Մեկնարկել է Հայաստանի ԶԼՄ-ների միջև մինի-ֆուտբոլի հինգերորդ մրցաշարը
Մեկնարկեց Հայաստանի ԶԼՄ-ների միջև մինի-ֆուտբոլի հինգերորդ մրցաշարը: Մրցաշարի կազմակերպիչն է Արտասահմանյան թղթակիցների ասոցիացիան: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ստանձնել է մրցաշարի հովանավորությունը: Մրցաշարն ուղղված է առողջ ապրելակերպի քարոզչությանը և ֆուտբոլի մասսայականացմանը:
Մրցաշարի հանդիսավոր բացմանը մասնակիցներին ողջունեցին Արտասահմանյան թղթակիցների ասոցիացիայի նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը և ֆուտբոլի վետերան, վաստակավոր մարզիչ Սեմյոն Իսրայելյանը: Պարային համարով իր մասնակցությունն ունեցավ նաև «Արաբկիր» պարային համույթը:
Մրցաշարին կմասնակցի News.am,  boon.am TV, emedia.am կայքերի,  «Լայմ TV», «Երկիր Մեդիա TV» հեռուստաընկերությունների, Mediamax գործակալության, «4-րդ իշխանություն» թերթի և Արտասահմանյան թղթակիցների ասոցիացիայի լրագրողներից ձևավորված  8 թիմ:
Կանոնակարգի համաձայն, թիմերը վիճակահանությամբ բաժանվել են երկու խմբի:  Նախատեսված է առաջին փուլի հանդիպումները կազմակերպել շրջանաձև եղանակով: Խմբերի լավագույն երկու ցուցանիշ արձանագրած թիմերը կանցնեն կիսաեզրափակիչ փուլ, որի հաղթողները կմասնակցեն եզրափակիչ խաղին: Թիմերը կմրցեն նաև երրորդ տեղի համար:
Մրցաշարի փակման արարողությունը կկայանա ապրիլի 30-ին: Հաղթող թիմը կպարգևատրվի «ՎիվաՍել-ՄՏՍ-2014» գավաթով, մեդալներով և պատվոգրերով: Երկրորդ և երրոդ տեղեր զբաղեցրած թիմերը ևս կստանան գավաթներ, պատվոգրեր և մեդալներ: Մրցանակների կարժանանան նաև 10 անվանակարգում աչքի ընկած խաղացողները` լավագույն դարպասապահը, պաշտպանը, հարձակվողը, ռմբարկուն, երկրպագուն, խաղացողը, ֆուտբոլի վետերանը, թիմի ղեկավարը, ամենագեղեցիկ գոլի հեղինակը և մրցաշարը լավագույնս  լուսաբանող լրագրողը:
ԱԹԱ-ն ունի սիրողական մրցումներ կազմակերպելու մեծ փորձ: 2000 թվականից սկսած` ասոցիացիան մրցաշարեր է կազմակերպել ՀՀ-ում արտասահմանյան դեսպանատների (Քաղաքակրթությունների երկխոսության գավաթ), ՀՀ ձեռնարկությունների (Made in Armenia գավաթ), ՀՀ-ում հավատարմագրված բանկերի աշխատակիցների և բուհերի ուսանողների (Լև Յաշինի գավաթ) թիմերի միջև անցկացրել է բարեգործական խաղեր, որոնցից ստացված հասույթը փոխանցել է հանրապետության մանկատներին: 2002 և 2009 թվականներին ԱԹԱ-ն Երևանում և Ստեփանակերտում ՀՀ և ԼՂՀ նախագահների հովանու ներքո կազմակերպել է ԱՊՀ և Բալթյան երկրների լրագրողական մրցաշարեր:

• 24-03-2014 16:57:19   | Armenia  |  Sport
Mini Soccer Championship among the Armenian media kicked off. The championship was organized by the Association of the Foreign Correspondents. VivaCell-MTS undertook the general sponsorship of the competition.
The championship is aimed at agitating for the healthy lifestyle and increase in the number of population actively interested in football.
The Chairman of the Association of Foreign Correspondents Tigran Hovhannisyan greeted the participants of the competition. Veteran of football, honorary coach Semyon Israelyan also participated in the opening ceremony.
“Arabkir” dance ensemble performed for the participants and guests.
There are 8 teams participating in the championship – those of News.am, boon.am, emedia.am sites, Lime TV, Yerkir Media TV, “Mediamax” news agency, “Chorrord Ishkhanutyun” newspaper and “Association of Foreign Correspondents” NGO.
The teams are grouped in two based on the results of draw: the matches of the first phase will take place on circular basis. The two teams with the best scores from each group will play in the semi-final, and the winners of the semi-finals will play in the final. The teams will also compete for the third place.
The closing ceremony of the championship is planned for April 6. The winner will be awarded with the “VivaCell-MTS-2014” cup and diploma. Cups will be handed to the teams that come second and third as well. The Association of Foreign Correspondents will also award football players in 10 nominations – best goalkeeper, best full-back, best forward, author of the most beautiful goal, the most respectful player of the competition, the captain of the best team, the best reporter covering competition, and the best fan, - will also get prizes.
The Association of Foreign Correspondents has significant experience in organizing competitions among non-professionals. Beginning 2000, the association has organized various events in Armenia: among foreign missions (Dialogue of Civilizations Cup), among the enterprises of Armenia (Made in Armenia Cup), among banks, accredited in Armenia, students of universities (Lev Yashin Cup); has held charity games, with the funds raised from them being forwarded to the orphanages of the republic. In 2002 and 2009 the Association organized competitions of journalists of the CIS and the Baltic states.