Ստորագրվել է Բարեկամության հռչակագիր` ԼՂՀ Շուշի և Ֆրանսիայի Բուրգ Լե Վալանս քաղաքների միջև
Հոկտեմբերի 5-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Շուշիի քաղաքապետ Արծվիկ Սարգսյանը և Արցախ ժամանած Ֆրանսիայի Բուրգ Լե Վալանսի քաղաքապետ Մարլեն Մուրիեն ստորագրել են Բարեկամության հռչակագիր երկու քաղաքների միջև։
Հռչակագրում մասնավորապես նշվում է, որ ողջունելով Լեռնային Ղարաբաղի՝ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի և իշխանությունների հետևողական քայլերն՝ ուղղված ազատ և ժողովրդավարական հասարակության ստեղծմանն ու զարգացմանը, ու գիտակցելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի մեկուսացումը չի նպաստում ժողովուրդների երկխոսությանը և վերջնական խաղաղության հաստատմանը՝ կողմերը որոշել են բարեկամական կապեր հաստատել երկու քաղաքների միջև։
Հռչակագիրը նպատակ ունի նպաստել երկու քաղաքների միջև հարաբերությունների զարգացմանը և խթանել համատեղ ծրագրերի իրականացումը կրթության, մշակույթի, սպորտի, առևտրի և տեղական կառավարման ոլորտներում։

• 06-10-2014 14:46:42   |   |  Social
On October 5, Artsvik Sargsyan, Mayor of Shushi, the Nagorno Karabakh Republic, and Marlene Mourier, Mayor of Bourg-Les-Valence, France, who is on a visit to Artsakh, signed a Declaration of Friendship between the two towns.
The Declaration, in particular, reads that welcoming the consistent steps of the people and authorities of the Nagorno Karabakh (Artsakh) Republic aimed at the creation and development of a free and democratic society, as well as realizing that the isolation of the people of Nagorno Karabakh doesn’t contribute to the establishment of dialogue between peoples and to the achievement of final peace, the parties decided to establish friendly relations between the two towns.
The Declaration aims to facilitate relations between the two towns and to promote implementation of programs in the spheres of education, culture, sports, trade, and local self-government.