Ջավախքում պաշտոնապես գործարկվել է «Փարվանա ՀԷԿ-ը»
Ջավախքում պաշտոնապես գործարկվել է «Փարվանա ՀԷԿ-ը»: Այս ՀԷԿ-ի կառուցման համար թուրքական «Անադոլու գրուպ» ընկերությունը ներդրել է ավելի քան 200 մլն դոլար: Կառուցել է Վրաստանում գրանցված դրա դուստր ընկերությունը՝ «Ջորջիա ուրբան էներջի»-ն: Համաձայն Վրաստանի ընկերությունների ռիէստրի տվյալների, «Ջորջիա ուրբան էներջի» ընկերության 90% բաժնետերը թուրքական խմբի մեկ այլ՝ «Anadolu Caucasus Energy» ՓԲԸ-ն է, իսկ մնացյալ 10%-ը Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկինն է. վերջինի վարկային միջոցների հաշվին է իրականացվել ՀԵԿ-ի շինարարությունը:
Այս նախագծի մեկնարկի հուշագիրը Վրաստանի կառավարությունը «Ջորջիա ուրբան էներջի»-ի հետ ստորագրել էր դեռևս 2007-ին: 2010-ից ընթանում էր շինարարությունը:
Բնապահպանական և սոցիալական ազդեցության գնահատատականում նշվում է, որ հէկը կառուցվել է Փարվանա գետի վրա՝ Փարվանա լճից 56 կմ հոսանքն ի վար: Հէկի գլխավոր ենթակայանն ու հարակից ենթակառուցվածքներն ընդգրկելու են Սամցխե-Ջավախքի ազդակիր երկու շրջանների՝ Ախալքալաքի և Ասպինձայի 6 համայնքները, այդ թվում Կորխ և Դիլիսկա գյուղերը, քաղաք Ախալքալաքը:  Խերթվիս գյուղում տեղակայված է լինելու էլեկտրաէներգիա արտադրող հիմնական կայանը: Գլխավոր կայանից փոխանցման հաղորդալարերով էլեկտրաէներգիան կմիանա ազգային ցանցին:
Նախագծի նկարագրի բնապահպանական մասում, բացի հէկի կառուցման ընթացքում շրջակա միջավայրին հասցված վնասից, նշվում է այն գործելու ժամանակ առկա վտանգները: Մասնավորապես՝ հողի և ջրի աղտոտում, ջրի հոսքի նվազում գետն ի վար, ինչի պատճառով կարող են վտանգվել ձկան շարժը և տեսակները, ազդեցությունը բուսականության վրա, աղմուկի և վիբրացիայի առկայությունը,  դրանց ազդեցությունը թռչունների վրա, էլեկտրաէներգիայի լարերի փոխանցման տարածքում մագնիսական դաշտի առկայությունը:  Հանրային քննարկումներից մեկի ժամանակ նախագիծը հեղինակող ընկերության բնապահպանության և անվտանգության փորձագետ Թենգիզ Լաջիձեն վստահեցրել է, որ Փարվանա լճին ոչինչ չի սպառնում, քանզի հէկը լինելու է լճից 56 կմ ներքև: Իսկ տնօրեն Նոդար Կուրտանիձեն խոստացել է, որ երբ հէկը գործի, գետում սանիտարական թողքը կպահպանվի:
Թվարկված է նաև սոցիալ-տնտեսական ազդեցությունը՝ կայուն էլեկտրամատակարարում, աշխատատեղ, և դառնալով վստահելի էլեկտրամատակարարող՝ հէկը կարող է նպաստել տեղական փայտի ռեսուրսների սպառման նվազեցմանը: Էլեկտրամագնիսական դաշտի ազդեցությունը մարդկանց և նրանց առողջության վրա ընկերությունը չի թաքցրել: Ավելին, ևս մեկ անգամ նշել է, որ ջրի ծավալների և հոսքի նվազման հետևանքով ձկան տեսակները կարող են կրճատվել, ձկների միգրացիայի վտանգ կա:
Ազդակիր համայնքներում տեղի ունեցած քննարկումների ընթացքում արծարծվել է նաև այդ համայնքներին ավելի էժան էներգիա տրամադրելու հարցը: Ախալքալաքի գործադիր մարմնի ղեկավարի տեղակալ Վիտալի Թորոսյանի հարցին, թե ինչպես է վաճառվելու էլեկտրաէներգիան և արդյոք տեղացիները հնարավորություն կունենան ավելի էժան էլեկտրաէներգա ստանալ հէկի կառուցումից հետո, ընկերության գլխավոր տնօրեն Նոդար Կուրտանիձեն պատասխանել է. «ՀԵԿ-ը կկապվի Վրաստանի էներգահամակարգին, «Ջորջիա ուրբան էներգիան» պատասխանատու չէ ընդհանուր հոսանքի վաճառքի համար»:
«Փարվանա ՀԵԿ-ի» հզորությունը 87 մեգավատտ է: Վերջին 35 տարում այս հզորությամբ հէկ Վրաստանում չի կառուցվել: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, երբ ներկա է եղել հոկտեմբերի 11-ին կայացած ՀԵԿ-ի հանդիսավոր գործարկման արարողությանը: Ներկա է եղել նաև Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Տաներ Յիլդիզին, ինչպես նաև ընկերության ներկայացուցիչները:
«Այսօր մենք բացում ենք Սամցխե-Ջավախքում ևս մեկ կարևոր կառույց, -ասել է վարչապետը, -«Փարվանա ՀԵԿ-ը» մեկ քայլ առաջ է, որն ուղղված է Վրաստանի տնտեսության ամրապնդմանը: «Փարվանա ՀԵԿ-ը» Վրաստանի և Թուրքիայի սերտ համագործակցության ևս մեկ օրինակ է»:
Վարչապետ Ղարիբաշվիլին նաև նշել է, որ Թուրքիան Վրաստանի տնտեսության ամենամեծ ներդրողներից է, և ներդրումների մեծ մասը էներգետիկ ոլորտում է, մասնավորապես՝ հիդրոէլեկտրակայանների շինարարությունում: Վրաստանի վարչապետը հավելել է, որ էներգասեկտորի զարգացումը կնպաստի նաև տարածաշրջանում աշխատատեղերի ստեղծմանը:
Այդ աշխատատեղերը, սակայն, չնչին են: Համաձայն նախագծի՝ ընկերությունը 20 հիմնական և 10 անվտանգության աշխատողի աշխատատեղ է խոստացել, որտեղ ինժեներների հաստիքը տրամադրվելու է Թուրքիայից հրավիրված մասնագետներին: 30 աշխատատեղը, որի ղեկավար «պաշտոնները» բաժին են հասնելու թուրքերին, պաշտոնապես 208 000 բնակչություն ունեցող Ջավախքի համար աննշան է: Փորձը ցույց է տալիս, որ թուրք-վրացական որևէ նախագծում տեղի հայ բնակչությունը նվազագույն ներկայացվածություն ունի՝ 1-2 հոգի: Դրան գումարած՝ շրջակա միջավայրի և անվտանգության հարցերի մասին նախագծում խոսվում է խոստումների մակարդակով:
Թուրք-վրացական սահմանից ՀԵԿ-ը հեռու է շուրջ 25 կմ: Ջավախքի բնական ռեսուրսների հաշվին արտադրված էլեկտրաէներգիան, պարզվում է, արտահանվելու է նաև Թուրքիա:
«Թուրքիայի պատմության մեջ սա առաջին ներդրումն է, որն օգտագործելու է հարևան երկրի բնական ռեսուրսները Թուրքիայի էներգիայի պահանջարկը լրացնելու համար», -նշվում է «Անադոլու գրուպ» ըննկերության պաշտոնական կայքում:

«Сотрудничество» основанное на эксплуатации природных ресурсов Грузии
11 октября в Самцхе-Джавахке состоялось открытие гидроэлектростанции «Парвана». Согласно официальной информации общая стоимость ГЭС составляет 200 000 000 долларов. Строительные работы проводила дочерняя компания турецкой «Анадолу Групп» -«Джорджиан урбан Энерджи», 90 % акций которой принадлежит турецкой компании, а оставшиеся 10% -Европейскому Банку Реконструкции и Развития.
Строительство «Парвана-ГЭС» началось еще в 2010 году, а договор о строительстве между правительством Грузии и турецкой компанией «Анадолу групп» был подписан в 2007 году. «Парвана ГЭС» стоит на реке Парвана и находиться на расстоянии 52 километров от одноименного озера. Инфраструктура новой ГЭС пролегает через территорию двух муниципалитетов  –Ахалкалакского и Адигенского, а сама станция, вырабатывающая электроэнергию находиться недалеко от села Хертвиси. По словам министерства Энергетики Грузии, ГЭС подобной мощности в Грузии не строилась уже на протяжении более чем 35 лет.
Уже с самого начала строительных работ, природоохранные организации, как местные, так и международные, указывали на возможные риски которые могут возникнуть при строительстве и дальнейшей эксплуатации «Парвана ГЭС». Основные замечания касались вопроса сохранения уровня воды в озере Парвана, вопроса сохранения эндемических видов рыбы в реке и озере. Защитники природы заявляли о том, что регион Самцхе-Джавахк находиться на важном пути миграции перелетных птиц, и серьезные изменения в ландшафте, а так же действующая ГЭС вынудит птиц искать новые маршруты. Риски так же касаются и лесных массивов, уничтожение которых активно велось на начальном этапе строительства гидроэлектростанции. Экологи так же указывали на риски для местного населения, которые возникнут из-за проведения новых высоковольтных линий передачи энергии, которые в свою очередь создадут неприемлемые магнитные поля. Одним словом, по заключениям экспертов строительство и эксплуатация «Парвана ГЭС» связанна с серьезными угрозами как для местной природы (флоры и фауны), так и для самих жителей региона.
Тут же следует отметить, что руководство строительной компании, на начальном этапе строительства, заявляло, что учтет все рекомендации экологов и не допустит нарушения экологического баланса в регионе, однако, спустя пару лет после начала строительства, когда прогнозы экологов начали проявляться в реальных фактах –из-за массовой вырубки лесов снизился уровень воды и как следствие уменьшилась популяция рыб в реках и озере, руководство ГЭС заявило, что «да, действительно, определенный ущерб природе все же будет нанесен, однако по сравнению с выгодой, приносимой вырабатываемой ГЭС энергией, этот урон является незначительным и несущественным».
Что же касается «выгоды» от действующей электростанции, то тут на первый план выходят два основных вопроса.
Еще до начала строительства Правительство страны заявило, что строительство ГЭС создаст дополнительные трудовые места для местных жителей, что в свою очередь. благоприятно скажется на социальном уровне региона. Однако, так же, как и на других турецко-азербайджанских предприятиях Грузии, местное армянское население так и не было трудоустроено на строящейся «Парвана ГЭС». Большинство строителей компания укомплектовала гражданами Турции, а не местным населением. После сдачи объекта в эксплуатацию было создано 35 новых рабочих мест, однако и тут армянское население региона осталось «вне игры». 1-2 сотрудника от общего населения региона в 208 000 человек –даже статистическими данными назвать трудно. Таким образом экономической выгоды населению, от строительства в их регионе вредящей природе ГЭС –не было.
Что же касается еще одного справедливого права населения, то и оно не было учтено. Население окрестных сел надеялось, что после начала выработки ГЭС электроэнергии, они смогут получать энергию по льготным тарифам. Обратившись в данным предложением к строительной компании и руководству ГЭС джавахкцы получили ответ: «вырабатываемая на ГЭС электроэнергия будет добавлена к общей энергосистеме страны, соответственно вопрос льгот является компетенцией центральных властей».
11 октября, на открытии «Парвана ГЭС» присутствовал премьер министр страны, который заявил следующее: «Новая ГЭС является очередным примером тесного сотрудничества и дружбы между Грузией и Турцией. Выработанная электроэнергия будет добавлена в объединенную энергосистему Грузия-Турция».
Вот так и получается, что «тесное сотрудничество Грузии и Турции», в очередной раз состоялось за счет интересов армянского населения Самцхе-Джавахка. Объект, вредящий населению и природе Самцхе-Джавахка, эксплуатирующий природные богатства Грузии, будет приносить пользу не гражданам Грузии, а гражданам другого государства. За счет наших ресурсов будет усиливаться соседнее государство…
«За всю историю Турции строительство «Парвана ГЭС» является первой инвестицией, благодаря которой энергосистема Турции будет восполняться за счет природных ресурсов соседней страны», -сказано в заявлении турецкой компании «Анадолу Групп». Данное заявление –публичное, и любой желающий может не только прочитать его, но и осмыслить положение дел –сделать выводы.