Վրաստանի բոլոր պետական ուսումնական հաստատություններում սկսվել է ուսումնական գործընթացը
Սեպտեմբերի 15-ին Վրաստանի բոլոր պետական ուսումնական հաստատություններում սկսվել է ուսումնական գործընթացը: «Վրաստանում գործում է 2 332 միջնակարգ դպրոց: Այս տարի 44 758 աշակերտ առաջին անգամ դպրոց գնաց: Պետական դպրոցների բոլոր աշակերտներն ապահովվել են դասագրքերով: Ընդհանուր առմամբ այս տարի անվճար գրքեր է ստացել 650 000 աշակերտ», -ասված է Վրաստանի Կրթության նախարարության հայտարարությունում:
«Մենք մտահոգված ենք ժողովրդավարությանը սպառնացող այն մարտահրավերներով, որոնք կարող են ստեղծվել ընդդիմության ներկայացուցիչների քաղաքական հետապնդումների պատճառով, հետաքննությունների և դատական գործընթացների շարունակմամբ: ԱՄՆ-ն կշարունակի աջակցել Վրաստանի ժողովրդավարության զարգացմանը, որն անպայման պետք է պարունակի քաղաքական պլյուրալիզմ և հարգանք դեբատների հանդեպ», -ասված է սեպտեմբերի 14-ին ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի տարածած հայտարարությունում: «Ամեն ինչ լավ է, դա նորմալ է: Ըստ քաղաքականության նշանի` ոչ մի հետապնդման մասին խոսք չի գնում: Չկա որևէ խնդիր կամ հարց», -մեկնաբանելով ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի հայտարարությունը` հայտնել է Վրաստանի վարչապետը:
«Երբ ԶԼՄ-ներն արժանանում են քննադատման, մենք չպետք է ամաչենք: Զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցչներն անձեռնմխելի հասարակություն կամ անհատ անձինք չեն, որոնք կարող են ամեն ինչ անել և ի պատասխան` ոչ մի քննադատություն չլսել: Երբ մամուլը օբյեկտիվ չէ, այդ մասին պետք է խոսել, և դրանում ոչ մի վատ բան չկա: Չէ՞ որ մամուլը խոսում է այն ժամանակ, երբ Կառավարությունն իրեն պահում է ոչ օբյեկտիվ, ուրեմն, ինչո՞ւ կառավարությունը չի կարող քննդատություն արտահայտել, ոչ օբյեկտիվ մամուլի հանդեպ», -սեպտեմբերի 15-ին դիմելով վրացի լրագրողներին` հայտարարաել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
«Երդվյալ դատախազների համակարգը Վրաստանում իր ուժերի ներածին չափով կաշխատի երկու տարուց ոչ շուտ: Մեր դատական համակարգը դեռևս պատրաստ չէ նման փոփոխությունների: Համակարգը պատրաստ չէ երդվյալ դատախազների մասնակցությամբ անցակցնել դատական գործընթացներ երկրի բոլոր շրջաններում: Պետությունը պատրաստ չէ ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ իրավաբանական մակարդակով», -սեպտեմբերի 15-ին հայտարարել է Արդարադատության նախարարի տեղակալը: Հիշեցնենք, որ երդվյալ դատախազներն այսօրվա դրությամբ աշխատում են միայն Թբիլիսիում և արդեն հասցրել են անցկացնել մի քանի դատական գործընթացներ: Կառավարության հայտարարության համաձայն` Երդվյալ դատախազների համակարգի ստեղծումը դատական բարեփախումների գերագույն խնդիրներից մեկն է:
«Վրաստանը հանդիսանալով Մեծ Մետաքսե Ճանապարհի անբաժանելի մասնիկը, ողջունում է Չինաստանի նախագահի նախաձեռնությունը տվյալ առևտրային ճանապարհի վերստեղծման վերաբերյալ», -Չինաստանի Կենտրոնական Հանձնաժողովի միջազգային հարցերով դեպարտամենտի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարարել է վրացի վարչապետը: Ղարիբաշվիլու հայտարարության համաձայն՝ «Մետաքսե ճանապարհի վերստեղծումը Վրաստանին հնարավորություն կտա զարգացնել տնտեսությունը, առևտուրը, ստեղծել նոր կապեր, աջակցել զբոսաշրջության զարգացմանը և բարելավվել ներդրումային համակարգը»:
Վրաստանի ազգային վիճակագրական գործակալության տարածած տվյալների համաձայն` «Անցյալ տարիների համեմատությամբ 2014թ.-ին Վրաստանում արտասահմանյան ուղղակի ներդրումների քնակակը նվազել է 27.4%: 2014թ.-ի ապրիլ-հունիս ժամանակահատվածում Վրաստան է ներդրվել 151 000 000 դոլար, ինչը ամենացածր ցուցանիշն է անցած 9 տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Ներդրումների ներհոսքի փոխարեն հաստատվել է արտահոսք 78 000 000 դոլար ծավալով:»
Սեպտեմբերի 15-ին պաշտոնական այցով Վրաստան է ժամանել Վատիկանի Արտաքին գործերի նախարարը: Այցելության ընթացքում նախարար-արքեպիսկոպոսը մի շարք հանդիպումներ է անցկացրել Վրաստանի իշխանության ներկայացուցիչների` նախագահի, վարչապետի և վրաց պատրիարքի հետ: «Քրիստոնյա աշխարհում վրացական եկեղեցին  հատուկ տեղ է զբաղեցնում: Վրացական եկեղեցին հանդիսանում քրիստոնյա եկեղեցիների շարքում հնագույն եկեղեցիներից մեկը», -Վրաստանի վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է արքեպիսկոպոսը:
«Իվանիշվիլու հետ իմ կոնֆլիկտն անմիջականորեն կապված է Բաթումիում Ազիզիե մզկիթի շինարարության հարցի հետ: Կոնֆլիկտը սկսվել է մեկ ու կես տարի առաջ, երբ Իվանիշվիլին դեռևս վարչապետ էր: Այն ժամանակ ես նրան ասացի, որ Բաթումիում Ազիզիե անունով(!) մզկիթ չի կառուցվելու: Այդ խոսակցությունից հետո Իվանիշվիլին կես տարի ինձ հետ չէր խոսում: Երբ ես միանում էի «Վրացական երազանք» կուսակցությանը, ես պայման էի դրել, որ ինձ նրանց աջակցությունն է հարկավոր այդ հարցում, հակառակ դեպքում ես կուսակցությունում անելիք չունեմ: Ինձ համար Ազիզիե մզկիթի կառուցման կանխումը միայն քաղաքական հարց չէ: Դա տարածաշրջանային, կրոնական հարց է և եթե ուղիղ խոսենք դա աջարիացիների` Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության բնակիչների հարցն է», -սեպտեմբերի 15-ին հայտարարել է Բաթումիի մեծամասնական պատգամավոր, Վրաստանի Խորհրդարանի փոխխոսնակ Մուրման Դումբաձեն: Հիշեցնենք հարգելի ընթերցողին, որ մի քանի օր առաջ «Վրացական երազանք» կուսակցությունում հայտարարել են, որ «Աջարիայի Գերագույն Խորհրդում կուսակցության խմբակցությունը դուրս  է եկել վերահսկողությունից»: Սրա կապակցությամբ «Վրացական երազանք» կուսակցության Քաղաքական նիստ է գումարվել, որը որոշում է ընդունել բացառել Մուրման Դումբաձեին կուսակցության շարքերից: Մուրման Դումբաձեն դեռևս մնում է Վրաստանի Խորհրդարանի փոխխոսնակը:

• 16-09-2014 12:04:10   | Грузия  |  Пресс-релизы
15 сентября во всех государственных учебных заведениях Грузии начался учебный процесс. «В Грузии функционирует 2 332 средние школы. В этом году 44 758 человек впервые пошли в школу. Все ученики учащиеся в государственных школах были обеспечены бесплатными учебниками. В общей сложности бесплатные учебники в этом учебном году получили 650 000 учащихся», -сказано в заявлении министерства образования Грузии.
«Мы озабоченны теми рисками для демократии, которые могут быть созданы политическими преследованиями, продолжением расследований и судебных процессов, над представителями оппозиции. США будут продолжать поддерживать демократическое развитие Грузии, которое обязательно должно содержать в себе политические плюрализм и уважение дебатов», -сказано в распространенном 14 сентября заявлении Госдепа США. «Все хорошо, это нормально. Ни о каком преследовании по политическому признаку речь не идет. Нет ни какой проблемы и нет никаких вопросов», -комментируя заявление Государственного Департамента США заявил премьер министр Грузии.
«Когда СМИ заслуживает критики, мы не должны стесняться. Представители Средств Массовой информации не являются неприкасаемым обществом и людьми, которые могут делать все что угодно и в ответ не слышать даже критику. Когда пресса необъективна, об этом надо говорить, и в этом нет ничего плохого. Ведь пресса говорит тогда, когда правительство ведет себя необъективно, Так почему правительство не может высказать критику по отношению к необъективной прессе?», -15 сентября обращаясь к грузинским журналистам заявил Иракли Гарибашвили.
«Институт Суда присяжных в полной мере в Грузии сможет заработать не раньше. Чем через два года. Наша Судебная система ока что не готова для таких изменений. Система не готова проводить судебные процессы во всех регионах с участием присяжных судей. Государство не готово как финансово, так и на юридическом уровне», -15 сентября заявил заместитель министра Юстиции. Напомним, что суд присяжных на сегодняшний день функционирует лишь в Тбилиси и уже успел провести несколько судебных процессов. Согласно заявлениям правительств создание института Присяжных судей является одной из центральных задач судебной реформы.
«Грузия, являясь неотъемлемой частью Великого Шелкового Пути приветствует инициативу президента Китая, относительно воссоздания данного торгового пути», -в ходе встречи с представителями департамента по международным делам Центрального Комитета Китая  заявил грузинский премьер министр. Согласно заявлению Гарибашвили, «воссоздание Шелкового Пути даст возможность Грузии развить экономику, торговлю, наладить новые связи, способствовать развитию туризма и улучшению инвестиционного климата».
Согласно данным, распространенным Национальным Статистическим Агентством Грузии «По сравнению с предыдущими годами, в 2014 году количество прямых иностранных инвестиций в Грузию сократилось на 27,4%. На период апрель-июнь 2014 года в Грузию было инвестировано 151 000 000 долларов, что является самым низким показателем по сравнению с аналогичными периодами за 9 лет. Вместо притока инвестиций, зафиксирован их отток, в размере на сумму 78 000 000 долларов».
15 сентября в Грузию с официальным визитом прибыл министр Иностранных дел Ватикана. В ходе визита министр-архиепископ провел ряд встреч с представителями власти Грузии –президентом, премьер министром и грузинским патриархом. «В христианском мире грузинская церковь занимает особенное место. Грузинская церковь является одной из древнейших, среди христианских церквей», -после встречи с премьер министром Грузии заявил архиепископ.
«Мой конфликт с Иванишвили непосредственно связан с вопросом строительства в Батуми мечети Азизие. Конфликт начался полтора года назад, когда Иванившили еще был премьер министром. Тогда я ему сказал, что в Батуми мечеть под именем Азизие построена не будет. После этого разговора Ивинишвили пол года со мной даже не разговаривал. Когда я присоединялся к партии «Грузинская мечта», я поставил условие, что мне нужна их поддержка по этому вопросу, в противном случае мне было нечего делать в партии. Для меня вопрос недопущения строительства мечети Азизие является не только политическим вопросом. Это вопрос региональный, вопрос религии и если говорить прямо это вопрос аджарцев –жителей Аджарской Автономной Республики», -15 сентября заявил мажоритарный депутат от Батуми, вице спикер парламента Грузии –Мурман Думбадзе. Напомним уважаемому читателю, что несколько дней назад в партии «Грузинская мечта» заявили, что «фракция партии в Верховном Совете Аджарии вышла из под контроля». В связи с этим был созван политический совет партии «Грузинская мечта», который принял решение о исключении Мурмана Думбадзе из рядов партии. Мурман Думбадзе по прежнему остается вице-спикером парламента Грузии.