքային համարել Հայկական հարցի՝ Հայոց պահանջատիրության լուծման խնդրում ազգային միասնությունը և հայոց անժամանցելի իրավունքը:
Ընդունել մեկ բանաձև. հայ ժողովուրդը պետք է ապրի ինքնաբավ, իսկ ապագայում մեկ միասնական և անկախ Հայոց պետության կազմում:
Առաջնորդվում են՝
ա) Արևմտյան Հայաստանի հայերի Ազգային խորհրդի պաշտոնական հայտարարությամբ (ընդունված՝ 2004 թվականի դեկտեմբերի 17-ին) և «Արևմտյան Հայաստանի հայերի իրավունքների մասին» հռչակագրով (ընդունված` 2007 թվականի հունվարի 20-ին):
բ) Արևմտյան Հայաստանի վտարանդի կառավարության ստեղծման (ընդունված՝ 2011 թվականի փետրվարի 4-ին) և Արևմտյան Հայաստանի պետական համակարգի մասին որոշումներով (ընդունված՝ 2011 թվականի մարտի 2-ին):
գ) 2012 թվականի նոյեմբերի 30-ի Արևմտյան Հայաստանի հայերի՝ Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողով (Խորհրդարան) ձևավորելու մասին 5-րդ վեհաժողովի որոշմամբ:
Հռչակում են, որ՝
Նկատի առնելով այն փաստը, որ հակառակ մարդկային բարոյականության և ցանկացած իրավունքի՝ ճանաչելու Հայոց իրավունքները բնօրրան հայրենիքի նկատմամբ, Թուրքիայի իրարհաջորդ կառավարություններ՝ սուլթանական, երիտթուրքական և քեմալական, 1894-1923 թթ. իրականացրել են Հայերի ցեղասպանություն և բռնագաղթ, որի միջոցով աննախադեպ փոփոխել են ազգագրական պատկերը տարածաշրջանում, իսկ հետևանքում կրճատելով հայերի թիվը բռնազավթված տարածքներում, որպես «հավելավճար» իրենց հանցագործությունների՝ խախտել են ազգությունների միջև բնականոն հարաբերակցությունը՝ Արևմտյան Հայաստանում, և նկատի առնելով վերոհիշյալ ողջ իրողությունը հռչակում են, որ՝
Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) իրավասությունը տարածվում է ինչպես Արևմտյան Հայաստան պետության քաղաքացիների, այնպես էլ Արևմտյան Հայաստանի բռնագրավված երկրամասի՝ Արևմտյան Հայաստանի իրավական (de jure) և փաստական (de facto) տարածքների վրա՝ նկատի ունենալով
ա) Հայաստան - Թուրքիա սահմանազատումը` համաձայն ԱՄՆ-ի 28-րդ Նախագահ Վուդրո Վիլսոնի Իրավարար վճռի (22 նոյեմբերի, 1920 թ.):
բ) Պատմական Հայաստանի, այդ թվում` Արևմտյան Հայաստանի և Կիլիկյան Հայաստանի անկախությունը՝ համաձայն ՄԱԿ-ի՝ «Գաղութային երկրներին և ժողովուրդներին անհապաղ անկախություն տրամադրելու մասին» հռչակագրի (14 դեկտեմբերի, 1960 թ.):
գ) Որպես բնիկ ժողովուրդ՝ Արևմտյան Հայաստանի հայերի ունեցած պատմական, ծագումնաբանական, մշակութային, քաղաքակրթական, պետականաստեղծ անժամկետ և անժխտելի իրավունքները՝ համաձայն ՄԱԿ-ի «Բնիկ ժողովուրդների իրավունքների մասին» հռչակագրի (13 սեպտեմբերի, 2007 թ.):
Վերոհիշյալ իրավասությունը տարածվում է Արևմտյան Հայաստանի հետևյալ նահանգների և տարածքների վրա՝
1. Վան,
2. Բիթլիս,
3. Էրզրում (Կարին),
4. Տրապիզոն (Համշեն),
5. Սիվաս (Սեբաստիա),
6. Դիարբեքիր (Տիգրանակերտ),
7. Խարփութ (Խարբերդ),
8. Կիլիկիա (այդ թվում՝ Կեսարիա, Մարաշ, Ադանա, Զեյթուն, Այնթափ, Անտիոք),
9. Կարս (և Սուրմալու),
10. Ջավախք,
11. Նախիջևան:
Առաջնորդվելով վերը նշված փաստաթղթերով և դրույթներով՝ Արևմտյան Հայաստանի Ազգային խորհուրդը, Արևմտյան Հայաստանի վտարանդի կառավարությունը և Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողով (Խորհրդարան) ձևավորող հատուկ հանձնաժողովը
Հայտարարում են, որ՝
ստեղծվում է Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողով (Խորհրդարան) ձևավորող Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով (ԿԸՀ), որը լիազորված է կազմակերպելու և անցկացնելու ընտրական ողջ գործընթացը:
(Տե՛ս Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողով (Խորհրդարան) ձևավորող Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքը՝ http:www.western-armenia-election.org):
Քաղաքացիների գրանցումը
Արևմտյան Հայաստանի քաղաքացիներ են բոլոր այն անձինք, ովքեր կարող են հիմնավորել թե՛ իրենց տարագրյալ լինելը Հայրենիքից (Արևմտյան Հայաստանից), թե՛ իրենց ծագումը՝ նույնիսկ մի քանի սերունդ վաղեմությամբ (ուղիղ ժառանգական կապով):
1) Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն հայտնած Արևմտյան Հայաստանի քաղաքացիների, ինչպես նաև հայրենակցական ու հայրենասիրական հասարակական կազմակերպությունների և միությունների գրանցման գործընթացն իրականացվում է՝ 2013 թ. մայիսի 24-ից մինչև դեկտեմբերի 1-ը:
2) Ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն հայտնած Արևմտյան Հայաստանի քաղաքացիները գրանցվում են հետևյալ կայքում՝
http://www.western-armenia-election.org/votes/Enregistrement2013-fr-arm.php
Թեկնածուների գրանցումը
1) 2013 թ. հունիսի 1-ից սկսվում է Արևմտյան Հայաստանի Ազգային Ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավորության թեկնածուի կողմից իրականացվող ստորագրահավաքը՝ հատուկ հաստատված ձևաթղթերի միջոցով:
2) Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովը (Խորհրդարանը) բաղկացած է Արևմտյան Հայաստանի քաղաքացիներից: Արևմտյան Հայաստանի քաղաքացու անձնագիր ունենալը պարտադիր է պատգամավորության թեկնածուի համար:
3) Թեկնածուների գրանցումն իրականացվում է 2013 թ. հոկտեմբերի 1-ից ժամը 08:00, մինչև հոկտեմբերի 22-ը՝ ժամը 24:00:
4) Ընտրություններն անցկացվում են 2013 թ. նոյեմբերի 22-ից ժամը 08:00, մինչև դեկտեմբերի 1-ը՝ ժամը 00:00 (Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կայքի միջոցով կամ գրավոր):
5) Ընտրությունների արդյունքները Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից հաստատվում և հրապարակվում են 2013 թ. դեկտեմբերի 17-ին:
6) Առաջադրվելու համար թեկնածուն պետք է ներկայացնի Արևմտյան Հայաստանի քաղաքացիների նվազագույնը 100 ստորագրություն:
7) Թեկնածուն պետք է ներկայացնի ինքնակենսագրություն և գործունեության համառոտ ծրագիր:
8) Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավորության թեկնածուները գրանցվում են հետևյալ կայքում՝
http://www.western-armenia-election.org/votes/Candidature2013-fr-arm-en-ru.php
http://www.western-armenia-election.org/Consultation-Electorale/2013/Teqnadzouneri_timoume-2013.pdf
http://www.western-armenia-election.org/Consultation-Electorale/2013/Requete_de_candidature-2013.pdf
Հաստատում են, որ՝
Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) պատգամավորության թեկնածուները, որոնք պաշտոնապես ընդունում են Արևմտյան Հայաստանի Ազգային խորհրդի և Արևմտյան Հայաստանի վտարանդի կառավարության Հռչակագիրը և հիմնադիր փաստաթղթերը, կարող են ինքնաառաջադրվել և կամ ներկայացվել հայրենակցական ու հայրենասիրական հասարակական կազմակերպությունների և միությունների, Արևմտյան Հայաստանի Ազգային խորհրդի ու Արևմտյան Հայաստանի վտարանդի կառավարության կողմից:
Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) ձևավորման հիմնական մեխանիզմները, այդ թվում՝ կանոնակարգի նախագիծը, որով հաստատվում է Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) առաջին նստաշրջանի գումարման ժամկետը, պատգամավորների քանակը, հայրենակցական ու հայրենասիրական հասարակական կազմակերպությունների և միությունների ներգրավման օրինակարգը՝ հաստատված Արևմտյան Հայաստանի Ազգային խորհրդի կողմից:
Կոչ են անում համայն հայությանը՝
պաշտպանելու ու հաստատելու իր անսակարկելի և անժամանցելի իրավունքները, որի կարևորագույն գործողություններից մեկը Արևմտյան Հայաստանի Ազգային ժողովի (Խորհրդարանի) ձևավորումն է, ակտիվորեն մասնակցելու այս ընտրություններին՝ Արևմտյան Հայաստանի քաղաքացիություն ձեռք բերելու և դրա ընձեռած բացառիկ հնարավորության շրջանակներում:

Декларация о формировании Национального Собрания (Парламента)Западной Армении
Национальный Совет Западной Армении, Правительство Западной Армении в изгнаниии Специальная Комиссия по формированию Национального Собрания (Парламента) Западной Армении,принимая на себя ответственность заформированиеи создание государственных институтов Западной Армении, сохранение существованияи идентичностиармянского народа, восстановление и становлениеэкономики Западной Армении:
Объявляют:
О формировании Национального Собрания (Парламента) Западной Армении, который осуществит консолидацию силармянского народа;
Врешении Армянского Вопроса - удовлетворения требований армянского народа,основополагающим считать национальное единение и бессрочное право армянского народа;
Принимается только одноопределение: армянский народ должен жить в составе самодостаточного, а в будущем –в одном едином и независимомармянском государстве.
Руководствуясь:
1) ОфициальнымЗаявлением Национального Совета армян Западной Армении, от 17 декабря 2004 годаи Декларацией «О правах армян Западной Армении», от 20 января 2007 года;
2) Решениями «О созданииПравительства Западной Армении в изгнании», от 4 февраля 2011 года и «О государственнойструктуреЗападной Армении», от 2 марта 2011 года;
3) Решением V-го Съезда армян Западной Армении «О формировании Национального Собрания (Парламента) Западной Армении», от 30 ноября 2012 года.
Заявляем:
Принимая во внимание, что вопреки человеческой морали и праву - признать права армян на свою историческую Родину, в 1894-1923 годах со стороны трех, сменяющих друг друга турецких правительств: султанского, младотурецкого и кемалевского было совершено ужасное преступление – геноцид армянского народа, его депортация со своей исторической Родины и оккупация Западной Армении, что в свою очередь привело к трагическим демографическим изменениям, результатом чего стало беспрецедентное сокращения численности армянского населения в регионе, и как «дополнительные дивиденды» за свои преступления, им удалось изменить естественное соотношение между народами Западной Армении,
и учитывая вышеизложенную действительность, заявляем, что
юрисдикция Национального Собрания (Парламента) Западной Армении распространяется, как на граждан государства Западная Армения, так и на оккупированные территории Западной Армении, которыеюридически (dejure)и фактически(defacto) являются областямии регионами Западной Армении;
основываясь на следующих основополагающих международных правовых документах:
1) Арбитражное решение 28-го Президента США Вудро Вильсона об определении границы между Арменией и Турцией, от 22 ноября 1920 года;
2) В соответствии с Декларацией ООН «О предоставлении независимости колониальным странам и народам», от 14 декабря 1960 года - независимость исторической Армении, в том числе Западной Армении и Киликийской Армении;
3) В соответствии с Декларацией ООН «О правах коренных народов» от 13 сентября 2007 года -
О правах армян Западной Армении, как коренной народ, имеющие исторические, генеалогические, культурные, политические и государствообразующие неоспоримые и бессрочные права.
Этаюрисдикцияотносится к следующим областям и регионам Западной Армении:
1. Ван;
2.Битлис;
3.Эрзрум (Карин);
4. Трапизон (Амшен);
5. Сивас (Себастия);
6. Диарбекир (Тигранакерт);
7. Харпут (Харберд);
8. Киликия (в том числе:Кесария, Мараш, Адана, Зейтун, Айнтап, Антиок);
9. Карс (и Сурмалу);
10. Джавахк;
11. Нахиджеван.
Руководствуясь вышеназванными документами и положениями,Национальный Совет Западной Армении, Правительство Западной Армении в изгнании и Специальная Комиссия по формированию Национального Собрания (Парламента) Западной Армении,
Заявляют, что:
Создается Центральная избирательная комиссия (ЦИК) по формированиюНационального Собрания (Парламента) Западной Армении,которая уполномочена организовать и провести всю избирательную компанию.
(См. сайт Центральной избирательной комиссии по формированиюНационального Собрания (Парламента) Западной Армении: http:www.western-armenia-election.org)
Регистрация граждан
Гражданами Западной Армении являются все те лица, которые могут подтвердить, что их Родиной является Западная Армения, или по крайней мере один из их предков является выходцем из Западной Армении.
1)Регистрация граждан Западной Армении,изъявивших желание принять участие в выборах в Национальное Собрание (Парламент) Западной Армении, а так же земляческих и патриотических общественных организации и союзов, проводится с 24 мая 2013 года до 1 декабря 2013 года.
2) Изъявившие желание принять участие в выборах граждане Западной Армении регистрируются на следующем сайте:
http://www.western-armenia-election.org/votes/Registration2013-en-ru.php
Регистрация кандидатов
1) С 1 июня 2013 года начинается сбор подписей со стороны кандидата в депутаты Национального Собрания (Парламента) Западной Армении на специальномбланке установленного образца.
2) Национальное Собрание (Парламент) Западной Армении состоит из граждан Западной Армении.
Наличие паспорта гражданинаЗападной Армении обязательно для кандидата в депутаты.
3) Регистрация кандидатов осуществляется с 08:00 часов 1 октября 2013 года до 24:00 часов 22 октября 2013 года.
4) Выборы проводятся с 08:00 часов 22 ноября 2013 года до 00:00 часов 1 декабря 2013 года.
(На сайте Центральной избирательной комиссии или в письменной форме).
5) Результаты выборов утверждаются и публикуются Центральной избирательной комиссией 17 декабря 2013 года.
6) Для выдвижения своей кандидатуры, кандидат в депутаты должен предоставить не менее 100 подписей гражданЗападнойАрмении.
7) Кандидат должен представить автобиографию и свою предвыборную программу.
8) Кандидаты в депутаты Национального Собрания (Парламента) Западной Армении регистрируются на следующем сайте:
http://www.western-armenia-election.org/votes/Candidature2013-fr-arm-en-ru.php
Подтверждаем, что,
Кандидаты в депутаты Национального Собрания (Парламента) Западной Армении, которые официально признаютДекларацию и основополагающиедокументы Национального Совета Западной Армении и Правительства Западной Армении в изгнании, могут, как самовыдвигаться, так и быть выдвинуты со стороны земляческих ипатриотических общественных организаций и союзов, Национальным Советом Западной Армении и Правительством Западной Армении в изгнании.
Основные механизмы формирования Национального Собрания (Парламента) Западной Армении, в том числе проект регламента, которым утверждаются: дата созыва первой сессии Национального Собрания (Парламента) Западной Армении, количество депутатов, порядок участия земляческих ипатриотических общественных организаций и союзов, утверждается со стороны Национального Совета Западной Армении
Призываем армян всего мира!
Защитить и утвердить свои бесспорные и бессрочные права, одной из важнейших составляющихкоторого является формирование Национального Собрания (Парламента) Западной Армении, и в рамках предоставленных исключительных возможностей - получивгражданство Западной Армении - принять активное участие в этих выборах.