Հարութ Սասունյան.Կանադայի թուրքերը պետք է դատապարտեն և ոչ թե արդարացնեն Ցեղասպանության ժխտումը
Կանադայի թուրքերն անցյալ ամիս մի ստորագրահավաք էին ձեռնարկել՝ պահանջելով Հայոց ցեղասպանության մասին բոլոր հղումների վերացումը Տորոնտոյի ավագ դպրոցների 11-րդ դասարանի ուսումնական ծրագրից:
Այս ստորագրահավաքը մաս է կազմում թուրք ժխտողականների երկարատև ջանքերի՝ փոխելու համար Տորոնտոյի շրջանային դպրոցական խորհրդի (TDSB) 2008 թվականի որոշումը, որի համաձայն աշակերտներին դասավանդում էին Հայոց, Հրեական և Ռուանդական ցեղասպանությունների մասին: TDSB-ի որոշումը հաջորդեց 2002 թվականին Կանադայի Սենատի և 2004 թվականին Խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Բացի այդ, 2006 թվականից Կանադայի վարչապետները հաջորդաբար հանդես են եկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման տարեկան պաշտոնական հայտարարություններով՝ չնայած թուրքական կառավարության կողմից բուռն քաղաքական ճնշման ու տնտեսական շանտաժի:
Դեռևս 2008 թվականին թուրքական մեկ այլ նմանատիպ ստորագրահավաքով չհաջողվեց ստիպել TDSB-ին փոփոխելու ցեղասպանության ուսումնական ծրագիրը՝ ավելի քան 11 հազար ստորագրություն հավաքելուց հետո, հիմնականում Թուրքիայից: Իսկապես, Անկարայի կառավարությունը և Տորոնտոյում նրա թուրքական կամակատարները վերջին յոթ տարիների ընթացքում արել են հնարավոր ամեն ինչ այս ուսումնական ծրագիրը խափանելու համար:
Ստորև մեջբերված են թուրքական դիմումնագրով ներկայացված անհիմն բողոքները TDSB-ի ցեղասպանության ուսումնական ծրագրի դեմ՝ դրանց հաջորդող իմ հերքումներով.
-- Թուրքական դիմումնագիր . «Որպես Տորոնտոյի դպրոցներ հաճախող աշակերտների թուրքախոս ծնողներ, մենք խորապես մտահոգված ենք «Հայոց ցեղասպանության» վերաբերյալ ներկայիս ուսումնական ծրագրի և 2008 թվականից TDSB-ի կողմից ընդունված ուսումնական նյութի բացասական ազդեցությամբ»:
Իմ պատասխանը. Տորոնտոյի դպրոցներում ՈՉ մի բռնություն կամ ճնշում չի կիրառվել որևէ թուրք աշակերտի նկատմամբ, չնայած որ ցեղասպանության ուսումնական ծրագիրը մի քանի տարի դասավանդվում է: Պատճառն այն է, որ հայերն այսօրվա անհատ թուրքերին պատասխանատու չեն համարում այն ոճրագործությունների համար, որոնք Օսմանյան Թուրքիայի կառավարության կողմից իրագործվել են գրեթե հարյուր տարի առաջ, բացառությամբ նրանց, ովքեր ժխտողականությամբ իրենց շաղկապում են այդ ոճիրների հետ: Մյուս կողմից, Թուրքիայի Հանրապետությունը որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդ, պատասխանատվություն է կրում Հայոց ցեղասպանության շարունակվող հետևանքների համար: Ցեղասպանության փաստերի ժխտումը շատ ավելի լուրջ բացասական հոգեբանական ազդեցություն ունի հայերի վրա, քան ուսումնական ծրագրում դրա ընդգրկումը՝ թուրքերի վրա: Ավելին, ճշմարտությունը չի կարելի թաքցնել միայն այն պատճառով, որպեսզի այն չվիրավորի նրանց զգացմունքները, ովքեր ուզում են քողարկել պատմական իրողությունները: Կարելի՞ է արդյոք պաշտպանել հրեական Հոլոքոստի ջնջումը պատմության դասագրքերից ժամանակակից գերմանացիներին չվիրավորելու համար:
-- Թուրքական դիմումնագիր. «Հայերի Ցեղասպանության վերաբերյալ դասագիրքը և այլ գրքեր, ինչպիսին է Բարբարա Քոլորոսոյի «Արտասովոր չարիքը», անընդհատ վարկաբեկում են մի համայնքի նկարագրությունը մյուսների նկատմամբ և բացասական ազդեցություն ունենում Տորոնտոյի դպրոցների թուրքական ժառանգությամբ աշակերտների վրա»:
Իմ պատասխանը. Չի կարող երկու տարբերակ կամ երկու վարկած լինել Հայոց ցեղասպանության ապացուցված փաստերի վերաբերյալ: Կա միայն մեկ ճշմարտություն:
-- Թուրքական դիմումնագիր. «Մենք խորապես համոզված ենք, որ փոխադարձ հարգանքի, փոխըմբռնման և խաղաղ գոյակցության արժեքները կարող են ձեռք բերվել պատմության մասին ազնիվ և բաց երկխոսության միջոցով: Ավելին, արդար և անաչառ ուսուցումը պիտի հիմնված լինի պատմական փաստերի, այլ ոչ թե միայն ընտրյալ համայնքների պատումների վրա, անտեսելով մյուսներին: Պետք է նաև նշել, որ այս պատմական պնդումներից որևէ մեկի վերաբերյալ դատավճիռ գոյություն չունի, իսկ պատմաբանների կարծիքները տարբերվում են այս իրադարձությունների մանրամասների և սահմանումների առնչությամբ»:
Իմ պատասխանը. «Փոխադարձ հարգանքը, փոխըմբռնումը և խաղաղ գոյակցությունը» չեն կարող ձեռք բերվել խեղաթյուրումների և կեղծիքների միջոցով: Միայն ճշմարտությունն ընդունելուց և համապատասխան հատուցումից հետո Կանադայի թուրքերը կարող են խոսել նման վեհ գաղափարների մասին: Բացի այդ, հակառակ թուրքական պնդումներին, կան մի քանի դատավճիռներ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, սկսած 1919 թվականի թուրքական ռազմական դատարանների վճիռներից մինչև արգենտինական, շվեյցարական և ամերիկյան դատարանների վճիռները: Ուշագրավ է, որ ՄԱԿ-ի խտրականության կանխարգելման և փոքրամասնությունների պաշտպանության ենթահանձնախումբը 1985 թվականին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին զեկույց է ընդունել: Ցանկացած ցեղասպանության ամենաճիշտ  ատյանը Միավորված ազգերի կազմակերպությունն է, քանի որ Ցեղասպանության կոնվենցիան ՄԱԿ-ի փաստաթուղթ է:
Ամփոփելով՝ նշենք, որ այս վերջին թուրքական դիմումնագիը լիակատար ձախողման է դատապարտված, քանի որ դրա նախաձեռնողը՝ Կանադայի թուրքական միությունների ֆեդերացիան, առայժմ հավաքել է 2 հազարից էլ պակաս ստորագրություն, երբ պնդում են, թե Կանադայում ունեն 200 հազար անդամ: Հետաքրքիր է, որ ստորագրողների մեծ մասը ոչ թե Կանադայից է, այլ Թուրքիայից, որտեղ դիմումնագիրը լայնորեն տարածվել է կայքէջերում:
Կանադայի թուրքերի համար ավելի արժեքավոր նախաձեռնություն կլինի մի այլ  դիմումնագիր ձեռնարկել, կոչ անելով թուրքական կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և պատշաճ փոխհատուցում կատարել այս հրեշավոր ոճրագործության զոհերի ժառանգներին Ցեղասպանության հարյուրամյակի առիթով:

Арут Сасунян.Турки Канады должны осудить, а не оправдывать отрицание Геноцида
Турки Канады в прошлом месяце инициировали сбор подписей, требуя исключения всех ссылок на Геноцид армян их учебной программы для 11-го класса старших школ Торонто.
Этот сбор подписей – часть длительных усилий турецких отрицателей, направленных на изменение решения окружного школьного совета Торонто (TDSB) от 2008 года, согласно которому ученикам преподаются темы, связанные с геноцидами армян, евреев и в Руанде. Решение TDSB последовало за признанием Сенатом (в 2002г.) и парламентом (в 2004г.) Канады Геноцида армян. Помимо этого, с 2006г. премьер-министры Канады выступают с ежегодными официальными заявлениями о признании Геноцида армян, несмотря на яростное политическое давление и экономический шантаж турецкого правительства.
Еще в 2008г. турки предприняли подобный сбор подписей турок, но, даже собрав свыше 11 тыс. подписей, в основном из Турции, они не сумели вынудить TDSB изменить учебную программу по геноциду. Действительно, правительство Анкары и его турецкие приспешники в Торонто на протяжении последних семи лет делали все возможное для срыва этой учебной программы.
Ниже приведены безосновательные жалобы турецких заявителей, направленные против учебной программы TDSB, которые я поочередно опровергаю:
Заявление турок: «Как тюркоязычные родители учащихся, посещающих школы Торонто, мы глубоко обеспокоены отрицательным воздействием нынешней учебной программы, касающейся «Геноцида армян», и учебного материала, принятого TDSB».
Мой ответ: В школах Торонто ни разу не применялось насилие или давление в отношении турецкого ученика, хотя учебная программа о геноциде преподается уже несколько лет. Причина в том, что армяне не считают современных турок ответственными за те преступления, которые были совершены правительством Османской Турции почти сто лет назад, за исключением тех, кто своим отрицанием связывается с этими преступлениями. С другой стороны, Турецкая Республика как правопреемница Османской империи несет ответственность за не преодоленные последствия Геноцида армян. Отрицание фактов Геноцида оказывает гораздо более серьезное негативное влияние на армян, чем включение этих фактов в образовательную программу – на турок. Более того, истину нельзя скрывать лишь для того, чтобы она не оскорбляла чувств тех, кто хочет скрыть исторические факты. Разве можно поддерживать исключение еврейского Холокоста из учебников по истории только для того, чтобы не обижать современных немцев?
Заявление турок: «Учебник о Геноциде армян и другие книги, например «Необычайное зло» Барбары Колоросо, постоянно дискредитируют облик целой общины и негативно влияют на учащихся школ Торонто, имеющих турецкое происхождение».
Мой ответ: Не может быть двух вариантов или двух версий по поводу доказанных фактов Геноцида армян. Есть лишь одна-единственная истина.
Заявление турок: «Мы глубоко убеждены в том, что ценности взаимоуважения, взаимопонимания и мирного сосуществования могут быть приобретены путем честного и открытого диалога по поводу истории. Более того, справедливое и объективное изучение должно быть основано на исторических фактах, а не на утверждениях лишь избранных общин, при игнорировании других. Следует также отметить, что нет ни одного судебного вердикта по поводу этих исторических утверждений, а мнения историков относительно  подробностей и определения этих событий разнятся».
Мой ответ: «Взаимоуважение, взаимопонимание и мирное сосуществование» не могут быть приобретены путем искажения и фальсификации фактов. Лишь после признания истины и соответствующей компенсации турки Канады могут говорить о подобных возвышенных идеях. Кроме того, вопреки турецким утверждениям, есть несколько судебных вердиктов о Геноциде армян, начиная от вердиктов турецких военных трибуналов 1919г. и заканчивая вердиктами судов Аргентины, Швейцарии и Америки. Примечательно, что подкомитет по предупреждению дискриминации и защите меньшинств США в 1985 году принял доклад о признании Геноцида армян. Самая подходящая организация для признания геноцида – это Организация Объединенных Наций, поскольку конвенция о геноциде – это документ ООН.
Подытоживая сказанное, отметим, что заявление турок обречено на провал, поскольку инициатор жалобы – Федерация турецких союзов Канады – пока что собрал менее 2 тыс. подписей, хотя утверждает, что в Канаде насчитывается 200 тыс. членов Федерации. Интересно, что большая часть подписантов не из Канады, а из Турции, где заявление широко распространено на различных сайтах.
Туркам Канады лучше инициировать другое заявление, призвав турецкое правительство признать Геноцид армян и по случаю столетия Геноцида надлежащим образом выплатить потомкам жертв Геноцида армян компенсацию за это чудовищное преступление.