Ցուգիո Մակիմոտոն հանդիպել է ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների հետ
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն արդեն չորրորդ անգամ ստանձնում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի Համաշխարհային ՏՏ մրցանակի հովանավորությունը
Այսօր Hitachi Electronic Devices Group-ի նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն և Hitachi-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ցուգիո Մակիմոտոն այցելել էր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխամասային գրասենյակ, որտեղ կայացած մամլո ասուլիսից հետո, ՏՏ ոլորտի գործարար ներկայացուցիչների առջև հանդես էր եկել «Կիսահաղորդիչների ոլորտի նորարարությունների ազդեցությունը մեր հասարակությունների վրա» դասախոսությամբ:
Ցուգիո Մակիմոտոն Հայաստան է այցելել՝ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի՝ 2013-ին իրեն շնորհված հեղինակավոր մրցանակը (Համաշխարհային ՏՏ մրցանակ 2013) ստանալու: Մրցանակի հանձնման արարողությունը տեղի կունենա ՀՀ Նախագահի նստավայրում՝ ս.թ. նոյեմբերի 15-ին:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակը հիմնվել է Նախագահի 2009թ. հուլիսի 6-ի հրամանագրով` նպատակ ունենալով խրախուսելու այս ոլորտի զարգացումը: Մրցանակն ամենամյա է և շնորհվում է ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրում կատարած անձանց, ում ներդրումները` տեխնոլոգիական, կրթական, կազմակերպչական, ֆինանսական կամ այլ բնույթի, բերել են կամ բերում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նշանակալի զարգացումների:
Ցուգիո Մակիմոտոն թվով չորրորդ մրցանակակիրն է: Առաջին մրցանակը 2010թ. ստացել է «Ինտել» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարրեթը: «Էփլ Քոմփյութեր» կորպորացիայի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մրցանակի երկրորդ արժանացողն է: Սինապտիկս ընկերության պատվավոր նախագահ Ֆեդերիկո Ֆաջինը երրորդ մրցանակակիրն է:
Ինչպես և նախկինում, 2013-ին ևս, մրցանակի ֆինանսավորումը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով ստանձնել է Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը՝ տրամադրելով 22 միլիոն դրամ:
«Ժամանակակից աշխարհում, ուր երկրների մրցակցային առավելությունները դրսևորվում են տեխնոլոգիաների և տնտեսական զարգացման ասպարեզներում, ՏՏ-ն համարվում է երկրի տնտեսական աճի առանցքային գործոններից մեկը: Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատելով և հայաստանցի մասնագետների ամենօրյա ձեռքբերումների ականատեսը լինելով՝ մենք վստահ ենք, որ Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում նվաճումների և, որպես արդյունք՝ նաև տնտեսական աճի, չիրացված հսկայական ներուժ ունի: Այդ է պատճառը, որ մենք պարտավոր ենք աջակցել այս ոլորտի շարունակական զարգացմանը նպաստող ազգային ծրագրերին»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: «ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը սատարում է ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար մրցանակը, քանի որ այն հիանալի միջոց է համաշխարհային մակարդակով ՏՏ ոլորտում Հայաստանի հեղինակությունն  ու դիրքը ամրապնդելու համար»,-հավելել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Մրցանակը հնարավորություն է ընձեռում խրախուսելու Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացումը և մեծ կարևորություն ունի աշխարհի քարտեզի վրա Հայաստանը որպես բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում նվաճումների զգալի պոտենցիալ ունեցող երկիր ներկայացնելու առումով:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը համոզված է՝ հայաստանյան երիտասարդությունը տաղանդավոր է և ինքնազարգացման հսկայական ներուժ ունի: Հետևաբար, անհրաժեշտ է աջակցել երիտասարդությանը՝ իր պոտենցիալն իրացնելու, ինքնադրսևորվելու և զարգացման ուղին գտնելու գործում: Մրցանակը հնարավորություն է ընձեռում հայաստանցի երիտասարդների ուշադրությունն ուղղելու դեպի ՏՏ ոլորտը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը (Ղ-Տելեկոմ ՓԲԸ) Հայաստանի շարժական կապի առաջատար օպերատորն է, որն ունի ամենահզոր 2G/3.75G/4G ցանցը և տրամադրում է ձայնային և տվյալների փոխանցման ծառայությունների բազմազան տեսականի` Հայաստանի ամբողջ տարածքում: Գործունեության հիմք ընդունելով իր բաժանորդների շահերին լավագույնս ծառայելը, հիմնադրման օրվանից` 2005թ. հուլիսի 1-ից, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարճ ժամանակամիջոցում կարողացել է ստեղծել համահանրապետական ցանց և բաժանորդների մեծ բազա: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նորարարությունների առաջատարն է և հետամուտ է ոլորտի բոլոր զարգացումներին` ի շահ երկրի շարժական հեռահաղորդակցության շուկայի: Հավելյալ տեղեկություններ ստանալու համար այցելեք www.vivacell.am
Դր. Ցուգիո Մակիմոտո
Հիտաչի ընկերության Էլեկտրոնային սարքերի խմբի նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն և Հիտաչի ընկերության ավագ գործադիր տնօրեն,
ներկայումս Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության և Թեքնո վիժն ընկերության նախագահ
(համառոտ կենսագրություն)
Դր. Մակիմոտոն Ճապոնիայի ՏՏ արդյունաբերության ամենաարդյունավետ տեսլական ունեցող մարդկանցից մեկն է: Նա ընդլայնել է տեխնոլոգիայի սահմանները ասպարեզ բերելու արդի կիսահաղորդչային եւ արտապատկերող սարքեր պարունակող կառուցվածքային բլոկներ: Այդ կառուցվածքային բլոկները խթանել են էլեկտրոնային արդյունաբերության զարգացումը եւ ստեղծել են այն էլեկտրոնային սարքերի մեծ մասը, որոնք 1970-ներից մինչ այժմ փոխել են աշխարհը եւ ազդեցություն են ունեցել մեր կյանքի բոլոր ոլորտների վրա: Վերջին տասնհինգ տարիների ընթացքում մենք ականատես ենք եղել մոտեցումները փոփոխող տարաբնույթ ապրանքների եւ հարթակների ստեղծմանը, ինչպիսիք են Smart քարտեր, Smart հեռախոսներ, էլեկտրոնային գրքեր, համակարգչային տաբլետներ, GPS նավիգացիոն համակարգեր, սերվերներ, համակարգիչներ, HDTV, հեռահաղորդակցություն, ռոբոտիքս եւ ավտոմատացում, էլեկտրոնային խաղեր, բջջային սարքեր, ինտերնետ, սոցիալական ցանցեր եւ շատ ուրիշներ, որ պիտի լինեն:
Նրա հեռատեսական մոդելներն ու նախագծերը հնարավորություն տվեցին նրան հայտնաբերել եւ հրապարակել հայտնի «Մակիմոտոյի ալիքը», որը վերաբերում է կիսահաղորդչային արդյունաբերության ցիկլային բնույթին:
Հիտաչի ընկերությունում Դր. Մակիմոտոն ծառայել է որպես ընկերության Էլեկտրոնային սարքերի խմբի գլխավոր գործադիր տնօրեն և Հիտաչի ընկերության ավագ գործադիր տնօրեն: Այդ ժամանակից ի վեր նա ակտիվ գործունեություն է ծավալել բարձր տեխնոլոգիաների միջազգային եւ արդյունաբերական խմբերի տարբեր պաշտոններում, այդ թվում որպես Sony Corporation ընկերության ավագ կորպորատիվ խորհրդական, Սինգապուրի Ազգային գիտության եւ տեխնոլոգիայի խորհրդի խորհդատվական կոմիտեի անդամ, Սինգապուրի Chartered Semiconductor Manufacturing ընկերության խորհրդի տնօրեն, UC Berkley համալսարանի արդյունաբերություն խորհրդատվական խորհրդի անդամ, PDF Solutions ընկերության նախագահ, նա նաեւ նշանակալից դեր է ունեցել World SC խորհրդի հիմնադրման գործում:
Ներկայումս նա Կիսահաղորդչային արդյունաբերության մասնագետների միության տնօրենն է և Թեքնո վիժն ընկերության հիմնադիրն ու նախագահը: Նա նաեւ բարձրաստիճան խորհրդակցական պաշտոններ է զբաղեցնում մի շարք միջազգային ընկերություններում, ինչպիսիք են Taiyo Nippon Sanso Corp, Micronics Japan Corp եւ ԱՄՆ-ի Nantero Corp.:
Դր. Մակիմոտոն ունի կիրառական ֆիզիկայի բակալավրի աստիճան Տոկիոյի համալսարանից, էլեկտրոնային ճարտարագիտության մագիստրոսի աստիճան Ստենֆորդի համալսարանից, ինչպես նաեւ գիտությունների թեկնածուի աստիճան Տոկիոյի համալսարանից: 1997թ.-ից նա առաջադրվել եւ դարձել է IEEE անդամ:
Նա արժանացել է տարբեր միջազգային մրցանակների, ինչպիսիք են IR-100 Award, Ichimura Award եւ Bellwether Award: Նա նաեւ մի շարք գրքերի եւ հրատարակությունների հեղինակ է:

Dr. Tsugio Makimoto gave a press conference and met with business IT community representatives at VivaCell-MTS Headquarters
• 14-11-2013 15:40:14   | Armenia  |  Science and Technology
VivaCell-MTS undertakes the sponsorship of the Global IT Award of the President of the Republic of Armenia for Outstanding Contribution to Global Information Technology for the fourth time
Today retired  CEO of Hitachi Electronic Devices Group and Senior Executive Managing Director of Hitachi Tsugio Makimoto visited VivaCell-MTS headquarters where he gave a press conference, followed by a presentation ‘Impacts of Semiconductor Innovations to our Societies’ for the business IT community representatives.
Dr. Tsugio Makimoto is on a special visit to Armenia to receive the prestigious golden Global Award of the President of the Republic of Armenia for Outstanding Contribution to Humanity through IT 2013 (Global IT Award 2013). The awarding ceremony will take place on November 15, at the Presidential Palace. Inaugurated on July 6, 2009, by the decree of the President of Armenia, the Global IT Award honors individuals who have made extraordinary contributions to humanity through advancing the world of IT. It is granted on an annual basis to individuals whose internationally acclaimed contributions to IT have resulted in near-revolutionary or revolutionary developments that have positively impacted or hold the potential to positively impact the humanity. Tsugio Makimoto is the fourth GIT Award laureate. Previous laureates include retired CEO/ Chairman of the Board of Intel Corporation, Craig Barrett in 2010, co-founder of Apple Computers, Inc. Steve Wozniak in 2011 and Chairman Emeritus of Synaptics, Inc. Federico  Faggin in 2012.
As in previous years, for 2013 also, the award is being financed by Armenia’s Leading Telecommunications Operator VivaCell-MTS through ‘Hayastan’ All Armenian Fund. For this purpose the Company provided 22 million drams.
“In today’s world, where nations’ competitive edge is its technology and economic strength, IT is considered to be one of the key factors to our country’s economic growth. Working in the ICT sector, witnessing the everyday achievements of Armenian specialists, we know for sure that Armenia has a huge unrealized potential for national achievements in the sphere of high technologies, and for the economic growth, as its outcome. Therefore, it is our duty to support important national projects encouraging further development of this sphere,” noted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian. “VivaCell-MTS supports the Global IT Award as it is an excellent tool for strengthening Armenia’s positive image in the sphere of IT in the world.”
The award is an opportunity to encourage the development of information technologies in Armenia and is very important in terms of positioning Armenia on the world map as a country with potential for higher achievements in the sphere of high-tech. VivaCell-MTS is sure that the Armenian youth is talented and has huge potential of self-development, and they just need support to realize that potential, to express oneself and find the true path. The GIT award has a potential to attract young Armenians attention to the IT sphere. The Company is sure that everything should be done in order to provide Armenia’s progress in the sphere of information technologies.
Dr. Tsugio Makimoto
Retired CEO of Hitachi Electronic Device Group and Sr. Managing Director of Hitachi
Currently, the President of SSIS and Techno Vision
(A brief CV)
Dr. Makimoto has been one of the most effective visionaries of Japan’s IT industry. He has pushed the technology limits to bring the building blocks that have included advance semiconductors & display devices. These building blocks have enabled the electronics industry to develop and launch most of the electronics products that have changed the world, and impacted almost all aspects of our lives since 1970’s, and continue today and going forward. Last fifteen years, we have seen many paradigm shifting products and platforms, e.g. Smart Card, Smart Phones, e-books, Tablet PC’s, GPS navigation systems, Servers, PC’s, HDTV, Telecommunications, Robotics and Automation, Electronic Games, Mobile Products, Internet, Social Networking, and others yet to come.
His visionary models and projection let him to discover and publish the famous “Makimoto Wave” that relates to the cyclical nature of semiconductor industry.
Prior to his retirement from Hitachi, Dr. Makimoto has served as the CEO of Hitachi Electronic Device Group and Senior Executive Managing Director. Since then, he has stayed active in various distinguished positions in the high tech multinational and industry groups. These have included: Sr. Corporate Advisor of Sony Corporation, Member of Advisory Panel of National Science & Technology Board of Singapore, Board Director of Chartered Semiconductor Manufacturing in Singapore, Member of Industry Advisory Board of UC Berkley, Chairman of PDF Solutions, also he was instrumental in establishing WSC (World SC Council).
Currently he is the president of SSIS (Society of Semiconductor Industry Specialists) and the founder & President of Techno Vision. He also holds senior advisory positions with several multinational companies: Taiyo Nippon Sanso Corp, Micronics Japan Corp and Nantero Corp. in USA.
Dr. Makimoto holds a BS in Applied Physics from University of Tokyo, MS in EE from Stanford University as well as Ph. D from University of Tokyo. He has been nominated and been an IEEE Fellow since 1997. He has been the recipient of many international awards, e.g. IR-100 Award, Ichimura Award and Bellwether Award. He is the author of several visionary books and other publications.