«ՀԿԵ» ՓԲԸ ներկայացուցիչները մասնակցել են հայ-ռուսական գործարար համաժողովին
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի համագործակցության և լոգիստիկայի գծով տեղակալ Օլեգ Շատալովն ու Ընկերության գլխավոր ինժեներ Արամ Եդիգարյանը նոյեմբերի 21-ին մասնակցեցին Ուղղափառ բարերարների ռուսական ակումբի կողմից կազմակերպած հայ-ռուսական գործարար համաժողավին:
Համաժողովի շրջանակներում, որի հիմնական թեմաներն էին ենթակառուցվածքային նախագծերն, էներգետիկայի, ապահովագրության հարցերը, հյուրանոցային ու տուրիստական բիզնեսի զարգացումն, Օլեգ Շատալովը մասնակիցներին ներկայացրեց «ՀԿԵ» ՓԲԸ գործունեության հիմանական ուղղությունները, ինչպես նաև Ընկերության հիմնական ձեռքբերումները Հայաստանում 5-ամյա աշխատանքի ժամանակ:
Գլխավոր տնօրենի տեղակալը հիշեցրեց, որ Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքի տեխնիկական և տեխնոլոգիական արդիականացմանն ուղղված ՀԿԵ-ի 5-ամյա գործունեությունը թույլ է տվել բեռնափոխադրումների 20%-նոց աճ ապահովել, փոխադրել ավելի քան 3 մլն ուղևոր:
- Հավատարմագրային կառավարման մասին պայմանագրի համաձայն, մեր ներդրումները Հայաստանի երկաթուղային տրանսպորտում 5 տարիների ընթացքում պիտի կազմեին 91 մլրդ դրամ: Այս պահի դրությամբ մենք արդեն ներդրել ենք 90 մլրդ դրամ և մինչև տարեվերջ ծրագիրը կկատարվի ամբողջությամբ, - ասաց Օլեգ Շատալովը:
Նա նաև հիշեցրեց, որ ՀԿԵ-ն մտնում է Հայաստանի խոշորագույն գործատուների եռյակ, Ընկերությունում իրագործվում են աշխատողների աջակցության սոցիալական ծրագրեր:
Համաժողովի ընթացքում հայկական ու ռուսական գործարար շրջանակների ներկայացուցիչները քննարկեցին համատեղ ծրագրերի իրականացման և երկկողմ համագործակցության լայնացման հեռանկարները:

Делегация ЗАО «ЮКЖД» приняла участие в армяно-российском бизнес-форуме
Заместитель генерального директора ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» по  взаимодействию и логистике Олег Шаталов и главный инженер Компании Арам Едигарян 21 ноября приняли участие в армяно-российском бизнес-форуме, организованном Российским Клубом Православных Меценатов.
В рамках форума, основными темами которого стали, в частности, инфраструктурные проекты, вопросы энергетики, страхования, развитие гостиничного и туристического бизнеса, Олег Шаталов представил собравшимся основные направления деятельности ЗАО «ЮКЖД», а также основные достижения компании за 5 лет работы в Армении.
Заместитель генерального директора напомнил, что, нацеленная на техническое и технологическое перевооружение железнодорожной инфраструктуры Армении, Южно-Кавказская железная дорога за 5 лет сумела добиться 20%-ного роста объемов грузоперевозок, перевезти более 3 млн. пассажиров.
«Согласно заключенному в 2008 году концессионному договору, на основании которого работает ЮКЖД, наши инвестиции в железнодорожный транспорт Армении за 5-летний период должны были составить 91 млрд. драмов. На данный момент мы уже вложили 90 млрд. драмов, и до конца года программа будет выполнена в полном объеме», - сообщил Олег Шаталов.
При этом он напомнил, что ЮКЖД входит в тройку крупнейших работодателей Армении, в Компании осуществляется ряд социальных программ, нацеленных на оказание содействия сотрудникам.
Во время форума представители армянских и российских бизнес-кругов обменялись мнениями относительно перспектив развития совместных проектов, расширения взаимовыгодного сотрудничества.