Հայաստանի դեղ արտադրողների և ներմուծողների միությունը անցկացրեց «Դեղագործության ոլորտի ամառային դպրոց» միջոցառումը
• 22-07-2013 15:18:54   | Հայաստան  |  Հասարակություն
Դեղագործության ոլորտում կրթության որակը բարձրացնելու և կրթական հաստատություններում ուսուցանվող գիտելիքների ու գործատուի կարիքների միջև անհամապատասխանությունը հարթելու նպատակով ԱՄՆՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության (Ի-Դի-Էմ-Սի) ծրագրի աջակցությամբ Հայաստանի դեղ արտադրողների և ներմուծողների միությունը սույն թվականի հուլիսի 1-ից 20-ը Հայաստանի Պետական ճարտարագիտական համալսարանում (ՀՊՃՀ) անցկացրեց  «Դեղագործության ոլորտի ամառային  դպրոց»միջոցառումը։
Միջոցառմանը մասնակցեցին դեղագործության ոլորտն ուսումնասիրող 35 ուսանողներ` Հայաստանի դեղ արտադրողների և ներմուծողների միության գործընկեր Երևանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանից, ԵՊՀ-ից, Մեհրաբյանի անվան Երևանի բժշկական ինստիտուտից, Երևանի հայ-ամերիկյան «էրեբունի» պետական բժշկական քոլեջից, Գիտությունների Ազգային Ակադեմիաից, Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայից և ՀՊՃՀ-ից։
Դասընթացները վարող ոլորտի առաջատար մասնագետները ուսանողներին գիտելիքներ փոխանցեցին դեղագործության ոլորտի տարբեր ուղղությունների վերաբերյալ, այդ թվում՝ Գործունեության ստանդարտ ընթացակարգերի (ԳՍԸ),Պատշաճ բաշխման գործունեության (ՊԲԳ), դեղագործության ոլորտում մտավոր սեփականության պահպանության առանձնահատկությունների մասին, ինչպես նաև ներկայացրեցին առանձին մասնագիտական ուղղությունների համար պահանջվող անհրա¬ժեշտ հմտություններ։
Հուլիսի12-ին, դասընթացի մասնակիցները այցելեցին «ԷՖ-ԴԻ-ԵՅ ԼԱԲ» սննդի և դեղերի փորձաքննության լաբորատորիա,իսկ հուլիսի 20-ին՝ Լիկվոր դեղագործական ընկերություն`նրանց աշխատանքներին և մատուցվող ծառայություններին տեղում ծանոթանալու նպատակով։
Ամառային դպրոցի ավարտին շրջանավարտներին շնորհվեցին մասնակցության վկայականներ:
«Ամառային դպրոց» միջոցառումը անցկացվեց ԴԱՆ միության և վերոնշյալ ԲՈՒՀ-երի միջև կնքված համագործակցության հուշագրերի շրջանակներում։ Այն իրենից ներկայացնում է «Ի-Դի-Էմ-Սի»-ի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրի երկրորդ փուլը։ Առաջին փուլը՝ «Կարիերայի օր» միջոցառումը, անց է կացվել սույն թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին։ Իսկ ծրագիրը կավարտվի սեպտեմբեր ամսին՝ «Կարիերայի տոնավաճառ» միջոցառմամբ։

Pharmaceutical Summer school for the studentsof HEIs
In order to improve the quality of education in the pharmaceutical sphere and to resolve the inconsistency between the knowledge taught in educational institutions and employer’s needsthe Medicine Producers and Importers Union of Armenia with support of USAID Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) project held the “PharmaceuticalSummer school” event in State Engineering University of Armenia (SEUA) from 1-20th of July.
The event was attended by 35 students from the Medicine Producers and Importers Union of Armenia partner institutions (Yerevan State Medical University after M. Heratsi, Yerevan State University,Yerevan Medical Institute after Mehrabyan, Yerevan State Armenian-American Medical College Erebouni, National Academy of Sciences, European Regional Educational Academy and SEUA).
The leading specialists of the field who conducted the courses conveyed knowledge to students from different angles of the Pharmaceutics, including Standard Operating Procedures (SOPs), Good Distribution Practice (GDP), intellectual property protection features of the pharmaceutical industry, as well as presented necessary skills requiredfor theseparate specific areas of expertise.
On July 12ththe participants visited “FDA Lab” expertise laboratory, and on July 20th “Liqvor” pharmaceutical company, in order to get acquainted with their work and services provided on-site.
Upon completion of the Pharmaceutical summer school graduates were awarded certificates of participation.
The "Pharmaceutical Summer School" event was held within the memoranda of cooperation signed between MPI Union and the above mentioned universities, which is the second phase of the EDMC supported project.The first stage,the "Career Day" event, was held earlier this year, in April and May, and the project will be completed in September with the "Career Fair" event.