Մարկ Սայաթելյանի հիշատակին նվիրված երգի եւ տեսահոլովակի պրեմիերա՝ հայ աստղերի կատարմամբ
Երկուշաբթի՝ հունվարի 20-ին, կայացավ Մարկ Սայաթելյանի հիշատակին նվիրված երգի եւ տեսահոլովակի պրեմիերան՝ հայ աստղերի կատարմամբ: Երաժշտության հեղինակը երգիչ Մարտ Բաբայանն է, իսկ խոսքերը գրել է Ավետ Բարսեղյանը: Տեսահոլովակի ռեժիսորը Կարեն Ամյանն է, նկարահանման աշխատանքներին աջակցել է Արմեն Պետրոսյանը` Մենչը: Երգում են Քրիստինե Պեպելյանը, Զարուհի Բաբայանը, Արամոն, Սոնան, Սիլվա Հակոբյանը, Արամեն, Մհերը, Արմենչիկը եւ այլք, իսկ ջութակի պարտիան նվագում է Մարկի մտերիմ ընկեր Էդգար Հակոբյանը:
Գաղափարը Տարոն Պողոսյանինն է, որը տեսահոլովակի պրոդյուսերն է.«Երբ ինձ ասաց այդ մասին, մի քանի րոպեում գրեցի մեղեդին: Ցավոք, Մարկի հետ չհասցրի շատ մտերմանալ, քանի որ նա իրեն շատ մոտ չէր թողնում: Մի անգամ ասաց` “Մարտ, քեզ սիրում եմ որպես մարդ ու որպես արտիստ”, նրա խոսքերը շատ հաճելի էին: Իմ երգացանկից նա սիրում էր “Обнимаю” երգը, իսկ “Музыка”-ն հատուկ էի գրել` իմանալով, որ կհավանի այդ ոճը, ինչի մասին ինձ հայտնեց մեր վերջին աշխատանքի ժամանակ… Մեկ ժամ հետո նրան շտապօգնության մեքենայով տարան հիվանդանոց…», - պատմում է երգի համահեղինակ Մարտ Բաբայանը, ավելացնելով.
«Շնորհակալություն Տարոն Պողոսյանին, մենք տեսել ենք` ինչպես էր նա պայքարում Մարկի կյանքի համար: Այս հոլովակը ստեղծվել է Մարկի հարազատների ու նրան սիրող մարդկանց համար: Շնորհակալ եմ այն երգիչներին, որոնք համաձայնեցին ու միացան մեր նախագծին»:
Հիշեցնենք, որ Մարկ Սաղաթելյանը մահացել է հուլիսի 31-ին, ժամը 12:30-ին, «Նաիրի» բժշկական կենտրոնում: Հայաստանի գլխավոր անեսթեզիոլոգ Անատոլի Գնունու փոխանցմամբ՝ Մարկի հիվանդությունն անբուժելի էր, նա մահացել է՝ գիտակցության չգալով: Մարկն այդ գիշեր պետք է մեկներ Գերմանիա՝ բուժզննում անցնելու համար, սակայն առողջական վիճակի վատթարացման պատճառով այցը հետաձգվել էր: Մարկ Սաղաթելյանի մասին հիշողությունները միշտ վառ կմնան բոլորիս սրտերում, քանի որ նա այն մարդկանցից էր, ում բոլորս համարում էինք մեր ընտանիքի անդամ, մեր ընկեր եւ բարեկամ:

Март Бабаян совместно с Аветом Барсегяном написали песню в память о знаменитом армянском шоумене Марке Сагателяне
• 20-01-2014 14:24:59   | Армения  |  Культура
Певец и композитор Март Бабаян совместно с Аветом Барсегяном написали песню в память о знаменитом армянском шоумене Марке Сагателяне. Премьера клипа состоялась сегодня, 20 января.
Как оказалось, идея снять клип в память о Марке принадлежала Тарону Погосяну, он также является продюсером проекта и был близким другом Марка. «Я написал музыку ровно за 2 минуты когда мне Тарон сказал, что нужна песня посвященная нашему другу! А Авет написал очень быстро слова», - рассказал Март Бабаян, поделившись также воспоминаниями о Марке: « К сожалению, я не успел насладиться общением и дружбой с ним... Он долго к себе близко не подпускал, была дистанция... Он изучал меня долго, а потом сказал: «Март, я хочу сказать тебе, что очень люблю тебя как человека и как артиста! Мне это было невероятно приятно! Он любил песню "Обнимаю" из моего репертуара и песню "Музыка", я написал специально, зная, что он любит этот стиль! Он мне признался в этом на нашей последней совместной работе.... А через час его увезла скорая...».
«Хочу сказать спасибо Тарону Погосяну за такую преданную любовь к Марку! Он очень сильно боролся за его жизнь… Это все мы видели! Этот ролик создан исключительно для родных и тех, кто любил Марка. Всем артистам спасибо за понимание и поддержку! Спасибо Авету за такой великолепный текст! Спасибо режиссеру Карену Амяну и, в особенности, спасибо Армену Петросяну (Менчу) за то, что он поступил во всем, как настоящий друг! Всю работу проделала его команда, хоть он себя и не афиширует», - заключил Март.
Напомним, что Марк Сагателян ушел из жизни 31-го июля в 12:30 в медицинском центре «Наири», так и не пришев в сознание. В ту ночь он должен был отправиться в Германию для обследования, но по состоянию здоровья не улетел. Воспоминания о нем всегда будут живы в сердце каждого из нас, поскольку он был одним из тех личностей, кого любой армя