Ադրբեջանական քարոզչամեքենան հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների մասին ֆիլմը արատավորելու արշավ է սկսել
• 15-12-2010 13:50:40   | Ռուսաստան  |  Մշակույթ
Նկարահանող խմբի հայտարարությունը Մոսկվայում սկսվել են «Ընդհատված երգը» ֆիլմի նկարահանումները, որի գործողության կենտրոնում հանգամանքների բերումով միեւնույն հորի մեջ հայտնված հայի եւ ադրբեջանցու փոխհարաբերություններն են: Հերոսների կերպարների միջոցով վեր են հանվելու թշնամական ժողովուրդների խճճված հարաբերությունները: Ֆիլմը նկարահանվում է 21-30 տարեկան մոսկվայաբնակ հայ երիտասարդների ֆինանսական միջոցներով: Ըստ մտահղացման, ֆիլմը ներկայացնելու է այն պատմական իրողությունները, որոնք, ղարաբաղյան խնդրից զատ, խոչընդոտում են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը: Կինոնկարի հեղինակներն, ի սկզբանե, հերոսներից որեւէ մեկին արդարացնելու կամ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները գնահատելու նպատակ չեն դրել: Ֆիլմի գաղափարը երկու ժողովուրդների միջեւ առկա իրական հարաբերությունները ցույցադրելն ու նուրբ ենթատեքստով պահանջվող փոփոխությունների մասին ակնարկելն է: Ցավոք, ադրբեջանական որոշ ԶԼՄ-ներ որոշել են այս տեղեկատվությունը հարմարեցնել հարաբերությունները առավել սրելու իրենց ամենօրյա գործելաոճին` կինոնկարին վերագրելով մտացածին քաղաքական նախապատմություններ: Մասնավորապես, 1news.az հայտնի գործակալությունը իրական թունոտ արշավ է սկսել ,Ընդհատված երգըե ֆիլմի դեմ, որում հայն ու ադրբեջանցին հուզող խնդիրների շուրջ բանավիճելով ուղղակի պաշտպանում են սեփական տեսակետը: Կինոնկարի հեղինակների համոզմամբ, երկու հերոսների միջեւ ծավալվող երկխոսությունը մեր օրերում չափազանց պահանջված է, այնինչ` հայ-ադրբեջանական թշնամական փոխհարաբերությունները նկատելի են նույնիսկ երկու երկրների նախագահների շփումներում: Հեղինակների համոզմամբ` ադրբեջանական անթաքույց հիստերիան պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ֆիլմը նկարահանվում է հայերի կողմից: Արվեստը չի բուժում, այն պարզապես ի տես է հանում ցավոտ ծալքերն ու իրավիճակը փոխող ելքեր գտնելու լուծումներ առաջարկում: Թշնամանքը մոռանալ, գուցե, անհնար է, բայց նաեւ ուշ չէ` ամեն բան մաքուր էջից վերսկսելու համար... «Ընդհատված երգը» հոգեբանական դրամայի պրեմիերան տեղի կունենա Մոսկվայում 2011թ. գարնանը: Ֆիլմի ռեժիսորն է Արիկ Մանուկյանը, պրոդյուսերը` Աշոտ Պողոսյանը: Կինոնկարի կարգախոսն է` «Ցանկացած պատերազմի նպատակը խաղաղությունն է»: Տիգրան Գրիգորյան, ,Ընդհատված երգըե ֆիլմի մամուլի քարտուղար 15.12.2010թ. Մոսկվա

Азербайджанская пропаганда начала кампанию по подрыву репутации фильма про армяно-азербайджанские отношения
• 15-12-2010 13:50:40   | Ռուսաստան  |  Культура
Заявление съемочной группы Как сообщалось ранее, в Москве начались съемки фильма под рабочим названием "Прерванная песня", повествующего о взаимоотношениях армянина и азербайджанца, волею обстоятельств оказавшихся в глубокой яме. В образах двух героев отражаются запутанные взаимоотношения двух народов. Фильм снимается на финансовые средства группы московских армян в возрасте 21-30 лет. По замыслу, картина должна выявить исторически сложившиеся реалии, являющиеся преградой для нормализации армяно-азербайджанских отношений. Авторы фильма изначально не ставят никакой задачи оправдать кого-либо из героев, а также дать оценку армяно-азербайджанским отношениям. Цель картины – показать существующие отношения представителей двух народов, тонким подтекстом указывая на то, что ситуация требует изменений. К сожалению, некоторые азербайджанские СМИ решили трактовать эту информацию на свой лад, "подсластив" ее вымышленными политическими предысториями. В частности, популярное азербайджанское агентство 1news.az начало настоящую травлю на фильм, в котором армянин и азербайджанец, по сути дела, исключительно отстаивают свою точку зрения относительно волнующих их вопросов. По убеждению авторов картины, здоровая дискуссия, разворачивающаяся между двумя героями, очень востребована в наше время, когда очевидная неприязнь двух народов друг к другу отражается даже на уровне президентов. Авторы уверены, что нескрываемая истерия с азербайджанской стороны обусловлена лишь тем обстоятельством, что фильм снимается силами армян. Искусство не призвано лечить, оно указывает на болевые точки, после осознания которых нужно искать решения для изменения ситуации. Забыть о вражде невозможно, но всегда можно попробовать начать все с чисто листа. Премьера психологической драмы "Прерванная музыка" состоится в Москве весной 2011 года, режиссер картины Арик Манукян, продюсер – Ашот Погосян. Девиз фильма – "Конечной целью войны служит мир". Тигран Григорян Пресс-секретарь фильма ''Прерванная песня'' 15.12.2010г. Москва