Էդվարդ Նալբանդյանը այցելեց Բեռլին
Այցելության շրջանակներում Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ իր գերմանացի գործընկերոջ՝ Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Գիդո Վեստերվելեի հետ։
Ողջունելով Էդվարդ Նալբանդյանին՝ Գիդո Վեստերվելեն ասաց, որ Հայաստանը և Գերմանիան գերազանց փոխհարաբերություններ ունեն և ընդգծեց, որ համատեղ արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ այսօր տարբեր բնագավառներում երկկողմ համագործակցությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա. Գերմանիան որպես իրական բարեկամ շարունակելու է աջակցել Հայաստանի զարգացմանըխ,- ընդգծեց նախարար Վեստերվելեն։
Նախարար Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշեց, որ երկու երկների միջև հաստատված է ակտիվ քաղաքական երկխոսություն, որը վերջին տարիներին նոր թափ է ստացել, ամրապնդվել ու խորացել է տարբեր բնագավառներում փոխգործակցությունը։
Նախարարները վստահություն հայտնեցին, որ համատեղ հետևողական ջանքերի շնորհիվ երկկողմ հարաբերություններն առավել կզարգանան և կընդլայնվեն։
Գերմանիայի ԱԳ նախարարի խնդրանքով, նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները, այդ ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից ձեռնարկվող ջանքերը:
Նախարարներն անդրադարձան Հայաստան; Եվրոպական միություն հարաբերություններին, Արևելյան գործընկերություն; նախաձեռնության շրջանակներում համագործակցությանը, քննարկեցին Վիլնյուսի գագաթաժողովին առնչվող հարցեր:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից ,
Վրաստանի հայ համայնքից, նույն օրը Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ վարչապետ Անգելա Մերկելի արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով գլխավոր խորհրդական Քրիստոֆ Հոյսգենի հետ: Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկեցին Հայաստան; Եվրոպական միություն համագործակցությունը, Վիլնյուսի գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները։ Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին նաև տարածաշրջնային հարցերի շուրջ։

Министр Налбандян посетил Берлин
В рамках визита Эдвард Налбандян встретился с немецким коллегой, главой внешнеполитического ведомства Германии Гидо Вестервелле.
Приветствуя Эдварда Налбандяна, Гидо Вестервелле отметил, что отношения между Арменией и Германией превосходные, и подчеркнул, что благодаря совместной эффективной работе, сегодня сотрудничество в различных областях находится на высоком уровне. «Германия, как настоящий друг, продолжит оказывать содействие развитию Армении»,– подчеркнул министр Вестервелле.
Министр Налбандян с удовлетворением отметил, что между двумя странами установился активный политический диалог, которому в последнее время был придан новый импульс; укрепилось и углубилось взаимодействие в различных областях.
Министры выразили уверенность в том, что, благодаря последовательным совместным усилиям двусторонние отношения будут и впредь развиваться и расширяться.
По просьбе министра иностранных дел Германии Эдвард Налбандян представил последние развития процесса мирного урегулирования карабахской проблемы, усилия Армении и международного сообщества в этом направлении.
Министры коснулись отношений Армения-Евросоюз, сотрудничества в рамках инициативы;Восточное партнерство», обсудили вопросы саммита в Вильнюсе.
В тот же день Эдвард Налбандян встретился с главным советником Федерального канцлера Германии Ангелы Меркель по внешней политике и политике безопасности Кристофом Хойсгеном. Стороны обстоятельно обсудили вопросы сотрудничества Армения-ЕС, а также вопросы подготовительных работ к Вильнюсскому саммиту. В ходе встречи состоялся обмен мнениями по региональным вопросам.