Հայաստանի դեղ արտադրողների և ներմուծողների միությունը անցկացրեց «Դեղագործության ոլորտի ամառային դպրոց» միջոցառումը
• 22-07-2013 15:18:54   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Դեղագործության ոլորտում կրթության որակը բարձրացնելու և կրթական հաստատություններում ուսուցանվող գիտելիքների ու գործատուի կարիքների միջև անհամապատասխանությունը հարթելու նպատակով ԱՄՆՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության (Ի-Դի-Էմ-Սի) ծրագրի աջակցությամբ Հայաստանի դեղ արտադրողների և ներմուծողների միությունը սույն թվականի հուլիսի 1-ից 20-ը Հայաստանի Պետական ճարտարագիտական համալսարանում (ՀՊՃՀ) անցկացրեց  «Դեղագործության ոլորտի ամառային  դպրոց»միջոցառումը։
Միջոցառմանը մասնակցեցին դեղագործության ոլորտն ուսումնասիրող 35 ուսանողներ` Հայաստանի դեղ արտադրողների և ներմուծողների միության գործընկեր Երևանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանից, ԵՊՀ-ից, Մեհրաբյանի անվան Երևանի բժշկական ինստիտուտից, Երևանի հայ-ամերիկյան «էրեբունի» պետական բժշկական քոլեջից, Գիտությունների Ազգային Ակադեմիաից, Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայից և ՀՊՃՀ-ից։
Դասընթացները վարող ոլորտի առաջատար մասնագետները ուսանողներին գիտելիքներ փոխանցեցին դեղագործության ոլորտի տարբեր ուղղությունների վերաբերյալ, այդ թվում՝ Գործունեության ստանդարտ ընթացակարգերի (ԳՍԸ),Պատշաճ բաշխման գործունեության (ՊԲԳ), դեղագործության ոլորտում մտավոր սեփականության պահպանության առանձնահատկությունների մասին, ինչպես նաև ներկայացրեցին առանձին մասնագիտական ուղղությունների համար պահանջվող անհրա¬ժեշտ հմտություններ։
Հուլիսի12-ին, դասընթացի մասնակիցները այցելեցին «ԷՖ-ԴԻ-ԵՅ ԼԱԲ» սննդի և դեղերի փորձաքննության լաբորատորիա,իսկ հուլիսի 20-ին՝ Լիկվոր դեղագործական ընկերություն`նրանց աշխատանքներին և մատուցվող ծառայություններին տեղում ծանոթանալու նպատակով։
Ամառային դպրոցի ավարտին շրջանավարտներին շնորհվեցին մասնակցության վկայականներ:
«Ամառային դպրոց» միջոցառումը անցկացվեց ԴԱՆ միության և վերոնշյալ ԲՈՒՀ-երի միջև կնքված համագործակցության հուշագրերի շրջանակներում։ Այն իրենից ներկայացնում է «Ի-Դի-Էմ-Սի»-ի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրի երկրորդ փուլը։ Առաջին փուլը՝ «Կարիերայի օր» միջոցառումը, անց է կացվել սույն թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին։ Իսկ ծրագիրը կավարտվի սեպտեմբեր ամսին՝ «Կարիերայի տոնավաճառ» միջոցառմամբ։

«Летняя школа фармацевтики» для студентов фармацевтических ВУЗ-ов
С целью улучшения качества образования в секторе фармацевтики и сглаживания несоответствий междупреподаваемыми в ВУЗ-ах знаниями ипотребностями работодателя, Союз производителей и импортеров лекарств Армении при поддержке программы «Развитие предприятий и конкурентоспособность рынка» Агенства США по международному развитию (EDMC) с 1-20 июля провел в Государственном инженерном университете Армении (ГИУА)мероприятие под названием «Летняя школа фармацевтики».
В мероприятии приняли участие 35 студентов с фармацевтических факультетов из партнер-институтов Союза производителей и импортеров лекарств Армении Ереванского государственного медицинского университета имени М. Гераци, ЕГУ, Ереванского медицинского  института  имени  Меграбяна, Ереванского государственного медицинского колледжа «Эребуни», Национальной Академии Наук, Европейской региональной академии и ГИУА.
Ведующие специалисты области, преподающие курс, поделились со студентами знаниями о различных направлениях фармацевтической области, включая стандартные операционные процедуры (СОП), надлежащую дистрибьюторскую практику (НДП), особенности защиты интеллектуальной собственности в фармацевтической промышленности, а также представили  навыки, необходимые дляконкретных областей экспертизы.
12 июля участники посетили экспертную лабораторию «Эф-Ди-Эй Лаб», а 20 июля – фармацевтическую компанию «Ликвор», чтобы на месте ознакомиться с их работой и предоставляемыми услугами.
По окончании курса выпускникам вручили сертификаты участия.
Мероприятие «Летняя школа фармацевтики»проводилось в рамках меморандума о сотрудничестве, подписанного между Союзом ПИЛ и вышеуказанными ВУЗ-ами, и  является второй фазой проекта, поддерживаемого EDMC. Первый этап проекта, мероприятие «День карьеры»,состоялся ранее в этом году, в апреле и мае. Проект будет завершен в сентябре мероприятием «Ярмарка карьеры».