Հեռավոր համայնքներն արտաքին աշխարհի հետ կապելով, օգնում ենք բնակիչներին.Ֆրանսիս Ժելիբտեր
Orange Հիմնադրամը և «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը շարունակում են Հայաստանի համայնքների զարգացմանն ուղղված բարեգործական ծրագրերի իրականացումը, որոնց առանցքում գյուղական համայնքներն են, երեխաները, նրանց կրթությունը, առողջությունը, նախադպրոցական և մարզական դաստիարակությունը: Գեղարքունիքի մարզում կյանքի կոչվեցին գյուղում հասարակական կյանքի բարելավմանն ուղղված երկու նոր նախաձեռնություններ, որոնք հնարավոր է իրականացնել սարքավորումների, կահույքի և ժամանակակից տեխնոլոգիաների տրամադրմամբ:
Առաջին նախաձեռնությունն իրականացվել է Orange Հիմնադրամի բարեգործական ծրագրերի շրջանակներում: Նշված նախաձեռնության շնորհիվ Գեղարքունիքի մարզի Կարճաղբյուր գյուղի նորակառույց մանկապարտեզն այսուհետ երեխաներին կընդունի գեղեցիկ կահավորված շենքում: Կարճաղբյուրը 2300 բնակիչ ունեցող մեծ գյուղ է, որի հասարակական բնականոն կյանքը կազմակերպելու համար կենսական նշանակություն ունի մանկապարտեզի առկայությունը, որի շնորհիվ հնարավոր կլինի ոչ միայն կազմակերպել 65 երեխաների նախադպրոցական դաստիարակության գործընթացը՝ օգնելով վերջիններիս վաղ տարիքից ինտեգրվել հասարակությանը, այլև գյուղի կանանց հնարավորություն կտա աշխատել: Ծրագրի իրականացման համար Orange Հիմնադրամը հատկացրել է 3,800,000 դրամ: Ծրագրի իրականացման՝  մասնավորապես մանկապարտեզի շենքի վերանորոգման գործում, իրենց զգալի ներդրումն են ունեցել տեղի համայնքը,  «Շեն» և «Վորլդ Վիժն Հայաստան» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունները:
Երկրորդ նախաձեռնությունն իրականացվել է 2800 բնակիչ ունեցող և Ադրբեջանի սահմանից ոչ հեռու գտնվող Մեծ Մասրիկ գյուղում, որտեղ ստեղծվել է Orange-ի լայնաշերտ ինտերնետով զինված համակարգչային կենտրոն: Գյուղի բնակիչներն առաջին անգամ հնարավորություն ունեն ձեռք բերել համակարգչային գիտելիքներ և օգտվել ինտերնետից՝ առանց տանը համակարգիչ ունենալու անհրաժեշտության: Նորաբաց համակարգչային կենտրոնը զինված է 7 համակարգիչներով, տպիչ սարքով, Orange-ի MyFi 3G երթուղիչով, որն ապահովում է մինչև 21.6 Մբ/վ ներբեռնման արագություն, ինչպես նաև կահավորված է հարմարավետ կահույքով: Համակարգչային կենտրոնը տեղի բնակիչներին թույլ կտա ոչ միայն կապվել արտաքին աշխարհի հետ, այլև մասնակցել համակարգչային դասընթացների: Ծրագրի իրականացման համար Orange-ն, ընդհանուր առմամբ, հատկացրել է 2,348,860 դրամ:
«Ուրախ ենք «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության հետ մեր այս համագործակցության համար հատկապես այն պատճառով, որ այն մեզ թույլ է տալիս օգտակար լինել Հայաստանի հեռավոր և սոցիալապես խոցելի համայնքներին: Մենք գիտենք, որ հեռավոր գյուղերը սովորաբար ավելի շատ ուշադրության և հոգատարության կարիք ունեն: Գիտենք նաև, թե որքան կարևոր է այնպես անել, որ այստեղ ապրող մարդիկ չլքեն իրենց գյուղերը: Հուսով ենք, որ, սոցիալական կյանքի կազմակերպման համար հարմարավետ պայմաններ ստեղծելով և ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով հեռավոր համայնքներն արտաքին աշխարհի հետ կապելով, օգնում ենք տեղի բնակիչներին», - ասաց Orange Արմենիա ընկերության գլխավոր տնօրեն և Orange Արմենիա Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Orange-ը և այս նյութում հիշատակված Orange-ի ցանկացած ապրանքի կամ ծառայության անվանում Orange Brand Services Limited-ի ապրանքային նշանն է:

Orange supports community development projects in two villages of Gegharkunik region
Orange Foundation and “Shen” Charitable NGO continue implementing charitable projects, directed to development of rural communities in Armenia. By implementing such projects, Orange Foundation and Shen have in the center of their activity rural communities, children, their education, and health, pre-school and sport education. Recently two new initiatives in the Gegharkunik region were realized, aiming at changing to better the social life in the villages, by providing equipment or furniture and modern technologies.
The first project is realized in the frames of the Orange Foundation charitable projects. From now on, the newly built kindergarten of Karchaghbyur village (Gegharkunik region), will welcome its pupils in a nicely furnished building. Karchaghbyur is a large village of 2300 inhabitants, for which the kindergarten has a vital importance, in order to organize a normal social life. It will not only allow 65 children to have pre-school education and become a member of the society in their early years, but will also give the possibility to women to gain employment. The Orange Foundation allotted 3,800,000 AMD for this project. The community, “Shen” NGO and World Vision Armenia NGO have also made considerable contributions, in particular for the renovation of the building.
The second project, implemented in Mets Masrik village, which is home for 2800 people and is not far from the Azerbaijani border, is the creation of a computer center furnished with Orange broadband Internet. Inhabitants of the villages have the possibility, for the first time, to acquire computer skills and use internet without the necessity of having a computer at home. The newly opened computer center is equipped with 7 computers, a printer, an Orange MyFi 3G router allowing up to 21.6Mbps download speed and comfortable furniture which will provide possibility to the residents of the village to not only be connected with the world, but also participate in computer courses. For the implementation of this project Orange has allotted total AMD 2,348,860 AMD.
Francis Gelibter, CEO of Orange Armenia and Chairman of the Board of the Orange Foundation said: “We are happy for this cooperation with “Shen” charitable NGO, especially because it allows us to be useful in the remote and socially vulnerable villages of Armenia. We know remote villages need more attention and care than usual, and we know how important it is that people living here do not move to other places. By creating comfortable conditions for social life and connection to the world through modern technologies, we hope to help them with this.”
About Orange Foundation
Orange Foundation has been established in April 2011. Orange Armenia Foundation brings to 11 the number of foundations active in the Orange global footprint. Orange Armenia joined the network of foundations, including France, Spain, Senegal, Mali, Ivory Coast, Cameroon, Poland, Slovakia, Republic of Moldova and Dominican Republic. Since its creation in 1987, the Orange Foundation is the main structure within the Orange Group realizing charitable and philanthropy projects. Considering communication as the main stimuli of social development, Orange Foundation supports projects making communication more accessible to everyone. Orange Armenia Foundation focuses its work on the following key areas: community development, children, health & disability.
The Orange Foundation coordinates all of the Group’s philanthropic activities worldwide, working in close collaboration with the network of foundations and Orange companies. Today, corporate philanthropy projects, proposed by international and local non-governmental organizations are supported in over 30 countries in Europe, Asia, Middle East and Africa, where the Group operates.
mob:  095 988 608
e-mail: lilit.martirosyan@orange-ftgroup.am
web: www.orangearmenia.am
Facebook: www.facebook.com/orangearmenia.ftgroup
Orange and any other Orange product or service names included in this material are trademarks of Orange Brand Services Limited.