Երևանում կայացավ «ՀԱՊԿ-ը և Եվրասիայի անվտանգությունը» գիտագործնական կոնֆերանսը
2013թ. հոկտեմբերի 23-25-ը «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամը, ՀԱՊԿ Վերլուծական ասոցիացիայի հետ համատեղ, Երևանում կազմակերպել էր «ՀԱՊԿ-ը և Եվրասիայի անվտանգությունը» գիտագործնական կոնֆերանսը, որի նպատակն է ստեղծել գիտական և փորձագիտական հարթակ տարածաշրջանային քաղաքական ու ռազմական զարգացումների ակտիվ քննարկման համար։
Իր ելույթի շրջանակներում ՀԱՊԿ Վերլուծական ասոցիացիայի համակարգող Ի.Ն. Պանարինը ներկայացրեց նաև Ասոցիացիայի «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը և Եվրասիայի անվտանգությունը» հանրային զեկուցումը»։ Զեկուցումներով հանդես եկան «Նորավանք» ԳԿՀ տնօրեն Գ.Ա. Հարությունյանը, «Ինտեգրացիա և զարգացում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ա.Վ. Սաֆարյանը, Ռազմավարական հետազոտությունների ռուսաստանյան ինստիտուտի (ՌՀՌԻ) Պաշտպանական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Գ.Գ. Տիշչենկոն, «Նորավանք» ԳԿՀ փոխտնօրեն Ս.Ն. Սարուխանյանը, «Եվրասիական համագործակցության զարգացման հիմնադրամի» Ուրալի մասնաճյուղի ղեկավար Ս.Պորխաչովը, ինչպես նաև կոնֆերանսի այլ մասնակիցներ։
Կոնֆերանսի աշխատանքներին մասնակցություն ունեցան ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ, քաղաքագետներ, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանությունների ներկայացուցիչներ, վերլուծաբաններ, փորձագետներ, լրագրողներ, երիտասարդ գիտնականներ։
Կոնֆերանսի շրջանակներում քննարկվեցին Եվրասիայի անվտանգության հաղորդակցային և հումանիտար անվտանգության հարցեր, եվրասիականության գաղափարախոսության դերն ու տեղը, եվրասիական հետազոտությունների խնդիրները Հայաստանում, տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրադրությունը, ՀԱՊԿ մասնակցությունը Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անվտանգության ապահովմանը, ինչպես նաև երիտասարդության դերն անվտանգ եվրասիական տարածքի ձևավորման գործում։

CSTO AND EURASIA’S SECURITY
On October 23-25, 2013 “Noravank” Foundation in cooperation with the CSTO Analytical Association held “CSTO and Eurasia’s Security” conference in Yerevan. The conference aimed to create expert ground for eager discussion of the regional political and military developments.
Within the framework of his speech the coordinator of the CSTO Analytical Association N.Panarin also presented Association’s report on “Collective Security Treaty Organization and Eurasia’s Security”.
G. Harutyunyan, Director of “Noravank” Foundation, A. Safaryan, chairman of the “Integration and Development” NGO, G. Tishenko, Head of the Center for Defense Researches of the Russian Institute for the Strategic Studies, S. Sarukhanyan, Deputy Director of “Noravank” Foundation, S. Porkhachev, Head of the Ural branch of the “Eurasian Partnership Development Foundation”, and other participants of the conference addressed the meeting.
Members of the National Assembly of RA, political scientists, representatives of the embassies accredited in Armenia, analysts, experts, journalists and young scholars participated in the conference.
Within the framework of the conference the issues of communication and humanitarian security of Eurasia, role and place of the ideology of Eurasianism, problems and goals of the Eurasian researches in Armenia, military and political situation in the region, participation of the CSTO in provision of the security of RA and NKR as well as role of the youth in formation of the secure Eurasian space were discussed.